شنبه|05 خرداد 1397|10 رمضان 1439|26 May 2018
زمان انتشار: 1394/10/22 - 11:17 |

آيت الله رفسنجاني :

سياست هميشگي ايران كم كردن تنش با كشورهاي همسايه است

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار با صدراعظم سابق آلمان ، با انتقاد از سياست هاي جنگ طلبانه حاكمان بعد از ملك عبدالله در عربستان گفت: حاكمان جديد پول زيادي دارند و چون كسي از آنان بازخواست نمي كند ، در سياست هاي داخلي و خارجي دست به اقداماتي مي زنند كه امنيت منطقه را به خطر مي اندازد.

گزارش پايگاه اطلاع رساني حج به نقل از روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام حاكيست گرهارد شرودر صدراعظم سابق آلمان كه در رأس يك هيأت سياسي و اقتصادي به ايران سفر كرده است روز دوشنبه با آيت الله اكبر هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ديدار و گفتگو كرد.
دراين ديداردو طرف درباره روابط اقتصادي، سياسي، علمي و آموزشي ايران و آلمان ، مسائل بين المللي و منطقه اي ، به ويژه درخصوص سوريه ، عراق ، افغانستان ، ليبي و ظهور گروه تروريستي داعش و فراز و فرودهاي روابط ايران و عربستان بحث و گفت و گو كردند.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ماجراي سفرهاي پناه جويان به اروپا به ويژه آلمان و همچنين مواضع اخير خانم مركل ، صدراعظم آلمان را در افكار عمومي جهان مؤثر دانست.
هاشمي رفسنجاني گفت: پناه جويان حقيقتاً انسان هاي مظلومي هستند كه تروريست ها با حمايت حاميان مالي، نظامي و سياسي خويش، كار، خانه، خانواده و زندگي آنها را متلاشي كرده اند و كمك به آنان كاري انساني و اخلاقي است.
وي درپاسخ به سؤال صدراعظم سابق آلمان در خصوص سوريه، با پيچيده توصيف كردن اوضاع اين كشور، گفت: برخي از تروريست ها كه پيش از اين در كشورهاي مختلف پخش بودند و تشكيلاتي نداشتند، از اوضاع به هم ريخته سوريه كه تا مدتي مطالبات اجتماعي مردم از دولتشان بود، سوءاستفاده كردند و با جنايت هايي كه مرتكب شدند، نشان دادند كه هيچ سنخيتي با مردم ندارند.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به نقشي كه سوريه در تمام سالهاي اشغال فلسطين توسط رژيم صهيونيستي، براي حمايت از مقاومت و مردم آواره سرزمين هاي اشغالي داشت، گفت: متأسفانه امروز بخشي از آوارگان سوري، همان آوارگان فلسطيني هستند كه اردوگاه آنان را منهدم كرده اند و آوارگي ديگري بر آوارگي آنان افزوده اند.
هاشمي رفسنجاني با تأكيد بر اينكه تروريست هاي حاضر در سوريه جنگ طلب هايي هستندكه در زمان هردولتي كه در سوريه باشد آرام نمي نشينند، گفت: نگران مسئله سوريه هستيم، چون بحران سختي ايجاد شده كه اقتصادشان را مضمحل و خانواده ها را آواره كرد و فجايع انساني زيادي نيز به بار آورد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تشريح چرايي و چگونگي تشكيل گروه تروريستي داعش و اهداف حاميان آن، گفت: اين گروه تروريستي با تبليغات سوء و انحرافي، از ميان جوانان ناراضي از حكومت ها در كشورهاي جهان سوم سربازگيري كرده و مي كند؛ آنها با استفاده از سلاح ها و مواد شيميايي كه در موصل و بيجي عراق به دست آورده اند ، براي همه جهان خطرناك هستند.
هاشمي رفسنجاني در خصوص تنش هاي جديد در روابط ايران و عربستان كه مورد سؤال صدراعظم سابق آلمان بود، گفت: مسئله ايران و عربستان عجيب و بي تجربگي و تندروي بر دامنه آن افزوده است، در حالي كه بيشترين ضرر را در اين مسئله جهان اسلام مي بيند.
وي با انتقاد از سياست هاي جنگ طلبانه حاكمان بعد از ملك عبدالله در عربستان، گفت: حاكمان جديد پول زيادي دارند و چون كسي از آنان بازخواست نمي كند، در سياست هاي داخلي و خارجي دست به اقداماتي مي زنند كه امنيت منطقه را به خطر مي اندازد.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام همچنين اعدام آيت الله نمر را مصداق روشن بي خردي دانست و گفت: آقاي نمر كه نه اهل ترور بود و نه حزب و تشكيلاتي داشت و فقط سخنراني و انتقاد مي كرد، از سالها پيش محكوم به اعدام شده بود كه همان موقع به ملك عبدالله نامه نوشتم، پيغام دادم و تلفني صحبت كردم كه اعدام چنين شخصيتي كه توده مردم حرف هايش را قبول دارند و درسراسر دنيا طرفداراني دارد، به مصلحت نيست كه البته ملك عبدالله جريان اعدامش را متوقف كرده بود.
هاشمي رفسنجاني با تأكيد بر اين جمله كه معلوم بود شيعيان جهان، مردم ايران و شيعيان عربستان به خاطر اين كارعصباني مي شوند، گفت: حاكمان سعودي اگر كمي بلوغ سياسي نشان مي دادند، دچار اين وضع هولناك نمي شدند.
وي كارشكني هاي پي درپي در طول مذاكرات هسته اي ايران با كشورهاي 1+5 را از ديگر سياست هاي غلط حاكمان سعودي مخصوصاً پس ازبرجام دانست و گفت: علي رغم ادعاي تضادي كه با اسرائيل دارند، در اين موضوع كاملاً با صهيونيست ها همراهي كردند كه البته براساس يك اشتباه محاسباتي غلط بود، چون كشورهاي همسايه و مسلمان هميشه در اولويت سياست خارجي ايران بوده و هستند.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به وجود دو شهر مكه و مدينه در عربستان و تأكيد بر اهميت حج به عنوان يكي از فروع دين در اسلام، گفت: سياست هميشگي جمهوري اسلامي كم كردن تنش با كشورهاي همسايه، به ويژه عربستان است كه مسائل حج و نفت، در ابعاد ديني و اقتصادي ما را به همديگر نزديك مي كند.
هاشمي رفسنجاني خطاب به صدر اعظم سابق آلمان كه تأكيد مي كرد روابط تيره ايران و عربستان، گسترش كمي و كيفي تروريست ها را سرعت مي دهد، گفت: جمهوري اسلامي ايران تاكنون با سعه صدر و براساس عرف ديپلماتيك درصدد كاهش تنش با كشورهاي منطقه، به ويژه عربستان سعودي بوده است كه اين مهم را به نفع دنياي اسلام و آرامش منطقه و جهان مي داند.

وي حضور مؤثر و حمايت هاي انسان دوستانه ايران از مردم و حكومت هاي مردمي در عراق، سوريه و افغانستان را نشانه هايي از سياست نظام براي گسترش همكاري با همسايه ها دانست.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: ايران نقشي محوري و اساسي براي امنيت منطقه دارد و نمي خواهد امنيت منطقه اي كه اكثريت آنان مسلمان هستند، به خاطر اختلافات قومي، مذهبي و سياسي مخدوش شود.
هاشمي رفسنجاني با يادآوري سياست هاي ناتو و آمريكا براي اشغال افغانستان كه از بين بردن ناامني و كم كردن مواد مخدر را صراحتاً اعلام مي كردند، گفت: ناتو و آمريكا پس از سالها حضور در افغانستان صراحتاً مي گويند هم امنيت افغانستان تأمين نشد و هم كشت مواد مخدر چندين برابر شده است.
وي با اشاره به نقشي كه پاكستان در حمايت از طالبان در افغانستان داشت، گفت: امروز هم ايران و پاكستان، مي توانند اوضاع افغانستان را سر و سامان دهند، چون پاكستان حامي طالبان و ايران حامي دولت است.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به حضور داعش در عراق و ناموفق بودن ائتلاف غربي ها براي نابودي اين گروه تروريستي گفت: حمله هاي هوايي نمي تواند تروريست ها را از بين ببرد و راه حل ريشه كني اينان، مبارزه مردم در داخل و حمايت هاي بيروني از آنان است.
وي در ادامه سخنان خويش با تأكيد بر اهميت همكاري هاي ايران و آلمان و وجود ظرفيت ها و زمينه ها در هر دو كشور گفت: ايران مي تواند دروازه ورود اقتصادي و علمي آلمان به منطقه اي از دنيا با حدود 400 ميليون جمعيت باشد كه لازمه اين كار تقويت و گسترش روابط و همكاري هاست.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به منابع غني نفت و گاز، جمهوري اسلامي ايران را مركز مهم انرژي هاي موردنياز جهان دانست و گفت: تكنولوژي برتر آلمان مي تواند زمينه همكاري هاي علمي، صنعتي و اقتصادي متقابل دو كشور، حتي در استفاده از انرژي هاي تجديدپذير باشد.
هاشمي رفسنجاني با بيان امتيازات ايران براي آب درياها، باد، خورشيد و زمين كه نيازهاي توليد انرژي هاي تجديدپذير هستند، گفت: در جنوب كشور از خرمشهر تا مرز پاكستان در گواتر، ظرفيتي بسيار آماده در سواحل دريا و اقيانوس داريم كه حتي لوله گاز در كنار آن آماده بهره برداري و در جاهايي در حال بهره برداري است، بخشي از اين ساحل طولاني آباد، بخشي كوير است و وجود همه صنايع زيرمجموعه پتروشيمي در اين منطقه يك امتياز نسبي ايجاد كرده است.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به دستاوردهاي علمي و صنعتي دانشگاه آزاد اسلامي براي ساخت وسائط نقليه با استفاده از انرژي خورشيدي و موتورسيكلت با انرژي برق، خطاب به صدراعظم سابق آلمان گفت: شما كه در صنعت خودروسازي پيشرو هستيد، مي توانيد در اين زمينه با ايران همكاري كنيد تا با سوخت سالم برق و يا خورشيدي از آلودگي هاي سوختي وسايل نقليه در دنيا بكاهيد.

هاشمي رفسنجاني همكاري در مبارزه با تروريست ها را يكي از زمينه هاي قابل توجه در روابط ايران و غرب دانست و گفت: ايران كه از نخستين روزهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي دچار تروريسم مزمن شد، تجربيات ارزنده اي براي مبارزه با آنها دارد و براساس همان تجربيات است كه مي بينيم الان جمهوري اسلامي در ميان كشورهاي ناامن منطقه، امن ترين كشور است.
**دنيا منتظر كم شدن تنش ايران و عربستان است
گرهارد شرودر در اين ديدار با ابراز خرسندي از سفر به ايران، ديدار با آيت الله هاشمي رفسنجاني را فرصتي مغتنم براي استفاده از تجربيات ايشان در سياست هاي داخلي، منطقه اي و بين المللي دانست و گفت: به ايران آمده ام چون برخلاف نگراني هايي كه بعضي ها از تقويت روابط ايران و آلمان دارند، بر اراده اقتصادي و سياسي كشور متبوعم تأكيد كنم كه مي خواهيم روابط پايداري با ايران داشته باشيم.
صدراعظم سابق آلمان، ثبات صلح و امنيت در منطقه را به صلاح همه كشورهاي جهان دانست و با اشاره به اوضاع به هم ريخته سوريه گفت: به نظر ما بايد گفتگوهاي وين براي حل مشكل سوريه بدون توجه به سياست هاي كوتاه مدت بعضي از كشورها، به خاطر امنيت منطقه و جهان، به عنوان سياستي پايدار ادامه يابد.
وي ثبات امنيت منطقه خاورميانه را براي اروپا مهم دانست و با ابراز تأسف از تنش هاي ميان ايران و عربستان گفت: در اين شرايط سخت، دنيا منتظر است كه تنش هاي دو كشور كم شود، البته آسان نيست، ولي تجربيات ارزنده شما در اين مسير كارساز است.
صدراعظم آلمان با تأكيد بر اين جمله كه گاه در سياست مواضع عجيب و غريبي اتخاذ مي شود به نگراني هاي عربستان براي حل مشكل هسته اي ايران با آمريكا و غرب اشاره كرد و گفت: توافق ايران با غرب، عربستان را دچار احساس ناامني كرده كه شايد به خاطر تزلزل در روابط آنها با آمريكا باشد.
وي افزود: با توجه به اينكه آمريكا ديگر به نفت و گاز عربستان احتياجي ندارد، حاكمان عربستان به دنبال نقش جديدي مي گردند كه البته كارهايشان مخالف ثبات ، صلح و امنيت است.
صدر اعظم سابق آلمان اوضاع به هم ريخته سوريه را عامل اصلي هجوم پناه جويان به اروپا دانست و گفت: البته اشتباه اصلي را غرب و تركيه در آغاز مسائل سوريه كرده بودند كه مي گفتند اول اسد بايد برود و بعد مذاكره كنيم، در حالي كه اگر مذاكره اولويت مي يافت، شايد خيلي از مسائل حل مي شد.
وي با ابراز خرسندي از دستاوردهاي علمي و صنعتي ايران به خصوص توليد ماشين با انرژي خورشيد و موتورسيكلت با برق، گفت: اين دستاورد براي آلمان كه ادعاي پيشرفت در صنعت خودروسازي دارد، جالب است و حتماً با وزراي مربوطه در ايران و آلمان صحبت مي كنم تا همكاري ها عملياتي و اجرايي شوند.
صدراعظم سابق آلمان با تأكيد بر اين جمله كه بدون ايران هيچ صلحي در منطقه امكان پذير نيست، گفت: اميدوارم با حل مسئله هسته اي، در كنار روابط اقتصادي و صنعتي، روابط سياسي كشورهاي مهم جهان با ايران نيز به برقراري صلح و امنيت منطقه اي و بين المللي كمك كند.
وي در پايان اين ديدار خطاب به آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت: حرف هاي شما جالب و شنيدني است و من از اين ديدار تجربيات خوبي به دست آوردم.


برچسب ها:ايران - عربستان - هاشمي رفسنجاني


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: