یکشنبه|06 خرداد 1397|11 رمضان 1439|27 May 2018
زمان انتشار: 1395/10/16 - 17:35 |

آشنايي با اماكن غيرمستند در عتبات/3

ناودان طلاي حضرت علي (ع)

يكي ديگر از اماكن غيرمستند در عتبات كه بعضا مورد توجه زوار ايراني است و دعا و نماز خواندن در زير آن را جزء فرائض سفر خود در نظر مي گيرند؛ ناودان طلا يا ميزاب رحمت است.
به گزارش خبرنگار اعزامي حج به عتبات، درون صحن امام علي در سمت قبله حرم مطهر ناوادن طلايي وجود دارد كه در سال هاي اخير شهرت فراواني يافته است؛ ايراني ها در وقت مشايعت به يكديگر توصيه مي كنند هنگام تشرف به نجف زير اين ناودان براي آنان نماز خوانده شود گاهي هم اطراف حرم، زائران سرگرداني وجود دارند كه سراغ اين ناودان را مي گيرند.

عرب ها به اين ناودان ميزاب رحمت مي گويند؛ اين ناودان كه شهرت زيادي پيدا كرده و شانه به شانه ناودان طلاي كعبه مي زند از هداياي نادرشاه افشار به حرم مطهر امام علي(ع) است كه در سال 1156 هجري قمري به زيارت آن مرقد نوراني مشرف شده و گنبد و گلدسته ها و ايوان را طلاكاري كرده است.

اين طلاها متعلق به حرم مطهر و از اموال آستان مقدس علوي است ولي امام علي توجهي به طلا نداشته است و عبارات تكان دهنده ايشان كه يا صفراء، يا بيضاء غري غيري از آن حضرت است از اين رو خواندن نماز و دعا در زير اين ناودان جزء بافته هايي است كه به تدريج مشهور شده و هيچ مستند معتبري ندارد.
 ناودان طلابرچسب ها:ناودان طلا - علوي - غيرمستند


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: