دوشنبه|04 تير 1397|10 شوال 1439|25 June 2018
زمان انتشار: 1395/10/07 - 08:58 |

واكنش پارلمان عراق به ادعاهاي وزير خارجه سعودي

يك نماينده پارلمان عراق دوشنبه شب، در اولين واكنش به سخنان موهن وزير خارجه سعودي عليه الحشدالشعبي، هدف عادل الجبير از طرح چنين مسائلي را پوششي بر جنايت سعودي در يمن توصيف كرد و گفت، الحشدالشعبي با داعشي هايي مي جنگد كه تحت حمايت سعودي و قطر قرار دارند.
به گزارش ايرنا، عادل الجبير در تازه ترين اظهاراتش عليه الحشدالشعبي كه عراقي ها آن را مداخله جويانه و تفرقه افكنانه توصيف مي كنند، روز دوشنبه در يك كنفرانس مشترك مطبوعاتي با همتاي اردني خود 'ناصر جوده'، الحشدالشعبي را يك تشكيلات فرقه اي خوانده كه بزعم وي تهديدي عليه امنيت و وحدت عراق است.

رياض غريب از نمايندگان پارلمان عراق در پاسخ به الجبير گفت، هدف از ابراز اين سخنان ، پوشش دادن بر جنايات سعودي ها عليه ملت يمن است.

وي كه با خبرگزاري عراقي 'نون' گفت وگو مي كرد، افزود: الحشدالشعبي نيرويي نظامي تابع دولت و ضامن وحدت و امنيت عراق است و در آزادي مناطقي كه در سيطره داعش پليد بوده است، مشاركت دارد.

اظهارات عادل الجبير در ادامه تحريكات اين كشور عليه عراق صورت مي گيرد ؛ تحريكاتي كه پيش از اين منجر به اخراج سفير سعودي، ثامر السبهان از بغداد شد.

سعودي ها كه اين روزها براي جلوگيري از آزادسازي كامل استان نينوا از وجود داعش تلاش مي كنند، پيش از اين در جريان چندين عمليات آزادسازي بويژه عمليات آزادسازي تكريت در زمستان 93 و بهار 94 و نيز فلوجه در تابستان امسال، بيشترين تقلا را به خرج داده بودند، اما سرانجام اين مناطق از سيطره داعش بطور كامل آزاد شد.

پيش بيني مي شود كه اظهارات تازه عادل الجبير عليه الحشدالشعبي روز سه شنبه با پاسخ هاي تندي در بغداد روبه رو شود.

عمليات جاري در استان نينوا و مركز آن موصل از 17 اكتبر گذشته با حضور نيروهاي مشترك عراقي آغاز شد و محور غربي آن كه سخت ترين محور نبرد توصيف مي شود، به الحشدالشعبي واگذار شد كه حاصل آن قطع جاده مواصلاتي موصل به مرزهاي سوريه و محاصره شهر تلعفر در 50 كيلومتري غرب موصل بوده است.

برچسب ها:عراق - عربستان


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: