یکشنبه|06 خرداد 1397|11 رمضان 1439|27 May 2018
زمان انتشار: 1395/10/19 - 08:12 |

خانواده شهداي منا خواستار تشكيل كميته حقيقت‌ياب بين‌المللي شدند

جمعي از خانواده شهداي منا با ارسال نامه اي به كميسيون حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار تشكيل كميته حقيقت ياب بين المللي براي روشن شدن دلايل و عوامل بروز فاجعه منا شدند.
همسر شهيد سيد حسين ميرمرتضوي يكي از شهداي خراساني حادثه منا به خبرنگار ايرنا گفت: خانواده شهداي منا در اين نامه خواستار تشكيل كميته حقيقت ياب و دريافت فيلم دوربين هاي مدار بسته صحنه و بررسي ابعاد اين فاجعه شدند.

خديجه ميرمرتضوي نماينده خانواده شهداي خراساني حادثه منا افزود: از آنجا كه طبق قوانين بين المللي صيانت از جان افرادي كه با در دست داشتن رواديد وارد يك كشور مي شوند، بر عهده كشور ميزبان است، دولت سعودي بايد مسئوليت اين رخداد را پذيرفته و با پرداخت غرامت، به كوچكترين وظيفه خود در قبال اين فاجعه كم نظير انساني جامه عمل بپوشاند.

وي اظهار كرد: هم اكنون پويش بين المللي براي جمع آوري امضا و تشكيل كميته حقيقت ياب شكل گرفته و اكثر خانواده هاي شهداي منا بويژه در خراسان رضوي پيگير موضوع هستند.

وي گفت: اين نامه به چند زبان ترجمه شده و اميدواريم اين بار صداي آسيب ديدگان فاجعه عظيم منا كه در گرد و غبار بازيهاي سياسي حاكم بر جهان فراموش شده اند، به گوش آزادگان سراسر دنيا از هر نژاد و دين و مليتي كه باشند برسد و خواب راحت جنايتكاران سعودي را آشفته كند و گامي از سوي محاكم بين المللي براي روشن شدن ابعاد اين فاجعه بي نظير برداشته شود.

در بخشي از نامه ياد شده آمده است: اين صداي بازماندگان شهداي حج 1394 است كه پس از گذشت بيش از يك سال از آن فاجعه هولناك به گوش شما مي رسد، فاجعه اي كه در آن جان بيش از هفت هزار مسلمان بي گناه ستانده شد، رقمي بيش از تعداد قربانيان بسياري از جنگهاي صد سال اخير جهان.

در ادامه نامه از مسدود كردن انتهاي خيابان 204 توسط نيروهاي امنيتي و پليس سعودي در زمان بروز اين واقعه و عدم كنترل ورودي اين خيابان پس از ايجاد ازدحام و باز نكردن راههاي خروجي اضطراري و فرعي براي هدايت حجاج به خارج از محل ازدحام به عنوان بخشي از علل اين رويداد غمبار ياد شده است.

بر اساس آمار از مجموع 465 جانباخته ايراني فاجعه منا، استان خراسان رضوي با 92 قرباني بيشترين تعداد قربانيان اين فاجعه را دارد.

براي مشاهده وب سايت اختصاصي شهيدان منا اينجا را كليك كنيد.

برچسب ها:منا


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: