سه شنبه|29 خرداد 1397|04 شوال 1439|19 June 2018
زمان انتشار: 1395/10/15 - 16:45 |

دانشگاه الازهر تاكيد كرد؛

مسير احياي گفتمان ديني‌ و پوياسازي فريضه‌اجتهاد ادامه مي يابد

دانشگاه الازهر به مسير خود در احيا و تجديد گفتمان ديني و تغيير مفاهيم نادرست درباره اسلام و معرفي اسلام به روش صحيح از جمله تسامح و همزيستي با ديگران ادامه مي‌دهد.
به گزارش خبرگزاري حج، روزنامه مصري اليوم السابع در گزارش خود با عنوان " مسير احياي گفتمان ديني" با اشاره به اين مطلب نوشت: دانشگاه الازهر قاهره همچنين درصدد تجهيز مركز رصد كردن استفتاءات ديجيتالي در سرپرستي اين دانشگاه براي پاسخگويي به مراجعان به چند زبان مي باشد.

اين گزارش حاكيست اقدام الازهر با حمايت مالي كشور امارات متحده عربي با هدف ثبت و پاسخگويي به استفتاءات تلفني و رايانه‌اي مردم صورت مي‌گيرد.

مبلغان ديني تحت پوشش مجمع پژوهش‌هاي اسلامي براي پاسخگويي به استفتاءات و بكارگيري تكنولوژي در پاسخگويي‌هاي خود آموزش ديده اند و اين مجمع تاكنون چندين دوره آموزشي درباره ارث و ميراث و ديگر مسايل مورد توجه مردم برگزار كرده است و بيش از 300 روحاني در اين مركز مشغول بكار هستند.

برپايه اين گزارش، ساز و كار فعاليت در كميته استفتاءات دانشگاه الازهر نيز بهبود يافته و گروه بزرگي از علماي الازهر به آن پيوسته‌اند.

اين دانشگاه همچنين به شيوه خود در آگاه سازي جامعه ادامه مي‌دهد و پيام آور ميانه روي و روشنفكري براي مردم به ويژه براي جهان اسلام و عرب است.

در اين راستا، شيخ الازهر خواستاربازگشايي باب اجتهاد شد تا اين فريضه كه عمل به آن قرن‌هاي متمادي متوقف شده بود، پويا شود.

به گزارش اليوم السابع ، اين تصميم الازهر در شرايط فعلي امت اسلام، يكي از مهمترين تصميمات اين دانشگاه در قرن بيست‌ويكم بشمار مي‌رود.

براي بازگشايي باب اجتهاد مقرر شده است كه كميته فقهي با عضويت سه روحاني برجسته تشكيل شود تا در بسياري از مسائلِ موردِ توجه جامعه با توجه به مقتضيات زمان، اجتهاد كنند.

رئيس دانشگاه الازهر در گفتگوي مطبوعاتي خود افزود: يكي از مراكزي كه با گروههاي تكفيري مقابله مي‌كند، دانشگاه الازهر مصر است.

وي خاطرنشان كرد: در مطالب آموزشي اين دانشگاه بازنگري شده و مواردي نيز در آن گنجانده شده است، تا بر مفاهيم غلط شايع در حوزه انديشه كه بر گرايشات و طرز تفكر مردم تأثير منفي دارند، اثرگذار باشد.


برچسب ها:الازهر - گفتمان - اسلام


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: