پنجشنبه|06 ارديبهشت 1397|09 شعبان 1439|26 April 2018
زمان انتشار: 1395/09/21 - 14:15 |

رييس جمهور درديدار جمعي از علما و نمايندگان اهل سنت سراسر كشور:

تنوع اقوام و مذاهب فرصتي بزرگ براي وحدت و توسعه ملي است

رييس جمهور در ديدار جمعي از علما و نمايندگان اهل سنت سراسر كشور با تاكيد براينكه تنوع اقوام و مذاهب نه تهديد امنيت؛ بلكه فرصتي بزرگ براي وحدت و توسعه ملي است، اظهارداشت: مبناي جمهوري اسلامي از ابتدا، پذيرش تنوع مذهبي، قومي و فرهنگي بوده است.
گزارش پايگاه اطلاع رساني حج به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري حاكيست؛ حجت الاسلام و المسلمين دكتر حسن روحاني دراين ديدار كه امروز (يكشنبه) انجام شد ضمن تبريك ميلاد با سعادت پيامبر عظيم الشأن اسلام(ص) و هفته وحدت، گفت: پيامبر(ص)، نوري عالم تاب، دردانه خلقت و اشرف مخلوقات عالم است كه راه و مسيرش بايد اسوه و الگو براي همه مسلمانان باشد.
رييس جمهور برنامه دولت را حداكثر استفاده از قوميت ها و مذاهب براي همگرايي و تقويت وحدت فرهنگي و ملي دانست و با اشاره به اينكه همواره در كشورهايي كه داراي تنوع قومي يا مذهبي هستند، دو ديدگاه در برخورد با اين مقوله حاكم بوده است، افزود: يك تفكر، تفكر اقتدارگرايانه مركزيت بر مبناي اين است كه اقليت‌ها همواره به عنوان مشكل و تهديد تلقي شده و به تنوع اقوام و مذاهب به عنوان مسأله اي امنيتي نگريسته مي شود.

دكتر روحاني با بيان اينكه وقتي به موضوعي با نگاه امنيتي بنگريم، لوازم و تبعات خاص خودش را به همراه خواهد داشت، ادامه داد: شايد در دوره رضاخاني چنين تفكري حاكم بود كه مركزيت فلات ايران بايد داراي يك قدرت برتر باشد تا بتواند كاملاً‌ بر اقوام ديگر و بر مناطق مرزي تسلط قهرآميز داشته باشد و اين مبنايي است كه هنوز هم برخي از كشورها به دنبال آن هستند.

رييس جمهور نگاه به اقوام و مذاهب مختلف به عنوان يك فرصت و مزيت براي همزيستي مسالمت‌آميز را مبنايي ديگر در برخورد حاكميت با تنوع قومي و مذهبي در يك كشور برشمرد و خاطرنشان كرد: در برخي كشورها اين مبنا وجود دارد كه همه اقليت‌ها نيز بايد از حقوق شهروندي برابر استفاده كنند.

دكتر روحاني تاكيد كرد: مبناي جمهوري اسلامي ايران از آغاز انقلاب بر پذيرش تنوع مذهبي، قومي و فرهنگي بوده و در اين راستا حتي خرده فرهنگ‌هاي زير لواي فرهنگ بلند اسلاميت و ايرانيت را زيبا و به عنوان فرصت و نه تهديد مي‌ديده است.

رييس جمهور با اشاره به اينكه متاسفانه امروز امكانات در مناطق مرزي نسبت به مركز كشور از تعادل برخوردار نيست، تصريح كرد: مناطق و استان‌هاي مرزي ما جداي از مسأله قوميت و مذهب چه در مناطق شيعه نشين و چه مناطق سني نشين داراي مشكلات هستند و اين تعادل بايد ايجاد شده و طرح‌هاي عمراني و صنعتي بزرگ در مناطق مرزي اجرا شود چرا كه سود، منفعت و مزيتي ملي به دنبال خواهد داشت.

دكتر روحاني تحول در بندر چابهار و تبديل آن به يك بندر ارتباطي بين قاره‌اي را يكي از طرح‌هاي بسيار مهم دولت تدبير و اميد عنوان كرد و افزود: تلاشي كه در راستاي توسعه بنادر انجام شده بيشتر به خاطر جذب سرمايه و مشاركت خارجي بوده است.

رييس جمهور ادامه داد: يكي از مسايل مهم در بسياري از سفرها و ملاقات هاي خارجي مشاركت در توسعه بندر چابهار، اتصال راه‌آهن چابهار به زاهدان و از زاهدان به خراسان جنوبي و راه‌آهن سرخس است كه در نهايت موجب اتصال درياي عمان به آسياي مركزي، چين، روسيه و اروپاي شرقي، مركزي و حتي غربي خواهد شد.

دكتر روحاني با بيان اينكه دولت تلاش مي كند تا قول هاي خود به مردم سيستان و بلوچستان مبني بر فعال شدن بندر چابهار، تكميل راه آهن وگازرساني به برخي مناطق اين استان را هرچه زودتر و سريعتر عملياتي و اجرايي كند، گفت: البته ممكن است قول‌هاي سفرهاي استاني صد در صد اجرا نشده باشد، اما اراده بر اين است كه اين برنامه‌ها صد در صد اجرا شود. دليل اينكه در برخي موارد طرح ها صددرصد اجرا نشده ، كاهش قيمت نفت از نيمه دوم 93 و سال 94 است يعني به يكباره كشور با يك كاهش درآمدي مواجه شده كه به طور طبيعي در همه طرح‌هاي عمراني سراسر كشور تأثيرگذار است، اما در عين حال ما راه و مسير را ادامه مي‌دهيم.

رييس جمهور با تاكيد بر اينكه برنامه دولت حداكثر استفاده از تنوع قومي و مذهبي براي همگرايي و تقويت وحدت ملي و غني‌سازي فرهنگي در كشور است، خاطرنشان كرد: بخش بزرگي از فرهنگ بزرگ و غني ايراني، تركيب‌يافته اقوام و مذاهب مختلف چون كرد، لر، ترك، بلوچ و عرب است.

دكتر روحاني با طرح اين سوال كه مگر ما از كتاب‌ها، تفاسير، تاريخ و عرفان اهل سنت، استفاده نمي‌كنيم؟، گفت: امام راحل(رض) هنگامي كه در عرفان بحث مي‌كند، از فصوص الحكم محي الدين ابن عربي نام مي‌برد، پس ما يك منبع غني به نام اسلام و دانشمندان اسلامي در رشته‌هاي مختلف اعم از شيعه و سني داريم.

رييس جمهورافزود: افتخارات در ايران هيچ گاه بر مبناي مذهب نبوده و ما به شعرا، بزرگان و انديشمندان تاريخ ايران همچون سعدي، مولوي و حافظ فارغ از نگاه به مذهب آنها افتخار مي كنيم.

دكتر روحاني با بيان اينكه صاحبان و معماران انقلاب اسلامي نظير امام خميني(ره)، شهيد مطهري، شهيد بهشتي، مرحوم طالقاني و دكتر شريعتي كه صاحب‌نظر و اهل فكر بودند، در بيان مفاخر شيعه، جهان‌شمولي بحث را مطرح مي‌كردند، افزود: فرهنگ عاشورا و حركت امام حسين(ع) مسئله شيعه و غيرشيعه نيست، بلكه موضوع مبارزه با ظلم، ديكتاتوري و فساد است؛ امام حسين(ع) از آزادي و آزادگي سخن مي گويد و علت اينكه امروز قلوب عالم تا اين حد جذب امام حسين(ع) شده بخاطر اين است كه ما تفكر امام حسين(ع) را در قالب يك مذهب نديده و آن را جهان‌شمول و انسان شمول مي دانيم.

رييس جمهور با تاكيد بر اينكه اسلامي و ايراني بودن انقلاب اسلامي به همه مذاهب و اقوام ايراني تعلق دارد، جذب سرمايه و فناوري، مبارزه با بيكاري و ايجاد اشتغال، مهار تورم، كمبود منابع آبي و مسائل زيست محيطي را به عنوان مهم ترين مسائل عمومي كشور برشمرد و اظهارداشت: مشكلات به محض وقوع فارغ از مذهب و قوميت و نوع شغل دامن گير همگان خواهد شد و بايد همه دست به دست هم بدهيم تا بتوانيم اين مسائل را برطرف كنيم.

دكتر روحاني با بيان اينكه دولت تدبير و اميد از ابتدا مسير وحدت را دنبال كرده است، گفت: همواره در دولت و در جلسات خصوصي و عمومي به وزرا، معاونين، استانداران و فرمانداران تأكيد كرده ام كه شايسته‌سالاري بايد براي ما اصل باشد.

 ديدار رئيس جمهور با علما و نمايندگان اهل سنت ديدار رئيس جمهور با علما و نمايندگان اهل سنت ديدار رئيس جمهور با علما و نمايندگان اهل سنت ديدار رئيس جمهور با علما و نمايندگان اهل سنت ديدار رئيس جمهور با علما و نمايندگان اهل سنت ديدار رئيس جمهور با علما و نمايندگان اهل سنت ديدار رئيس جمهور با علما و نمايندگان اهل سنت ديدار رئيس جمهور با علما و نمايندگان اهل سنتبرچسب ها:روحاني - وحدت - اهل سنت


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: