دوشنبه|04 تير 1397|10 شوال 1439|25 June 2018
زمان انتشار: 1395/10/14 - 08:17 |

جوانان نخبه دانشگاه شريف در ديدار با رهبرمعظم انقلاب+تصاوير

جمعي از نخبگان و دانشجويان بسيجي دانشگاه صنعتي شريف كه در المپيادهاي علمي كشوري و جهاني موفق به كسب مدال شده‌اند و همچنين مسئولان اين دانشگاه، صبح روز دوشنبه با حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي ديدار كردند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (دوشنبه) با جمعي از نخبگان و مدال‌آوران علمي دانشگاه صنعتي شريف ديدار كردند و در اين ديدار، مدال‌هاي كسب‌شده از سوي نخبگان در مسابقات و المپيادهاي كشوري و جهاني به رهبر معظم انقلاب اسلامي اهدا شد.

رهبر انقلاب اسلامي، ديدار با جمعي از نخبگان جوان علمي كشور را، باز شدن پنجره‌اي به سوي يك باغ دلگشا و ورود هواي تازه، و فروزان‌تر شدن اميدها به تحقق اهداف والاي نظام و كشور، توصيف كردند و گفتند: من شكرگزار خداوند متعال به سبب وجود جوان‌هاي خوب، صالح و نخبه‌ي كشور هستم و اين جوانان نيز بايد شكرگزار نعمت نخبگي و ظرفيت‌ها و استعدادهاي بالاي خود باشند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مطالب مطرح‌شده از جانب نخبگان علمي را مطالبي پخته، صحيح، دقيق و منطبق با آرمان‌ها خواندند و تأكيد كردند: هسته‌هاي نخبگي كه همچون گلخانه‌هايي در سراسر كشور پراكنده هستند، قطعاً آينده‌ي كشور را سرشار از عطر علم و تجربه و استعداد و تدين و انقلابي‌گري خواهند كرد.

ايشان با اشاره به فراگير شدن گفتمان توليد علم در كشور و پديدار شدن نتايج عملي آن، افزودند: تلاش و حركت علمي در كشور به‌هيچ‌وجه نبايد كُند يا متوقف شود بلكه بايد با شتاب بيشتري ادامه يابد.

رهبر انقلاب اسلامي مدال‌هاي نخبگان علمي را بسيار باارزش و نماد استعداد دروني و هويت والاي اين جوانان دانستند و خاطرنشان كردند: ارزش معنوي اين مدال‌ها بسيار بالاتر از ارزش مادي آن است و به همين دليل من مدال‌هاي اهدايي جوانان نخبه را با كمال ميل و با افتخار مي‌پذيرم اما بعد به خود آنان باز خواهم گرداند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، موضوعِ تعهد ديني و انقلابي را در كنار تلاش علمي، بسيار مهم ارزيابي و تأكيد كردند: پيشرفت علمي، به‌تنهايي، يك ملت و كشور را سعادتمند نخواهد كرد بلكه همراه شدن حركت علمي با آرمان‌هاي والاي معنوي و انقلابي، زمينه‌ساز به سامان رسيدن مسائل كشور و الگو شدن آن براي منطقه و دنياي اسلام و جهان خواهد بود.

ايشان دليل شكاف‌ها، كمبودها و سستي‌هاي كنوني بنيان تمدن غرب را با وجود پيشرفت‌هاي فراوان مادي آن، نبود معنويت و آرمان‌هاي الهي دانستند و گفتند: انحراف‌هاي گوناگون فكري، عملي و اخلاقي، متلاشي شدن بنيان خانواده، خشونت روزافزون، فساد اخلاقي و خودكشي‌ها در جوامع غربي به‌ويژه آمريكا، ناشي از همين موضوع است؛ برخي از متفكرين و انديشمندان آمريكايي صراحتاً به اين شكاف‌ها و آسيب‌ها و نبود اخلاق، اذعان مي‌كنند.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به خشونت‌هاي روزافزون در جامعهي آمريكا و كشتار به‌وسيله‌ي سلاح، افزودند: آدمكشي و رواج اسلحه در آمريكا به يك مشكل جدي تبديل شده است كه علاج آن، توقف استفاده از سلاح در ميان مردم است اما به‌دليل سلطه‌ي مافياي كمپاني‌هاي اسلحه‌سازي در آمريكا، هيأت حاكمه‌ي اين كشور جرئت غيرقانوني كردن استفاده از سلاح را ندارد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، «اهتمام جدي به آرمان‌هاي ديني و الهي و تعهد انقلابي» را لازمه‌ي پيشرفت واقعي كشور دانستند و تأكيد كردند: اين موضوع بايد در همه‌ي عرصه‌هاي كشور اعم از اقتصاد، سياست، كار علمي، اداره‌ي كشور و گزينش مديران مورد توجه ويژه قرار گيرد.

ايشان سومين عامل براي پيشرفت كشور را، «ثبات و ايستادگي در راه دين و انقلاب» برشمردند و گفتند: انجام كارهاي بزرگ همچون پيروزي انقلاب اسلامي و يا موفقيت در هشت سال دفاع مقدس و همچنين مقابله با فشارها و تعارض‌ها عليه نظام اسلامي، به‌دليل انسان‌هايي بوده است كه داراي ثبات قدم و ايستادگي بودند و در مسير دين و انقلاب دچار انحراف و تزلزل نشدند و از افراد متزلزل در راه دين و انقلاب بايد حذر و پرهيز كرد.

رهبر انقلاب اسلامي، «حضور جهادي» در عرصه‌هاي گوناگون، خصوصاً ميدان‌هاي تأثيرگذار براي آينده‌ي كشور را از ديگر عوامل موفقيت و پيشرفت دانستند و افزودند: اقدام جهادي به معناي خسته نشدن در مقابل سختي‌ها و موانع، ايمان به مسير و حركت بر اساس فكر و منطق است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي نسل جوان كنوني را بسيار توانا‌تر، آگاه‌تر و هوشمندتر از نسل اول انقلاب برشمردند و با اشاره به جنبش دانشجويي تأكيد كردند: جنبش دانشجويي به معناي حركت جهادي در مسير و در خدمت آرمان‌هاي انقلاب است و نه بر ضد آرمان‌ها سخن گفتن.

رهبر انقلاب اسلامي گفتند: من جوان‌هاي مؤمن و انقلابي را بسيار دوست دارم و از آنها، در هر كجا باشند پشتيباني مي‌كنم و وظيفه‌ي رؤسا و مسئولين دانشگاه‌ها و وزراي مربوطه، حمايت مضاعف از جوانان مؤمن و انقلابي در دانشگاه‌ها است.

ايشان همچنين با اشاره به سخنان يكي از دانشجويان نخبه درخصوص ايجاد شرايط لازم براي بانوان نخبه خاطرنشان كردند: مسئولان دانشگاه‌ها بايد تسهيلات و شرايطي را فراهم كنند كه زنان دانشجو و محقق، علاوه بر انجام كارهاي علمي خود، بتوانند وظيفه‌ي همسرداري و نگهداري از فرزندان را نيز انجام دهند و مجبور به كنار گذاشتن مسير علمي خود نشوند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به سخنان يكي از نخبگان علمي درخصوص اقتصاد مقاومتي اشاره كردند و گفتند: اقتصاد مقاومتي يك انديشه‌ي تجربه‌شده در دنيا است و فقط اختصاص به ما ندارد.

ايشان چگونگي بهره‌برداري از اقتصاد مقاومتي را منوط به اهداف كشورها دانستند و افزودند: جداي از نحوه‌ي جهت‌گيري و بهره‌برداري، اين موضوع كه اقتصاد مقاومتي، كشور را در برابر تكانه‌هاي گوناگون جهاني اعم از بدخواهانه يا غير بدخواهانه حفظ خواهد كرد يك اصل پذيرفته‌شده است.

رهبر انقلاب اسلامي دليل پيشرفت‌هاي علمي و صنعتي آمريكا در ۱۵۰ سال گذشته را، به‌كارگيري اقتصاد مقاومتي دانستند و خاطرنشان كردند: البته آمريكايي‌ها اين انديشه را در جهت مادي‌گري و پول به‌كار گرفتند اما همين تجربه‌ي پذيرفته‌شده‌ي جهاني را مي‌توان با جهت‌گيري متعالي‌تري به‌كار گرفت.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، امكانات و ظرفيت‌هاي طبيعي كشور را بسيار متنوع و گسترده و البته ناشناخته خواندند و تأكيد كردند: وجود چنين ظرفيت‌هايي، يك اقبال بلند براي نسل جوان است كه با بهره‌گيري از آنها، كشور را به پيشرفت هم‌زمان مادي و معنوي برسانند.

پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، دكتر فتوحي رئيس دانشگاه صنعتي شريف با اشاره به نقش برجسته‌ي اين دانشگاه در پيروزي انقلاب اسلامي، دفاع مقدس و اقتدار و شكوفايي علمي كشور و با بيان گزارشي از دستاوردها و برنامه‌هاي دانشگاه صنعتي شريف گفت: دانشگاه صنعتي شريف تلاش دارد در پيشرفت و ارتقاي علمي پايدار و درون‌زاي كشور و مشاركت در حل مسائل ملي، نقش مؤثر داشته باشد.

در ابتداي اين ديدار نيز آقايان:
- مرتضي حسني، مسئول بسيج دانشجويي دانشگاه صنعتي شريف و دارنده‌ي مدال برنز المپياد فيزيك كشوري
- محمدسعيد سرافراز، دانشجوي دكتراي مهندسي برق دانشگاه صنعتي شريف و دارنده‌ي مدال طلاي المپياد رياضي كشوري
- مهدي يوسفي، برگزيده و فعال اقتصادي جهان اسلام
و خانم سارا مشحون، دانشجوي دكتراي نانوفناوري و دارنده‌ي مدال طلاي المپياد نجوم كشوري و نيز تعداد ديگري از دانشجويان دانشگاه صنعتي شريف، ديدگاه‌ها و دغدغه‌هاي خود را بيان كردند.

مهم‌ترين محورهاي سخنان دانشجويان به اين شرح است:
- انتقاد از تعارض ساختارهاي علمي كشور با جهت‌گيري توحيدي انقلاب اسلامي و لزوم قرار گرفتن حداكثري دانشگاه بر روي ريل انقلاب اسلامي
- امكان‌پذير بودن تحول در دانشگاه با تكيه بر هسته‌هاي خودجوش انقلابي و ضرورت اعتماد به جوانان مؤمن
- انتقاد از ميدان ندادن به جوانان انقلابي توسط مسئولان
- لزوم اتحاد كشورهاي اسلامي و كاهش اتكا به نظام سلطه با اشتراك‌گذاري مدل اقتصاد مقاومتي
- لزوم انعطاف‌پذيري بيشتر نظام دانشگاهي در رابطه با دانشجويان متأهل و ضرورت فراهم آوردن زمينه‌هاي تحصيل و اشتغال اين دسته از دانشجويان
- ضرورت برنامه‌ريزي براي ارائه‌ي آموزش‌هايي كه دانشجويان را براي زندگي توانمند مي‌كند
- انتقاد از عدم توازن در انتخاب رشته و ضرورت برگزاري المپيادهاي معتبر در همه‌ي رشته‌ها
- پيشنهاد راه‌اندازي دانشگاهي در تراز انقلاب اسلامي
- ضرورت اصلاح و تجديدنظر در برخي ساختارها و مباني برنامه‌ريزي كشوربرچسب ها:رهبرانقلاب


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: