پنجشنبه|06 ارديبهشت 1397|09 شعبان 1439|26 April 2018
زمان انتشار: 1395/04/23 - 11:06 |

حجت‌الاسلام زادهوش تحليل كرد:

۱۳ قرن احترام به قبور ائمه بَقيع

معاون پژوهشي پژوهشكده حج و زيارت قدرت‌گرفتن حاميان تفكرات انحرافي را عامل تخريب قبرستان بقيع عنوان كرد و هشدار داد: زمينه تفكرات انحرافي هميشه وجود دارد و بايد مراقب بود حاميان اين تفكرات به قدرت و ثروت نرسند.
حجت‌الاسلام والمسلمين احمد زادهوش، معاون پژوهشي پژوهشكده حج و زيارت، در گفت‌وگو با ايكنا در پاسخ به اين سؤال كه آيا در طول تاريخ اسلام سابقه تخريب قبرستان بقيع وجود داشته است يا خير؟ گفت: سابقه تخريب بقيع در طول تاريخ جز به دست وهابيت وجود ندارد و از زمان حضور و رحلت پيامبر(ص) در مدينه اهل بيت و وابستگان رسول اكرم(ص) همواره مورد احترام و تكريم مسلمانان بودند.

وي تصريح كرد: اين احترام ارتباطي با مسئله خلافت بلافصل پس از حضرت رسول(ص) و مسائل سياسي نداشته و همواره وجود داشته است و حتي كساني كه ما امروز آنها را به عنوان اهل سنت مي‌شناسيم همه نسبت به اهل بيت پيامبر و وابستگان ايشان احترام قائل بودند به نحوي كه ۲۰ تا ۳۰ عنوان كتاب قديمي از علماي مشهور و صاحب نام اهل سنت در خصوص پاداش و ثواب زيارت قبر حضرت رسول(ص) و اهل بيت ايشان داريم كه در آنها مردم را به رفتن به مدينه و زيارت قبر پيامبر و اهل بيت ايشان تشويق كرده‌اند.

حجت‌الاسلام زادهوش با اشاره به اينكه بيش از ۸۰ تا ۹۰ درصد روايت‌هايي كه در خصوص فضيلت اهل بيت(ع) است از منابع اهل سنت نقل شده و همواره به خصوص كساني كه در مدينه درخشش خاص داشتند؛ مانند حضرت امام صادق(ع) مورد احترام بودند، گفت: امروزه هم اگر به مدينه برويد اين مسئله مشهود است كه بعد از نماز صبح كه دروازه قبرستان بقيع باز مي‌شود، يا بعد از نماز عصر انبوه جمعيتي كه به قبرستان بقيع مي‌روند و به قبور ائمه (ع) احترام مي‌كنند بسياري از اهل سنت هستند.

وصله ناهمرنگ

وي در ادامه تصريح كرد: هيچ پيشينه و سابقه‌اي براي تخريب بقيع در طول تاريخ اسلام نداريم جز تخريبي كه به دست وهابيت رخ داد و همين نشان مي‌دهد كه اين يك وصله ناهمرنگ است كه در بين مسلمانان ايجاد شده است.

معاون پژوهشي پژوهشكده حج و زيارت در پاسخ به اين سؤال كه چه اتفاقي افتاد كه پس از ۱۳ قرن احترام به قبور ائمه و حفظ آنها در بقيع، وهابيت دست به تخريب قبور ائمه بقيع زد؟ گفت: درست است كه اين اتفاق حدود يك قرن گذشته اتفاق افتاد اما ريشه‌هاي نظري و انحراف‌هاي فكري اين مسئله مربوط به صدها سال پيش است و به طور مشخص همه اين انحراف‌هاي فكري باز مي‌گردد به فردي به نام «ابن تيميه» در قرن ششم هجري و نظريات خاص و منحرف اين شخص در لابه‌لاي كتاب‌ها بوده است.

وي ادامه داد: البته شبيه به افكار ابن تيميه در طول تاريخ اسلام بوده و افكار پليد و برداشت‌هاي نادرست از متون اسلامي همراه با هواهاي نفساني و عقده‌گشايي‌هاي شخصي وجود داشته است اما اينها زماني به منصه ظهور رسيد كه اين افراد قدرت پيدا كردند و تا وقتي چنين گروه‌هاي انحرافي دستشان به قدرت، ثروت و سياست نرسيده بود در جامعه ناپيدا و بي‌اثر بودند.

حجت الاسلام زادهوش به حضور صاحبان چنين تفكرات انحرافي در ايران نيز اشاره كرد و گفت: در دوران انقلاب و در كشور خود ما نيز افرادي بودند كه تفاسير وارونه و برداشت‌هاي نادرست از اسلام ارائه كردند اما توسط توده مردم كنار زده و مجبور شدند به دامن غرب پناه ببرند و تابعيت ساير كشورها را گرفته و كارشان را آنجا ادامه دهند. امروز قدرت در دست اين افراد نيست اما اگر قدرت به دست بياورند همان كارهايي را مي‌كنند كه اول انقلاب منافقان قدرت به درست آورده و انجام دادند.

وي تصريح كرد: اين زمينه‌ها هميشه بوده و هست اما وقتي اين گروه‌هاي انحرافي به منابع قدرت و ثروت دست پيدا مي‌كنند آن وقت ظهور و بروز پيدا مي‌كنند و اگر مسلمانان در اين خصوص غفلت كنند و اجازه دهند قدرت و ثروت به دست نااهلان برسد اتفاق‌هايي؛ مانند تخريب قبور ائمه بقيع تكرار خواهد شد و اين هشدار مهمي است كه نبايد اجازه دهيم در آينده چنين گروه‌هايي قدرت و ثروت پيدا كنند.

برچسب ها:وهابيت - اهل سنت - بقيع


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: