شنبه|05 خرداد 1397|10 رمضان 1439|26 May 2018
زمان انتشار: 1395/09/18 - 11:41 |

آيا امام حسن عسكري به حج مشرف نشدند؟

پرسش: آيا درست است كه امام حسن عسكري به علت تحت نظر بودن حكومت هرگز به حج مشرف نشد
به گزارش گروه دين و انديشه پايگاه اطلاع رساني حج، يكي از سئوالاتي مطرح اين است كه امام حسن عسكري به علت تحت نظر بودن حكومت هرگز به حج مشرف نشد؟

در پاسخ بايد گفت: امام حسن عسكري (ع) را براي زير نظر داشتن و كنترل رفت و آمدها، در محل سكونت سپاهيان دربار عباسي مسكن داده بودند و از همين جاست كه به آن حضرت «عسكري» مي‌گويند. اين امام بزرگوار با وجود آنكه در مدينه منوره متولد شدند ولي در همان دوران كودكي مجبور به ترك آن ديار و اقامت در سامرا (عراق) شدند و بدين سبب مشهور است كه تنها امامي است كه حج انجام ندادند و در برخي از متون تاريخي هم به آن اشاره شده است.

البته در متون معتبر به صراحت اين مطلب به چشم نمي‌خورد ولي از كنار هم قرار دادن مطالب تاريخ شايد بتوان به اين نتيجه دست يافت. مثلا در تاريخ به اين مطلب اشاره شده كه حكومت عباسي آن قدر از نفوذ اجتماعي امام حسن عسگري عليه السلام نگران بود كه ايشان را ناگزير كرده بود هر هفته روزهاي پنج شنبه و دوشنبه در دربار حاضر شوند. اين با امكان انجام فريضه حج نمي‌سازد. (مناقب آل ابي طالب، ج ۴، ص۴۳۴، بحارالانوار، ج ۵۰، ص ۲۵۱)

 تصاويري از حرم امامين عسكريين(ع) قبل از هجوم تكفيري‌ها تصاويري از حرم امامين عسكريين(ع) قبل از هجوم تكفيري‌ها تصاويري از حرم امامين عسكريين(ع) قبل از هجوم تكفيري‌هابرچسب ها:سامرا


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: