سه شنبه|04 ارديبهشت 1397|07 شعبان 1439|24 April 2018
زمان انتشار: 1395/10/14 - 07:53 |

همايش تجليل از خادمان قرآني اربعين حسيني برگزار شد

نخستين همايش تجليل از خادمان قرآني اربعين حسيني با حضور شماري از مسوولان قرآني كشور، قاريان بين المللي، خادمان قرآني كشور و علاقه مندان به فرهنگ قرآن و اهل بيت(ع) در سازمان اوقاف و امور خيريه برگزار شد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، در اين همايش كه شامگاه دوشنبه برگزار شد به 32 خادم قرآني اربعين و 14 نفر از فعالان قرآني پشت صحنه اين همايش لوح تقدير اهدا شد.

حجت الاسلام حميد محمدي رييس شوراي توسعه فرهنگ قرآني، حجت الاسلام حميد احمدي دبير كميته فرهنگي آموزشي ستاد اربعين و حسن محمدي دبير شوراي راهبري فعاليت هاي قرآني اربعين در اين همايش سخنراني كردند.

رييس شوراي توسعه فرهنگ قرآني كشور در اين همايش گفت: اربعين در فرهنگ قرآن و اسلام نشانگر بلوغ و كمال است و زيارت اربعين هم نشان كمال و بلوغ در امام شناسي و اطاعت از سيره اوست، احياي امر اربعين نشان بلوغ جامعه است.

حجت الاسلام حميد محمدي اظهار كرد: جريان عاشورا و تعزيت امام حسين (ع) بالاترين ظرفيت را براي اداره و تأمين عقل و عواطف فرد و جامعه را دارد؛ از اينرو احياي جامعه با امام حسين(ع) هم موجب شكوفايي فطرت و خرد و هم عواطف انساني مي شود و هم موجب تمسك به قرآن و خروج آن از مهجوريت مي شود.

وي در بخشي از سخنان خود گفت: قرآن يك رسالت براي خود قائل است و آن حيات بخشي به جامعه است؛ همين رسالت را عترت هم به عهده دارد؛ آن ثقل اكبر است و اين ثقل كبير است؛ ثقل اكبر و كبير در رسالت احياي جامعه به حيات طيب هم مشتركند.

وي افزود: حقيقتاً مرگ جاهلي براي كسي است كه دچار فقدان در معرفت امام خودش است.

وي تصريح كرد: همانطور كه مرگ نتيجه زندگي است، مرگ جاهلانه محصول زندگي جاهلانه است؛ همانطوري كه مرگ عارفانه محصول زندگي عارفانه است.

حجت الاسلام محمدي با بيان اينكه عارف به امام، مرگ عارفانه دارد و جاهل به امام، مرگ جاهلانه دارد گفت: فرمود، جوري مي ميريد كه زندگي مي كنيد و جوري مبعوث مي شويد كه مي ميريد؛ پس جوري مبعوث مي شويد كه زندگي مي كنيد.

وي خاطرنشان كرد: كسي كه زندگي عارفانه دارد، در قيامت هم بعثت عارفانه خواهد داشت؛ همانطور كه كسي كه حيات جاهلانه دارد و بدون معرفت قرآن و امام (ع) است، بعثتش جاهلانه خواهد بود.

وي با اشاره به سه نكته كليدي در ارتباط با زيارت اربعين گفت: به نظر من زيارت اربعين از مصاديق اجابت دعوت خدا و رسول در احياي زندگي انساني و بلكه مهمترين مصداق آن است.

حجت الاسلام محمدي گفت: زيارت اربعين ناشي از بلوغ در امام شناسي است؛ همان نكته كليدي كه اشاره كردم.

وي افزود: دومين نكته اين است كه زيارت اربعين موجب بصيرت افزايي و دوري از حيرت و ضلالت است؛ نبود بصيرت نسبت به توحيد و ولايت شاخص مهم حيات جاهلي است.

او گفت: امام شناسي يعني احيا شدن به معرفت توحيد و ولايت؛ لذا امام حسين (ع) دو اقدام عملي كرده، يكي اجتهادي و يكي جهادي. اجتهادي اش اين است كه آمده است در حقيقت در دعوت خودش عذرها را منقطع و اتمام حجت كرده كه اين كار فرهنگي امام است و در جهاد خودش هم تمام وجودش را در اين راه فدا كرده است؛ يعني امام تمام همت و روح خودش را براي هدايت مردم به كار گرفته و از جانش هم تمام عيار گذاشته است؛ لذا همان نقشي كه قرآن در جهالت زدايي و بصيرت افزايي دارد، همان نقش را زيارت اربعين و حركت امام حسين (ع) در همين ارتباط دارد.

وي افزود: نكته سوم كه نكته پاياني است هماهنگي زيارت اربعين و قرائت قرآن است كه اين هم خيلي مهم است.

وي با طرح اين پرسش كه ما در زيارت اربعين چه كار مي كنيم، گفت: مزور (زيارت شده و آنكه به زيارت او شده اند)، انسان كامل است؛ انسان كامل دارد زيارت مي شود و حقيقت ولايت است؛ در قرائت قرآن هم ما به پيشگاه قرآن و صاحب آن مشرف مي شويم و در حقيقت مزور خود قرآن است و از آنجا كه ميان قرآن و عترت هماهنگي كامل است، پس حقيقت زيارت اربعين و قرائت قرآن عينيت واحد دارد.

حجت الاسلام محمدي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: امام خميني(ره) فرمود؛ ما وحدت را در سه بعد، جامعه شيعيان، اهل سنت با اهل سنت، با اهل كتاب و با مستضعفين جهان تعقيب مي كنيم.

وي خاطرنشان كرد: تشكيل حزب واحد مستضعفين جهان از آرزوهاي حضرت امام(ره) بود و امام صحبت هاي زيادي در اين زمينه دارند.

او گفت: من مي خواهم بگويم وقتي كه ما آن نقطه را نشان كرديم و انقلاب اسلامي يكي از فرازهاي جدي اش تحقق آن نقطه آرماني وحدت مستضعفين جهان با هم باشد، اربعين بستر عالي در حقيقت اين اتفاق بزرگ است و ما اگر اربعين را در اين مقام و منظر و در اين حد ديديم مي توانيم حق اربعين را ادا كنيم و الا به عنوان يك منسك محدود و مغفول به آن نگاه مي كنيم و اين بسيار خطرناك است.

وي افزود: البته آسيب هاي ديگري هم دارد كه در جاي خود بايد در باره آن بحث كرد.

حجت الاسلام محمدي اظهار اميدواري كرد كه در آينده شاهد برگزاري چهلمين همايش تجليل از خادمان قرآني اربعين باشيم.

پيش از سخنان حجت الاسلام محمدي، دبير كميته فرهنگي آموزشي ستاد اربعين در سخناني گفت: امسال با ابتكار، پشتكار و همت برادران عزيزمان در اتحاديه تشكل هاي قرآني، بحث قرآني پررنگ تر از سال هاي قبل بود.

حجت الاسلام حميد احمدي اظهار كرد: همه ما معتقديم كه اربعين يك ظرفيت و فرصت بي نظيري است كه قطعاً از اين فرصت بايد تا مقصدي كه تعيين شده استفاده درست كرد و اگر بخواهيم از اين فرصت براي بحث هاي ديني، تعالي و معنوي استفاده كنيم، قرآن در صدر قرار خواهد گرفت.

وي خطاب به حاضران در سالن گفت: خود حضور اين جمع با بركت نوراني قاريان در اينجا و اجراي برنامه هاي قرآني خير و بركتي دارد كه شما بهتر مي دانيد؛ احاديث زيادي هم از حضرت علي(ع) و امام صادق (ع)، مبني بر اينكه در خانه اي كه قرآن تلاوت مي شود بركتش زياد خواهد شد و شياطين به آن راه نخواهند يافت.

او تصريح كرد: اين صرفاً براي خانه ها نيست؛ در هر محيطي، مجتمعي و جامعه اي كه در آن قرآن تلاوت شود قطعاً خير و بركت زياد خواهد بود.

حجت الاسلام احمدي گفت: همين ثمره مودت، انس و تعاون كه در اربعين مي بينيم از ثمرات كاري است كه دوستان اجرا كردند.

وي افزود: ما از سال گذشته كه از سوي دوستان پيشنهاداتي در بحث قرآني مطرح بوده بويژه پس از اربعين گذشته، تأكيدي كه بعضي مراجع معظم نجف در بحث قرآني داشتند با جمعي از دوستان و سركار خانم افتخاري خدمت آقاي محمدي رسيديم كه الان مطرح شد و به اين جمع بندي رسيديم كه كار به دست خود دوستان قرآني واگذار بشود.

احمدي ادامه داد: با مجموعه اي جوان فعال و مردمي اتحاديه تشكل هاي قرآني را بهتر از جاهاي ديگر ديديم و قرار شد از ظرفيت هاي مجموعه هاي ديگر استفاده بشود.

وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: اتفاق خوبي كه افتاد اين بود كه اين كار مقطعي و دقيقه نودي نشد، حدود 9 ماه قبل از اربعين كار را شروع كردند و امسال سال اول بوده كه با اين برنامه ريزي و نگاه آمده اند و وارد كار شده اند؛ روي بحثي كه شوراي راهبري هم نامگذاري شد تعمدي بود؛ نه كه اين كار در دراز مدت باشد و همه جوانب كار به خصوص در حوزه برنامه ريزي و سياست گذاري هايي كه اين كار دارد، هماهنگي هايي كه نياز دارد و پشتيباني هايي كه اين كار مي خواهد همه در يك جا ديده بشود و ان شاا... از ظرفيت كشور هم استفاده بشود.

او يادآور شد: قطعاً اين برنامه كه سال اولش بود با كاستي هايي مواجه بوده كه بخشي از آن مربوط به ما بوده و نتوانستيم پشتيباني لازم را انجام بدهيم، البته بخشي از اين كار به فقدان يك تجربه برمي گشت.

وي افزود: امسال يك سرمايه خوبي جمع شد كه همين تجارب دوستان است كه كمك مي كند ان شا ا... براي برنامه ريزي سال هاي بعد، همه هم پذيرفته اند و به اين باور رسيده اند و جزو اعتقاد ما هم هست كه در بحث اربعين كه بحث عترت و اهل بيت(ع) است، قرآن هم بايد همدوش آن پيش برده شود و يك درخشش خاصي هم داشته باشد كه همه به اين جمع بندي و باور رسيده اند و اين سرمايه بزرگي براي ماست كه كمك مي كند سال هاي بعد اين برنامه ها به نحو شايسته اي پيش برود.

احمدي گفت: منظور از قرآن، يك بخش خيلي بارز و روشنش حضور قاريان، بحث تلاوت و قرائت است كه مورد استقبال همه كسان و زائراني كه در اين مسير بودند بوده، اما قطعاً برنامه هاي قرآني خيلي وسيع تر از اين كار بود.

وي تأكيد كرد: توقع، انتظار و درخواست ما از اين شورا و دوستان قرآني اين است كه به همه اين حوزه ها فكر شده و برنامه ريزي بشود.

احمدي ادامه داد: به طور مثال يكي از ظرفيت هايي كه ما به تازگي و به بهانه اربعين سراغ شان رفته ايم و دارند كارهايي را شروع مي كنند آموزش و پرورش است.

حجت الاسلام احمدي گفت: اين نشان مي دهد كه ظرفيت هاي موجود در كشور صرفاً بيش از موسم يك هفته اي و 10 روزه اربعين است و بايد در طول سال از اين فرصت استفاده بشود كه ان شا ا... همه دوستاني كه علاقه مند هستند، كمك كنند و مانند اتحاديه تشكل هاي قرآني در كنارشان باشند.

وي تصريح كرد: سازمان اوقاف، سازمان تبليغات اسلامي و شهرداري ها ظرفيت هايي دارند كه ان شاا... از همه اين ظرفيت ها استفاده بشود و هر سال كه اربعين مي آيد، شاهد حضور پر بركت تر قاريان، دوستان تواشيح و همه گروه هاي قرآني ديگر كه خدمات ارائه مي دهند باشيم.

بر اساس اين گزارش گروه تواشيح 'محمد رسول الله بسيج استان تهران' كه به تعداد سال هاي عمر حضرت محمد(ص) 63 عضو دارد و همچنين گروه تواشيح معراج قم در اين همايش برنامه هاي بسيار جذابي اجرا كردند كه با استقبال چشمگير حاضران در سالن روبرو شد.

اسامي خادمين قرآني اربعين حسيني كه لوح تقدير و انگشتري با نگين از جنس سنگ مرقد حضرت سيد الشهداء (ع) به آنها اهدا شد:

1- احمد ابوالقاسمي
2- حجت الاسلام سيد محمد جواد موسوي درچه اي
3- محمد حسين سعيديان
4- محسن زهدي عليپور
5- سيد محمد كرماني
6- سعيد رحماني
7- محمد مجتبي محمدبيگي
8- محمد حسن موحوي
9- محمود متولي
10- محمدحسين فراهاني
11- مهدي حسن نژاد
12- امير بهادر رحماني
13- مهدي غريبي
14- اسحاق عبدالهي
15- سيد محمد موجاني قمي
16- رحيم قرباني (مدير دارالقرآن سازمان بسيج)
17- محمد مكرمي
18- حسن صفري
19- امير ابوالقاسمي
20- سيد حسين سيادتي
21- محمدرضا برقعي
22- علي خشنود
23- سيدميلاد تاج زاده
24- حسين دهقان آزاد
25- محمدجواد ابهري
26- مصطفي خليلي
27- محمدرضا خبتي
28- اكبر خاكساري
29- مهدي احمدي
30- محمدحسين اكبري
31- محمد ميرزاخاني
32- اسماعيل درتراش

عوامل پشت صحنه:
33- محمدرضا اسماعيلي
34- مهدي عباسي
35- مجتبي مدني فر
36- ابراهيم مهدوي
37- جاسم شميري
38- ابراهيم ساكي
39- ميثم ساكي
40- ابراهيم درتراش
41- علي اكبر غلامي
42- مجتبي عظيم پور
43- اميد محمدي
44- نگار احدپور
45- سمانه نوري زاده
46- زهره كوشكي احمدي

دبير نخستين همايش تجليل از خادمان قرآني اربعين حسيني پيش از اين گفته بود، برگزاري 200 محفل قرآني در مسير پياده روي اربعين از نجف تا كربلا از جمله فعاليت‌هاي اين ستاد بوده است.

به گفته سيد محمد موجاني، اين محافل از 22 تا 30 آبان در مسيرهاي پياده روي اربعين از نجف تا كربلا برگزار شد كه در هر يك از اين محافل به طور ميانگين 400 نفر حضور داشتند.

وي اظهار كرد: در اين راستا بروشورهايي طراحي و تدوين شد كه بر اساس آن علاقه مندان با آيات سوره مباركه فجر، ترجمه، مفاهيم و تفسير اين سوره آشنا شدند.
برچسب ها:اربعين - قرآن


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: