سه شنبه|01 خرداد 1397|06 رمضان 1439|22 May 2018
زمان انتشار: 1395/02/22 - 09:30 |

در سالروز ميلاد با سعادت امام حسين(ع)

مراسم ويژه سوم شعبان و جشن با شكوه زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوي برگزار شد

همزمان با سالروز ميلاد با سعادت سيد الشهدا، حضرت اباعبدالله الحسين (عليه السلام)، مراسم ويژه موقوفه سوم شعبان و جشن با شكوه زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوي برگزار شد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج ، در ابتداي اين مراسم كه با حضور توليت آستان قدس رضوي، نماينده ولي فقيه در خراسان رضوي و امام جمعه مشهد مقدس، استاندار خراسان رضوي و جمعي از علما، پاسداران، جانبازان و مسئولان لشكري و كشوري و مسؤولان و خدام بارگاه منور رضوي در رواق مباركه دارالزهد حرم مطهر رضوي برگزار شد، پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر، آياتي از كلام الله مجيد توسط محمدي، قاري جانباز بارگاه منور علي ابن موسي الرضا(ع) تلاوت شد و در ادامه گروه همخواني پاسداران انقلاب اسلامي به اجراي برنامه پرداختند.

شعر خواني علي زمانيان در مدح و منقبت سيد الشهدا(ع) بخش بعدي اين مراسم بود كه با ياد و خاطره شهدا و تجليل از رشادت‌هاي رزمندگان مدافع حرم همراه شد و استقبال حاضران را به دنبال داشت.

حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد نيز طي سخناني در ادامه اين مراسم، ضمن گراميداشت ياد و خاطره واقفان و به ويژه ميرزا فتحعلي خان صاحب ديوان، واقف موقوفه سوم شعبان حرم مطهر رضوي گفت: هرچه از مال، جان، نفس و عمر براي خودمان هزينه كنيم، فاني است. ولي كمترين حركت در راه خداوند متعال هميشه ماندگار خواهد بود.

وي افزود: موقوفه اين واقف همه ما را بايد به اين انديشه معطوف كند كه چقدر مي توانيم در راستاي امور خير كار و هزينه كنيم.

حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد هم چنين به تبيين برخي از ويژگي هاي برجسته شخصيت سيد الشهدا(ع) پرداخت و اظهار كرد: هيچ پيامبر و امامي هم چون اباعبدالله(ع) بلا، مصيبت و سختي نديده اند. از همين روي خداوند متعال نيز خصائص بسيار عظيمي براي ايشان قرار داده كه فيض عظيم زيارت امام حسين(ع) از آن جمله است.

وي با بيان اينكه جذبه و كشش وجود مبارك حضرت اباعبدالله(ع) فوق العاده است، افزود: بنا بر روايتي كه از امام حسين(ع) در بحار الانوار ذكر شده، بعد از ظهور امام زمان(عج) نيز خون سيد الشهدا(ع) آرام نمي گيرد.

لازم به ذكر است، ميرزا فتحعلي خان از رجال مشهور عصر قاجار و متولي آستان قدس رضوي بوده كه رقباتي را نيز وقف اين آستان ملكوتي كرده است.

تعزيه داري، تعظيم شعائر اسلامي و برگزاري مراسم جشن عيد ميلاد اباعبدالله(ع) از جمله مصارفي است كه از سوي اين واقف براي موقوفات تعيين شده است و در آستان قدس رضوي نيز همه اين موارد مطابق با نيت واقف هزينه مي شود.

مراسم ويژه موقوفه سوم شعبان، با قرائت بخشي از وقف نامه مرحوم فتحعلي خان و مديحه سرايي سيد جعفر ماهرخسار و پذيرايي از ميهمانان به اتمام رسيد.

اين گزارش حاكي است به مناسبت ميلاد اين امام همام همچنين مراسم جشن باشكوهي توسط زائران بارگاه منور رضوي برگزارشد
اين مراسم با شكوه كه ساعتي قبل از اقامه نماز ظهر و عصر با تلاوت آياتي چند از كلام الله مجيد در رواق بزرگ امام خيميني(ره) آغاز شد، با مديحه سرايي مداح اهل بيت سيد مصطفي حسيني و شعرخواني سيد رضا يعقوبي ادامه يافت.

در اين مراسم همچنين حجت الاسلام والمسلمين داوود نژاد به ايراد سخنراني پيرامون سيره عملي امام حسين(ع) در زندگي خانوادگي و شيوه تربيتي آن حضرت پرداخت و گفت: حضرت اباعبدالله الحسين(ع) با اهل خانه و به خصوص فرزندان كوچك با مهرباني و عطوفت رفتار مي كردند.

وي افزود: در روز عاشورا و در بهبوهه جنگ هنگامي كه آن حضرت براي خداحافظي به خيمه ها آمدند، دختر كوچك آن حضرت از ايشان خواست تا او را روي پا بگذارد و دست نوازش بر سرش بكشد و آن حضرت با اينكه تحت فشار شديد روحي و رواني جنگ بودند و فرصت زيادي نداشتند، باز هم در كمال آرامش خواسته او را اجابت كردند.

حجت الاسلام داوود نژاد اين اقدام امام را اوج محبت و توجه آن حضرت به خواسته هاي فرزندان دانست و عنوان كرد: اگر ما هم قدري به اين روش تربيتي امام توجه داشته باشيم، هرگز خستگي كار را بهانه بي توجهي به نيازهاي روحي و رواني كودكان قرار نمي دهيم.

گفتني است اين مراسم باشكوه و معنوي بعد از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر و قرائت مناجات شعبانيه به پايان رسيد.
برچسب ها:حرم رضوي - جشن - مشهد


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: