پنجشنبه|31 خرداد 1397|06 شوال 1439|21 June 2018
زمان انتشار: 1395/10/19 - 18:49 |

يك كاتب قرآن كريم:

بدون وضو قلم به دست نگرفته و خطي ننوشته‌ام

سيد ابوالفضل احمدي كوپايي با بيان اينكه هنر خوشنويسي مقدس‌ترين هنرهاست، گفت: فردي كه وارد اين هنر مي‌شود بايد خيلي مسائل را رعايت كند و مراقبت داشته باشد؛ بنده تا امروز بدون وضو قلم به دست نگرفته و خطي ننوشته‌ام.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، سيدابوالفضل احمدي كوپايي، مدرس انجمن خوشنويسان و كاتب قرآن كريم درباره اينكه هنر خوشنويسي به عنوان يك هنر متعالي چه خصوصيت‌هايي دارد، اظهار كرد: به عقيده من، هنر خوشنويسي جداي تمام هنرهاست، البته نمي‌خواهم هنرهاي ديگر را تضعيف كنم چراكه تقدس هنر خوشنويسي را هيچ كدام از هنرها نه اينكه ندارند اما شايد بتوانيم بگوييم كه به اندازه هنر خوشنويسي نيست.
وي در ادامه گفت: به دليل اينكه در هنر خوشنويسي ارتباط ما با كتابت است و در اين زمينه بيشتر با قرآن، احاديث، روايات، كلام معصومين(ع) و اشعار پر‌مغز و پر معنا مانند اشعار حافظ و سعدي سر و كار داريم، از اين نظر مي‌توان هنر خوشنويسي را مقدس‌ترين هنرها دانست.
احمدي كه از اواسط دهه ۶۰ به دليل توجه ويژه خانواده به هنر خوشنويسي و علاقه فردي، وارد اين حوزه از هنر شد و در محضر اساتيدي همچون موحد، عبدالرضايي و صمدي، خوشنويسي را فرا گرفت، مي‌گويد: هنرمندي كه در اين وادي قدم مي‌گذارد شرايط متفاوتي نسبت به ديگر هنرمندان دارد به اين دليل كه بايد خيلي مسائل را رعايت كند و مراقبت داشته باشد، به عنوان مثال بنده تا امروز بدون وضو قلم به دست نگرفته و خطي ننوشته‌ام؛ در واقع قداست و روحانيت اين هنر باعث مي‌شود كه انسان اين حدود را رعايت كند.
اين استاد خوشنويسي درباره تفاوت نگارش قرآن با ديگر آثار، اظهار كرد: به واسطه اينكه قرآن يك كتاب آسماني و كلام وحي است، نگارش آن نياز به يك شرايط خاص دارد؛ تزكيه نفس مهم‌ترين چيزي است كه وقتي در اين راه قدم برداشته مي‌شود مي‌تواند تمام زمينه‌ها را براي انسان فراهم ‌كند و اين‌گونه است كه كار نگارش قرآن از ساير كارها متمايز مي‌شود.
وي در ادامه گفت: انس با قرآن از راه خوشنويسي و كتابت نيز معنويت خاصي در انسان ايجاد مي‌كند و به همين دليل انسان سعي مي‌‌كند در راه خوب قدم بگذارد و خود را از بدي‌ها دور كرده و به خوبي‌ها و خداوند نزديك كند.
احمدي درباره حوزه فعاليت خود اظهار كرد: به غير از كتابت قرآن در بخش كتابت ادعيه، كتيبه‌نويسي در مساجد و مكان‌هاي مقدس از جمله حرم حضرت عبدالعظيم(ع) و مسجد مقدس جمكران نيز فعاليت دارم.
وي درباره آثار خود در حرم حضرت عبدالعظيم الحسني(ع)، گفت: در نگارش كتيبه‌هاي داخل و اطراف حرم و همچنين آينه‌كاري‌هاي حرم فعاليت‌هايي در كنار آثار ديگر اساتيد مانند استاد موحد و عبدالرضا داشته‌ام.
اين خادم افتخاري حرم حضرت عبدالعظيم(ع) در پايان اظهار كرد: به اعتقاد من اين كارها بايد با اجازه ائمه معصومين(ع) باشد و اين سعادت به انسان داده شود تا بتواند در اين راه قدم بگذارد و از اين جهت خدا را شكر مي‌كنم كه توانستم در اين راه انجام وظيفه كنم.

منبع : ايكنا


برچسب ها:قرآن


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: