دوشنبه|04 تير 1397|10 شوال 1439|25 June 2018
زمان انتشار: 1395/10/14 - 12:00 |

سخنان رهبرانقلاب درباره حضرت عبدالعظيم حسني+تصاويرحضور درحرم

حضرت هادي عليه‌السّلام به يكي از اهالي ري كه از زيارت امام حسين عليه‌الصّلاةوالسّلام ميآمد، فرمود: «اگر ميرفتي عبدالعظيم را زيارت ميكردي، ثوابي را كه از زيارت امام حسين نصيبت شده است به تو ميدادند.»
آبروي ري
ري مركز بسيار مهمّي از لحاظ علمي و فرهنگي در تاريخ ماست و سرسلسله‌ي بزرگان هم - جناب عبدالعظيم - با اين‌كه اهل ري نيست، اما حقّاً و انصافاً به ري و تاريخ ري آبرو داد و حقّ عظيمي به گردن همه‌ي تهرانيها و اهل ري دارد.
بيانات در ديدار اعضاي برگزاركننده‌ي كنگره‌ي حضرت عبدالعظيم الحسني
۱۳۸۲/۳/۱۲

شخصيّت جناب عبدالعظيم براي اغلب مردم ناشناخته است
جناب عبدالعظيم مرد بسيار بزرگي است. مردم مقامات علمي اين بزرگوار را نميدانند. به نظرم ميآيد يك وقت جناب آقاي «ريشهري» احاديث اين بزرگوار را استخراج كرده بودند و شما مثل اين‌كه روي آن ديوار همه‌اش را نوشتيد. اين خيلي كمك ميكند به اين‌كه مردم از مقام محدّثىِ ايشان آگاه باشند. تجليل از جناب عبدالعظيم، تجليل از علم و جهاد و زهد و تقواست. ايشان صائم النّهار و قائم الّليل بوده است. در حالات ايشان نوشته‌اند: در مدتي كه ايشان در ري زندگي ميكرد، همه‌ي روزها را روزه ميگرفت و همه‌ي شبها را مشغول عبادت بود. اينها حقّاً و انصافاً چيزهاي خيلي مهمّي است. در فضيلت ايشان روايات معروفي وارد شده است. حضرت هادي عليه‌السّلام به يكي از اهالي ري كه از زيارت امام حسين عليه‌الصّلاةوالسّلام ميآمد، فرمود: «اگر ميرفتي عبدالعظيم را زيارت ميكردي، ثوابي را كه از زيارت امام حسين نصيبت شده است به تو ميدادند.» ما در جوار جناب عبدالعظيم زندگي ميكنيم، شوق كربلا هم داريم؛ امّا كمتر توفيق پيدا ميكنيم به زيارت اين بزرگوار برويم.
اين يك روايت، كه مقام معنوي حضرت عبدالعظيم را نشان ميدهد. آن روز، امام هادي عليه‌السّلام ميخواستند اين مشعل در اين نقطه از ايران بدرخشد. بيخود تعريف نميكردند. ميخواستند دلهاي آحاد ملّتِ مسلمان را در اين نقطه‌ي عالم به وسيله‌ي نور اين مشعل كه از انوار اهل بيت عليهم‌السّلام است و آن روز از دنيا هم رفته بود و ديگر خطري او را تهديد نميكرد، روشن كنند.
بيانات در ديدار اعضاي برگزاركننده‌ي كنگره‌ي حضرت عبدالعظيم الحسني
۱۳۸۲/۳/۱۲

ابعاد شخصيتي حضرت عبدالعظيم حسني
شخصيّت جناب عبدالعظيم هم شخصيت علمي بوده، هم شخصيت جهادي بوده و هم ابتكاراتي داشته است. مرحوم «شيخ نجاشي» ميگويد: «ايشان خطب اميرالمؤمنين را جمع‌آوري كرد.» با اين حساب، ايشان در حدود صد و هفتاد سال قبل از تأليف نهج‌البلاغه، خطب اميرالمؤمنين را جمع‌آوري كرده است؛ اين كارِ خيلي مهمّي است. هيچ بعيد نيست كه سيّدرضي رضوان‌اللَّه‌عليه از نوشته‌ي ايشان استفاده كرده باشد.

از سوي ديگر ايشان به دليل شخصيت جهادي خود، با حال اختفاء و فرار به ري آمده است. شيخ نجاشي ميگويد: «حارباً من السّلطان»؛ ايشان از دست خليفه‌ي عبّاسي از عراق و حجاز گريخت و به ري آمد؛ چون ري مركز و محل تجمّع شيعيان بود. هم در مدينه و هم در عراق، همه‌ي اينها مجبور نبودند از دست خليفه بگريزند. اين، مبارز بودن ايشان را نشان ميدهد. مشخّص ميشود ايشان اهل نشر معارف امامت بوده؛ بخصوص در دوران حضرت جواد و حضرت هادي عليهماالسّلام كه ايشان حداقل راوي اين دو امام است. دوران عجيبي بوده است؛ دوران اختناق شديد نسبت به ائمّه و درعين‌حال دوران نشاط عجيب شيعه در سراسر دنياي اسلام. اين چيز مهمّي است كه در هيچ زماني از دوران زندگي ائمّه، شيعيان اين همه فعّاليت و نشاط و تحرّك و سازماندهي و گسترش در دنياي اسلام نداشته‌اند كه در دوران اين سه امام - يعني حضرت جواد و حضرت هادي و حضرت عسكري عليهم‌السّلام - داشته‌اند؛ اين در حالي است كه اين سه امام خودشان در مدينه و بغداد و در سامرا زير نظر و تحت فشارهاي خيلي شديدي قرار داشتند. معلوم ميشود در آن دوران، اين بزرگوار شخصيت مهم و فعّالي بوده كه مورد توجّه خليفه قرار گرفته و تحت تعقيب بوده و به ري گريخته است.

بنابراين هم شخصيت جهادي است، هم شخصيت علمي است و هم محدّث است و حداقل از امام جواد و امام هادي عليهماالسّلام روايت نقل كرده است.
بيانات در ديدار اعضاي برگزاركننده‌ي كنگره‌ي حضرت عبدالعظيم الحسني و بيانات در صحن حرم
۱۳۸۲/۳/۱۲ و ۱۳۷۳/۸/۵

مرجع علم دين در زمان امام هادي عليه‌السلام
يك روايت از حضرت هادي عليه‌الصّلاةوالسّلام است كه هم جنبه‌ي علمي حضرت عبدالعظيم و هم جنبه‌ي معنوي آن بزرگوار را نشان ميدهد.
كسي خدمت امام هادي عليه‌السّلام رسيد. حضرت به او فرمودند: تو در كجا هستي؟
گفت: در ري.
فرمودند: هر مشكلي در امر دين داشته باشي، ميتواني از عبدالعظيم‌بن‌عبداللَّه الحسني بپرسي.
يعني امام هادي عليه السّلام، عبدالعظيم الحسني را به عنوان يك مرجع علم دين به شيعيان خودشان معرفي كردند. بعد در همين روايت هست كه حضرت فرمودند: سلام مرا به او برسان. اين هم جنبه‌ي معنوي.
بيانات در صحن حضرت عبدالعظيم‌الحسني(ع)
۱۳۷۳/۸/۵

تصاوير حضور رهبر انقلاب در حرم مطهر حضرت عبدالعظيم‌الحسني(ع) در تاريخ ۱۳۷۳/۰۸/۰۵ در پي مي آيد:

برچسب ها:عبدالعظيم حسني


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: