یکشنبه|06 خرداد 1397|11 رمضان 1439|27 May 2018
زمان انتشار: 1394/04/24 - 15:53 |

جزئيات طرح توسعه حرم شريف مكي؛

طرح توسعه صحن طواف سال آينده به پايان مي رسد

ابراهيم بن عبدالعزيز‌ العساف اعلام كرد: سال آينده در چنين روزهايي باقيمانده طرح توسعه صحن طواف مسجدالحرام را افتتاح خواهيم كرد تا ظرفيت اين مسجد به يك ميليون و 850 هزار نفر افزايش يابد.
به گزارش گروه ترجمه پايگاه اطلاع رساني حج به نقل از خبرگزاري عربستان،ملك سلمان با حضور در كاخ صفا در جوار كعبه مشرفه، پنج طرح توسعه در چارچوب توسعه سوم مسجدالحرام را افتتاح كرد كه شامل ساختمان توسعه، صحن ها، تونل ها، ساختمان خدماتي و كمربندي اول است.

عبدالرحمن السديس رئيس كل امور حرمين شريفين طرح توسعه حرم شريف مكي و مسجدالنبي(ص) را طرحي عظيم توصيف كرد.

وي گفت: زير بناي اين توسعه تاريخي، يك ميليون و 470 هزار متر مربع به گنجايش بيش از يك ميليون و 850 هزار نمازگزار است. اين طرح جديد شامل درهاي اتوماتيك كه از راه دور كنترل مي شود، است و تعداد درهاي الكترونيك، 78 در است كه در طبقه همكف در ساختمان توسعه قرار دارد.

السديس افزود: اين طرح شامل سامانه هاي پيشرفته از جمله سامانه صوتي، سامانه هشدار حريق و سامانه نظارتي شامل شش هزار و 635 دوربين در كل ساختمان توسعه و سامانه هاي نظافتي است.

وي اعلام كرد: با اين طرح تاريخي، حجاج و زائران و عمره گزاران با مشكل شلوغي و ازدحام براي هميشه خداحافظي خواهند كرد.

ابراهيم بن عبدالعزيز العساف وزير دارايي سعودي هم درسخناني گفت: افتتاح طرح سوم توسعه در راستاي طرح هاي توسعه گذشته و توسعه صحنهاي شرقي و غربي و مرحله كنوني قرار دارد.

وي افزود: در چنين روزهايي در سال آينده همگي براي افتتاح باقي مانده طرح هاي توسعه شامل طرح توسعه صحن طواف با تمام تجهيزات و تاسيسات و ساختمان هاي امنيتي و بيمارستان دور هم جمع خواهيم شد تا ظرفيت مسجدالحرام به يك ميليون و 850 هزار نفر افزايش يابد.

العساف گفت: هدف از اين طرح ها آرامش و راحتي طواف كنندگان و نمازگزاران است.

وي گفت: ساختمان اصلي طرح توسعه شامل شش طبقه براي نماز، 680 پله برق و 24 آسانسور و 21 هزار سرويس بهداشتي است.

وي افزود: اجراي طرح توسعه بر اساس بالاترين استانداردها و كيفيت هاي جهاني و مجهز به بهترين و پيشرفته ترين سامانه هاي الكترونيك صورت گرفته است.

ساختمان طرح توسعه در سه طبقه با زيربناي 320 هزار متر مربع با ظرفيت 300 هزار نفر و صحن هاي آن با زيربناي 175 هزار متر مربع به ظرفيت 330 هزار نفر است.

عبدالله بن محمد بن ابراهيم آل الشيخ رئيس مجلس شورا(مشورتي) عربستان هم گفت طرح توسعه تاريخي،گنجايش مسجدالحرام را به بيش از يك ميليون و 600 هزار نمازگزار افزايش خواهد داد.


برچسب ها:حج۹۴ - طرح توسعه - مسجدالحرام - مكه


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: