پنجشنبه|23 آذر 1396|25 ربیع الاول 1439|14 December 2017
زمان انتشار: 1395/10/18 - 12:18 |

به مناسبت سالروز ميلاد امام حسن عسكري(ع)

آيا حضرت مهدي(عج) خواهر و برادر دارد؟

برخي از نويسندگان چند فرزند براي امام حسن عسكري(ع) ذكر كرده‌اند از جمله محمد، موسي، فاطمه، عايشه، حسين و ... اما اين اقوال تا چه اندازه صحيح است؟
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، امام حسن عسكري(ع) در ربيع‌الاول سال ۲۳۲ هجري قمري در مدينه به دنيا آمد. آن حضرت با چند تن از خلفاي عباسي معاصر بود از جمله مهتدي و معتمد عباسي. هر چند برخي نويسندگان نام چند فرزند براي امام حسن عسكري(ع) ذكر كرده‌اند اما قول مشهور اين است كه: از ايشان تنها يك فرزند، هم‌نام و هم‌كنيه با رسول خدا(ص) متولد شده است. علاوه بر اينكه تقسيم ميراث آن حضرت ميان مادر و برادر ايشان نيز مي‌تواند مؤيد قول مشهور باشد كه به آن اشاره خواهيم كرد.

گفته شد برخي از نويسندگان چند فرزند براي امام حسن عسكري(ع) ذكر كرده‌اند از جمله اين فرزندان محمد، موسي، فاطمه، عايشه، حسين و ... اما به نظر مي‌رسد اين اقوال صحيح نباشد، چرا كه:
اولاً علماي شيعه تنها فرزند امام حسن عسكري(ع) را حضرت مهدي(عج) مي‌دانند و نام ديگري را ذكر نكرده‌اند. در اين رابطه شيخ مفيد كه كتابش از اعتبار خاصي برخوردار است، مي‌نويسد: امام بعد از امام حسن عسكري(ع) فرزندش بود كه هم‌نام و هم‌كنيه رسول خدا(ص) بود و امام حسن(ع) به جز او فرزندي نداشت نه ظاهراً و نه باطناً مادر اين فرزند كنيزي به نام نرجس بوده است.

كليني در كافي مي‌نويسد: فرزندي براي امام حسن عسكري(ع) به دنيا آمد و او را محمد نام نهادند. طبرسي در اعلام الوري همين قول را ذكر كرده است و مي‌نويسد فردي از امام حسن عسكري(ع) سؤال كرد: آقاي من آيا براي شما فرزندي هست؟ حضرت فرمود بله. سؤال كرد، اگر امري اتفاق بيفتد در كجا از او مي‌توانم سؤال كنم؟ حضرت فرمود: در مدينه. علامه مجلسي در بحارالانوار مي‌نويسد: اينكه حضرت مهدي(عج) برادري به نام موسي داشته باشد. اين خبر غريب است.

ثانياً يك دليل تاريخي هم وجود دارد كه قول مشهور را تأييد مي‌كند. كليني مي‌نويسد: معتمد عباسي چون شنيده بود كه از حضرت عسكري(ع) فرزندي باقي مانده درصدد يافتن او برآمد و دستور داد عده‌اي از قابله‌ها، زنان و كنيزان آن حضرت را معاينه كنند و اگر آثار حمل در آنها مشاهده شد گزارش كنند. نقل شده است كه يكي از قابله‌ها به كنيزي شك كرد، از طرف خليفه دستور داده شد كه آن كنيز را در محلي تحت نظر قرار دهند.

سرانجام چون اثري از حمل ظاهر نشد آن كنيز آزاد شد. معتمد براي آنكه وانمود كند كه از امام حسن عسكري(ع) فرزندي باقي نمانده و شيعيان از وجود امام بعدي نوميد شوند دستور داد، ميراث آن حضرت ميان مادر و برادر امام حسن عسكري(ع) تقسيم شود: اين تقسيم ارث دلالت بر اين دارد كه امام حسن عسكري(ع) فرزند ديگري نداشته‌اند و با توجه به اينكه خليفه نتوانسته بود امام مهدي(عج) را پيدا كند، بنابراين دستور مي‌دهد كه ارث امام تقسيم شود. علي بن عيسي اربلي مي‌نويسد: شيعيان عقيده داشتند كه از امام فرزندي باقي مانده است كه امامت را بر عهده دارد زيرا تعدادي از آنان فرزند خردسال امام را قبلاً ديده بودند.

نتيجه: عقيده علماي شيعه بر اين است كه تنها فرزند امام حسن عسكري(ع) حضرت مهدي(عج) است كه در سال ۲۵۵ هجري متولد شده است و هم اكنون غايب هستند و به امر الهي ظهور مي‌كنند و جهان را پر از عدل و داد خواهند كرد. اقوال ديگري كه در اين رابطه هست مبني بر داشتن فرزنداني ديگر، مورد قبول علماي شيعه نيست.

*پي‌نوشت‌ها:
[1] . شيخ مفيد، الارشاد، قم، مؤسسه آل البيت(ع)، 1413ق، ج 2، ص 313.
[2] . طبرسي، اعلام‌الوري، قم، مؤسسه آل البيت(ع)، 1417ق، ج 2، ص 131.
[3] . حسيني، سيدمحمدرضا، تاريخ اهل البيت(ع)، قم، مؤسسه آل البيت(ع)، 1410ق، ص112 به نقل از هداية المخطوطه.
[4] . كليني، كافي، تهران، مكتبه‌الصدوق، 1381، ج 1، ص 264.
[5] . علي بن عيسي اربلي، كشف الغمه، مكتبه بني هاشمي، 1381ق، ج 3، ص 199.

برچسب ها:امام مهدي - امام حسن عسكري


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: