دوشنبه|07 خرداد 1397|12 رمضان 1439|28 May 2018
زمان انتشار: 1395/10/13 - 08:57 |

حجت الاسلام بهجتي تشريح كرد:

برخي احكامي كه زائران حرم امام حسين(ع) بايد بدانند

مرقد مطهر امام حسين يكي از مكان هايي است كه گفته شده زائر مي تواند نمازش را كامل بخواند اما با توجه به اختلافي بودن نظر فقها در اين مسئله توصيه اين است كه زايران نمازهايشان را شكسته بخوانند.
به گزارش خبرنگار اعزامي حج به عتبات عاليات، حجت الاسلام والمسلمين حسين بهجتي، مسئول بعثه رهبري در كربلا در جمع زائران مرقد مطهر حضرت عباس(ع) با تاكيد بر بيان مسايل شرعي مورد نياز زوار از سوي روحانيون به برخي احكام نماز زائران در حرم مطهر امام حسين اشاره كرد و گفت: نماز مسافر شكسته است اما در چهار مكان يعني حرم مطهر امام حسين، مسجد الحرام (مكه)، مسجدالنبي (مدينه) و مسجد كوفه مسافر مخير است كه نماز را كامل و يا شكسته بخواند.

بهجتي با بيان اينكه برخي از مراجع نماز كامل را فقط در محدوده ضريح امام حسين و با فاصله 11 متر و نيم جايز مي دانند ادامه داد: براين اساس نماز در صحن هاي حرم امام حسين بايد شكسته خوانده شود.

وي ادامه داد: توصيه ما اين است كه براي اينكه نمازگزاران و زوار اباعبدالله الحسين دچار تحير نشوند در همه جا در حرم مطهر امام حسين نماز را شكسته بخوانند كه مورد اتفاق تمامي مراجع است و حكم آ اختلافي نيست.

مسئول بعثه رهبري در كربلا همچنين با اشاره به نمازهاي نيابتي تصريح كرد: افراد زيادي از زائران خواسته اند تا به نيابت آنان در حرم هاي مطهر نماز بخوانند اما خواندن نماز واجب و مستحب به نيابت از افراد زنده براساس نظر اكثر فقها جايز نيست البته نماز واجب و مستحب را مي توانيم به نيابت از مرده بخوانيم.

وي تاكيد كرد: زائر مي تواند به نيابت از تمامي افرادي كه ملتمس دعا بوده اند دو ركعت نماز هديه و تحيت بخواند كه ثواب آن به خود فرد و تمامي افراد زنده و مرده مدنظر او خواهد رسيد و زائر مي تواند به جاي وقتي كه مي خواهد براي تعداد زيادي از نمازهاي مستحبي بگذارد مي تواند نمازهاي قضايي بخواند .
 حجت الاسلام بهجتيبرچسب ها:بهجتي - احكام - كربلا


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: