دوشنبه|04 تير 1397|10 شوال 1439|25 June 2018
زمان انتشار: 1395/10/11 - 07:56 |

معاون امور بين الملل دفتر مقام معظم رهبري:

ريشه تمامي افراط گري ها، فكري و فرهنگي است

معاون امور بين الملل دفتر مقام معظم رهبري گفت: تمامي پديده هاي افراط گري كه اكنون جهان را دستخوش خود قرار داده، پديده فكري و فرهنگي است كه بايد به صورت ريشه اي با آن برخورد كرد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حجت الاسلام محسن قمي در كنفرانس بين المللي علوم انساني و ديني؛ مبارزه با افراط گرايي افزود: در طول تاريخ و در قرن هاي گذشته شاهد افراط گري و كشتار بشريت از جمله در قالب جنگ هاي صليبي با انگيزه اقتصادي بوده ايم كه در اين ميان جنگ ها و خشونت هايي از جمله عليه مردم بومي آمريكا و استراليا، جنگ هاي فرقه اي بين كاتوليك و پروتستان، جنگ هاي نژادپرستانه، كشتار فلسطينيان به دست صهيونيست ها، جنگ بوسني و هرزگوين و جديدترين آن حادثه 11 سپتامبر و پس از آن اشتغال افغانستان توسط نظاميان آمريكايي به بهانه هاي واهي به وقوع پيوسته است.

وي ادامه داد: با تبليغاتي كه اكنون خريداري ندارد، استكبار و غرب در منطقه خاورميانه حاضر شده است و با هدف دفاع از شريعت و با روش زورگويي و خشونت، نسبت به اشاعه فرهنگ غربي مبادرت مي كند.

معاون امور بين الملل دفتر مقام معظم رهبري اضافه كرد: ما در منطقه خاورميانه با سه آسيب مواجه هستيم اول كساني كه ارزش هاي انساني را ناديده مي گيرند، دوم كساني كه به نگاه پسامدرن توجه دارند و به دنبال ايجاد ترديد در حقيقت هستند و سومين آسيب از ناحيه كساني است كه با روحيه ظاهرگرايي، عقل و انديشه را كنار مي گذارند كه اين افراد دچار نوعي جمود فكري هستند.

قمي با بيان اينكه براي مبارزه با اين آسيب ها راه حل هايي وجود دارد، يادآورشد: براي اصلاح علوم انساني بايد توجه به عقل و دوري از هرگونه شهرت طلبي مورد توجه قرار گيرد و در اين رابطه لازم است عقل را داور قرار داد و نبايد به تسامح و تساهل پايبند بود زيرا كساني كه از اين تسامح و تساهل دم مي زنند، تمام جنايات عليه بشريت از دامن آنها بيرون مي آيد.

وي با اشاره به اينكه در روابط بين الملل بايد گروه ها و طيف هاي مختلف را مورد توجه قرار داد، بيان داشت: در جهان اسلام با افراط گري مواجه هستيم و دشمنان اين افراط گري را به مسلمانان نسبت مي دهند.

قمي خاطرنشان كرد: اكنون بيش از يك ميليارد و 700 ميليون جمعيت مسلمان در جهان وجود دارد كه در اين ميان مي توان به اهل تسنن و گروه هاي مختلف ديني اشاره كرد.

كنفرانس بين المللي علوم انساني و ديني؛ مبارزه با افراط گرايي به همت توسط دانشگاه مذاهب اسلامي و با مشاركت دانشگاه بغداد و چندين نهاد علمي و با حضور علما و انديشمندان داخلي و خارجي اكنون در دانشگاه مذاهب اسلامي برگزار شد.

وي با بيان اينكه تكفير، ريشه تمام ظلمها در جهان است ، ‌افزود: در ميان سلفي ها تكفيري نداريم فقط در ميان گروههاي اسلامي يك بخش قايل به تكفيري است و آن گروه وهابيت است و منشا تمام ترورها مي باشد و عربستان سعودي در گسترش تكفيري نقش مهمي دارد.

وي گفت: در اينجا بايد بين القاعده و داعش و نقش آنان در دنيا توجه كرد و نمي توان با يك تلفن با همه صحبت كرد و غرب دوست دارد مسلمانان را يكپارچه متهم كند .

وي افزود: مساله سوم توجه به كرامت انساني است در روابط بين الملل بايد با انسانها با كرامت برخورد كرد و قرآن كريم، ‌پيامبر (ص) ،‌حضرت جبراييل جمله براي كرامت انسان از جانب خداوند آورده شدند.

وي با بيان اينكه داعش عليه كرامت انسان دست به كشتار مي زند گفت: در ايران ۱۵ هزار مسيحي زندگي مي كنند در دوران دفاع مقدس حضوري فعالانه داشتند و براي دفاع از ميهن ۱۰۰ شهيد تقديم انقلاب و كشور كردند سه نماينده در مجلس شوراي اسلامي دارند. اين توجه به ارزشهاي والاي انساني در جمهوري اسلامي يك حركت براي جلوگيري از تكفيري است .

وي افزود: آنجه كه ريشه افراط را مي خشكاند جنگ نرم فرهنگي است .

برچسب ها:وحدت


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: