دوشنبه|31 ارديبهشت 1397|05 رمضان 1439|21 May 2018
زمان انتشار: 1395/10/02 - 19:59 |

آيت‌الله مكارم‌شيرازي:مبارزه بدون سوزاندن ريشه افكار تكفيري نتيجه‌بخش نيست

يكي از مراجع عظام تقليد گفت: براي مبارزه با تكفيري‌ها بايد در حوزه‌ سياسي، نظامي و فرهنگي فعاليت‌هاي مختلف دنبال شود چرا كه تا ريشه افكار انحرافي تكفيري سوزانده نشود مبارزات نظامي و سياسي به تنهايي نتيجه‌بخش نيست.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، آيت‌الله ناصر مكارم‌شيرازي پيش از ظهر امروز در همايش ملي بزرگداشت حضرت خديجه كبري (س) كه با عنوان «صدف كوثر» در سالن همايش‌هاي مجتمع آموزش عالي امام خميني برگزار شد، با بيان اينكه عده‌اي خدمات برجسته حضرت خديجه (س) را فراموش كرده‌اند، اظهار كرد: زندگي ايشان مي‌تواند الگويي برجسته براي مجاهدان راه خدا باشد.

وي اضافه كرد: ايشان نخستين فردي بود كه به پيامبر اسلام ايمان آورد و در كنار او استوار ايستاد و با تمام وجود از حضرت حمايت كرد.

اين مرجع تقليد با اشاره به اينكه حضرت خديجه كبري (س) فقط دوران مشقت‌بار زندگي پيامبر اسلام(ص) را ديده است، اضافه كرد: ايشان نتوانستند دوران شكوه و حكومت حضرت محمد(ص) را تجربه كنند چراكه در دوراني كه مسلمانان در حلقه محاصره بودند جان خود را از دست داد.

وي با تاكيد بر اينكه حضرت خديجه كبري (س) با غم و اندوه از جهان رهايي يافت، تصريح كرد: ايشان وظيفه خود را در قبال پيامبر اسلام انجام داده‌اند به همين علت زواياي زندگي حضرت بسيار مهم بوده و در هر زاويه نكته‌اي نهفته است.

آيت‌الله مكارم شيرازي خاطرنشان كرد: اينكه حضرت خديجه (س) قبل از ازدواج با حضرت محمد (ص) با دو نفر ديگر ازدواج كرده بودند و 40 سال سن داشتند نادرست و اشتباه است چرا كه ايشان هنگام ازدواج با پيامبر 25 يا 28 سال سن داشته و دوشيزه بودند و دو فرد معرفي شده به عنوان همسر حضرت خديجه(س) در واقع همسران خواهر ايشان بوده‌اند و فرزنداني كه به ايشان نسبت داده مي‌شوند خواهرزادگان وي بوده‌اند.

وي تصريح كرد: براساس نوشته‌هاي يكي از علماي اهل سنت حضرت خديجه(س) هنگام ازدواج با پيامبر اسلام دوشيزه بوده و گروه بسياري از علماي شيعه و اهل سنت به اين موضوع اعتراف كرده‌اند.

اين استاد برجسته حوزه با بيان اينكه خديجه كبري(س) در چهره پيامبر اسلام آينده مطلوبي را مشاهده مي‌كرد، تصريح كرد: ايشان با وجود نكوهش زنان عرب با افتخار خواستگاري ابوطالب براي پيامبر اسلام را پذيرفت و 90 مثقال طلايي كه براي ايشان به عنوان مهريه در نظر گرفته شده بود را به حضرت محمد(ص) هديه داد.

وي حضرت خديجه(س) را مظلوم خواند و اظهار كرد: زنان عرب براي تولد حضرت زهرا(س) هيچ كمكي به ايشان نكردند به همين علت خداوند متعال فرشتگان را به سمت ايشان فرستادند.

آيت‌الله مكارم شيرازي با اشاره به اينكه 120 فضيلت براي حضرت خديجه(س) مطرح شده است، ادامه داد: عصر جاهليت دوران آلودگي زنان بوده اما پاكدامني و عفاف حضرت خديجه(س) براي همگان به خوبي آشكار بوده است به همين علت قبل از بعثت به ايشان لقب طاهره داده بودند.

اين مرجع تقليد يادآور شد: براساس نوشته‌هاي يكي ديگر از علماي اهل سنت حضرت خديجه ام‌المومنين، پرهيزكار و از اهالي بهشت است و سيده زنان عالم در دوران خود بوده به همين علت پيامبر اسلام او را ستوده و به او برتري داده و بعد از وفات اين بانوي مكرمه بسيار از او ياد كرده است.

وي از ام‌ائمه به عنوان ديگر لقب حضرت خديجه نام برد و خاطرنشان كرد: متعصبان با تاريخ اسلام بازي كرده و پيروان بني‌اميه در اين مسير تلاش بسياري داشته‌اند چراكه براساس گفته‌هاي علامه اميني پيروان بني اميه ابوذر را نيز كمونيست خوانده و به دنبال تخريب شخصيت نزديكان و ياران ائمه اطهار (ع) هستند.

آيت‌الله مكارم‌شيرازي با بيان اينكه برخي به دنبال برتر جلوه دادن ديگر زنان پيامبر اسلام نسبت به حضرت خديجه (س) بوده‌اند، اظهار كرد: اين افراد به دنبال تخريب شخصيت حضرت خديجه (س) بوده و در اين راستا شخصيت پيامبر اسلام را نيز هدف قرار مي‌دهند و مي‌گويند كه ايشان براي رسيدن به ماديات دنيوي به سمت همسري 40 ساله كه در گذشته دو شوهر داشته، گرايش يافته‌ است.

وي با تاكيد بر اينكه حضرت خديجه (س) الگويي براي زنان و مردان است، تصريح كرد: براساس آيات قرآن كريم زندگي آسيه همسر فرعون و حضرت مريم درسي براي زنان و مردان مومن است به همين علت زندگي حضرت خديجه (س) نيز مي‌تواند سرمشق مطلوبي براي زنان و مردان باشد چراكه ايشان در تحريم اقتصادي نيز همراه حضرت محمد (ص) بودند و زندگي ايشان اثبات مي‌كند كه اگر روزي جامعه تحت فشار تحريم‌هاي سياسي و اقتصادي دشمن قرار گرفت بايد همانند حضرت خديجه (س) مقاومت و ايستادگي كرد.

اين استاد برجسته حوزه با اشاره به اينكه تكفيري‌ها مشكل اصلي جهان اسلام هستند، ادامه داد: تكفير به دنبال ايجاد اختلاف ميان ملل اسلامي است و براي مبارزه با تكفيري‌ها بايد در حوزه‌ سياسي، نظامي و فرهنگي فعاليت‌هاي مختلف دنبال شود چراكه تا ريشه افكار انحرافي تكفيري سوزانده نشود مبارزات نظامي و سياسي به تنهايي نتيجه‌بخش نيست.

وي از عربستان و وهابيت به عنوان زادگاه تكفير نام برد و گفت: اميدواريم بتوانيم به دنيا ثابت كنيم كه ريشه اصلي افكار تروريستي در وهابيت و عربستان قابل مشاهده است.

برچسب ها:مكارم شيرازي - عربستان - وهابيت - حضرت خديجه


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: