پنجشنبه|03 خرداد 1397|08 رمضان 1439|24 May 2018
زمان انتشار: 1392/03/28 - 09:32 |

رييس جمهور منتخب بر گسترش همكاري ايران و كشور‌هاي حوزه خليج فارس تاكيد كرد

رييس جمهور منتخب ملت ايران مناسبات «دولت تدبير و اميد» را با كشورهاي حوزه خليج فارس استراتژيك دانست و گفت: كشورهاي حوزه خليج فارس، همسايه و برادر ما هستند اما عربستان علاوه بر اينكه برادر و همسايه ماست قبله گاه مسلمين نيز در آن كشور قرار دارد و ما رابطه بسيار نزديك فرهنگي، تاريخي و منطقه‌اي با هم داريم.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، دكتر حسن روحاني كه در نخستين كنفرانس خبري با خبرنگاران داخلي و خارجي در كسوت رييس جمهوري منتخب ملت سخن مي‌گفت در پاسخ به سئوال خبرنگاري كه درباره پيام تبريك پادشاه عربستان و رابطه تهران و رياض پرسيد گفت: اولويت دولت در سياست خارجي روابط دوستانه و نزديك با همه همسايگان است. با ۱۵ كشور همسايه يك رابطه بسيار نزديك با حسن همجواري، دوستي و بر اساس احترام و منافع متقابل خواهيم داشت.

وي افزود: كشور‌هاي حوزه خليج فارس بويژه عربستان از اهميت استراتژيكي در سياست خارجي ايران برخوردارند و سالانه صدها هزار نفر از ايران براي زيارت خانه خدا به عربستان سفر مي‌كنند.

وي گفت: بنده خوشحال هستم از اين جهت كه اولين تفاهم امنيتي بين ايران و عربستان را در سال ۱۳۷۷ امضا كردم لذا اميدوارم در دولت آينده روابط و تعامل بسيار خوب با همسايگانمان از جمله عربستان داشته باشيم.

دكتر روحاني در پاسخ به سوالي درباره سياست خارجي دولتش گفت: دولت جديد احساس مي‌كند فرصت جديدي براي تعامل در سطح بالا با دنيا به وجود آمده است و اين فرصت را مردم با حضور و مشاركت خود در انتخابات فراهم كرده‌اند.

وي با بيان اينكه رابطه و تعامل با كشورهاي دنيا با احترام متقابل منتج مي‌شود گفت: تعامل بر اساس احترام مقابل سياست اين دولت است و اين اقدام نه تنها به نفع ايران بلكه به نفع ساير كشور‌ها نيز مي‌باشد.

نخستين كنفرانس خبري دكتر حسن روحاني كه از چند شبكه تلويزيوني داخلي و خارجي مستقيم پخش مي‌شد بازتاب گسترده اي در رسانه‌هاي جهان داشت.

ناظران سياسي پيش بيني كرده اند مناسبات دولت يازدهم با كشورهاي همسايه و عربي گسترش چشمگيري خواهد داشت.

برچسب ها:حسن روحاني - عربستان - ايران


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: