پنجشنبه|31 خرداد 1397|06 شوال 1439|21 June 2018
زمان انتشار: 1395/04/22 - 08:59 |

بقيِع بغض هميشه تاريخ - در استقبال از پخش مستند «پنجره‌هاي بهشت» از تلويزيون

نود و سه سال پيش در هشتم شوال سال 1344 هجري قمري وهابيون تَكفيري قبرستان شريف بقِيع را تخريب كردند. اين اقدام آنها با اعتراض جدي جهان اسلام در آن زمان مواجه شد. متاسفانه بعد از چندين سال هنوز اين موضوع به خوبي مطرح نشده و اغلب از اينكه روزي بر روي قبور مطهر چهار امام عليهم السلام مدفون در بقيِع حرم و بَارگاهي قرار داشته' اطلاع چنداني ندارند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، قبرستان شريف بقيع كه در بين اهل سنت به نام جنت و بهشت شناخته مي شود ، مورد احترام و تكريم تمامي مسلمانان مي باشد. اما وهابيون در هشتم شوال سال 1344 هجري قمري تمام آثار اسلامي موجود در مدينه و مكه را از بين برده و آنها را شرك قلمداد كردند.

بعد از گذشت چندين سال از اين ماجرا كماكان وضعيت قبور امام حسن مجتبي عليه السلام و امام زين العابدين عليه السلام و امام محمد باقر عليه السلام و امام جعفر صادق عليه السلام در وضعيت بسيار بدي قرار داشته و حتي دولت سعودي اجازه ساخت يك سايه بان و يا يك چراغ روشن در بالاي سر اين قبور را نمي دهد.

وهابيون در همان سال به مرقد مطهر پيامبر گرامي حضرت محمد صلي الله عليه و آله و سلم نيز جسارت كرده و گنبد نوراني آن بزرگوار را گلوله باران كردند و اگر جرات مي كردند قصد داشتند كه قبر ايشان را نيز تخريب نمايند.

حال مستندي با عنوان (پنجره هاي بهشت) ساخته شده است تا كمي از اين واقعه سخن بگويد اين مستند روايتي موجز از سرنوشت ضريح نصب شده بر روي قبور ائمه بقيع عليهم السلام است كه چگونه در اصفهان ساخته شد و به چه شكلي به مدينه حمل گرديد و در نهايت به چه دليل تخريب شد، اين مستند حاصل چندين سال تحقيق و پژوهش و بررسي اسناد آرشيوي بوده و از اين جهت يك مستند تاريخي و پژوهشي مي باشد.

مستند (پنجره هاي بهشت ) با موضوع سرنوشت ضريح ائمه بقيع عليهم السلام براي اولين بار ساخته شد و در روز چهارشنبه 23 تير ماه از شبكه سوم سيما پخش خواهد شد. همچنين شبكه افق نيز اين مستند را در روز سه شنبه 22 تير ماه پخش خواهد كرد.

عوامل ساخت اين مستند عبارتند از ، نويسنده و پژوهشگر: احمد ابراهيمي ، تهيه كننده : مهرداد طاهري ، تدوين : ميرحسن سيد نظري ، گويندگان : ميثم نمكي آراني و نادر گوهر سودي ، كارگردان : احمد ابراهيمي و مهرداد طاهري. گروه سازنده همچنين سه سال قبل مستندي ديگر را با عنوان (بهشت ماندني است) با موضوع تخريب حرم ائمه بقيع عليهم السلام را تهيه كرده بود.

گفتني است، اين مستند به زودي در پايگاه اطلاع رساني حج بارگذاري خواهد شد. مومنين و بخصوص پژوهشگران تاريخ و اديان را به تماشاي اين برنامه جلب مي كنيم .


برچسب ها:بقيع


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: