پنجشنبه|06 ارديبهشت 1397|09 شعبان 1439|26 April 2018
زمان انتشار: 1395/10/19 - 14:22 |

رهبر انقلاب در ديدار مردم قم:

دشمنان اصلي ايران، «آمريكا، انگليس، زرسالاران بين المللي و صهيونيست‌ها» هستند

رهبر انقلاب گفتند: دشمن به‌ دنبال از بين بردن عوامل اقتدار ملي است و به دستگاه‌هايي كه مظهر اقتدار كشورند حمله مي‌كند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (يكشنبه) در ديدار هزاران نفر از مردم قم، از «ايمان و معرفت ديني»، «قدرت علمي»، «اقتصاد مقاوم» و «حفظ عزت ملي» به‌عنوان عناصر چهارگانه‌ي اقتدار كشور و ملت ايران نام بردند و با تأكيد بر وظيفه‌ي مهم مسئولان و مديران ارشد كشور، دانشگاهيان، حوزويان، روشنفكران و فعالان سياسي و فرهنگي براي تقويت اين عناصر اقتدار، گفتند: مهم‌ترين درس قيام ۱۹ دي مردم قم، شناخت دشمن و شيوه و سمت‌وسويِ دشمني، و اقدام به‌هنگام و بادقت در مقابل او است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، رهبر انقلاب اسلامي در اين ديدار كه هم‌زمان با سي و نهمين سالگرد قيام تاريخي مردم قم در ۱۹ دي سال ۱۳۵۶ برگزار شد، شناخت «نيازِ لحظه» و «اقدام به‌هنگام مردم قم» را مهم‌ترين ويژگي اين حركت برشمردند و افزودند: به همين دليل، قيام مردم قم تأثير خود را گذاشت و زمينه‌ساز حركت‌هاي بعدي و درنهايت، پيروزي انقلاب اسلامي شد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به وقتِ مخصوص هر فريضه، بهترين زمان انجام آن را «اول وقت» دانستند و خاطرنشان كردند: انجام با تأخيرِ فريضه يا انجام آن بعد از وقت، همانند اقدام توّابين بعد از قيام عاشورا خواهد بود كه ديرهنگام و بدون تأثير بود.

ايشان، انقلاب اسلامي را «خيز بلند ملت ايران» براي رهايي از «وابستگي» و «عقب‌ماندگي» خواندند و گفتند: قطعاً اين حركت، با ايستادگي و مخالفت كساني كه نفع آنها در وابستگي و عقب‌ماندگي ملت ايران است، مواجه خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به برخي اظهارنظرها مبني بر «دشمن‌تراشي در انقلاب اسلامي»، تأكيد كردند: انقلاب و ملت ايران هيچ‌گاه به دنبال دشمن‌تراشي نيستند بلكه آن قلدرهاي زورگويي كه ايران را غصب كرده بودند و از اين كشور بيرون رانده شدند و منافع آنها در وابستگي و عقب ماندگي كشور است، امروز «دشمنِ خوني و آشتي ناپذير ملت ايران» هستند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي شرط اصلي از بين رفتن اين دشمني را «نااميدي دشمنان» دانستند و افزودند: دشمني‌ها با نظام اسلامي و ملت ايران وجود دارد و در مقابل، مهمترين وظيفه، «شناخت دشمن و اهداف او، و ايستادگي در مقابل دشمن» است.

ايشان با طرح اين سؤال كه «دشمن كيست؟» گفتند: دشمنان اصلي ايرانِ مستقل و پيش رونده، «آمريكا، انگليس، زرسالاران بين المللي و صهيونيست‌ها» هستند.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: البته علاوه بر دشمنان خارجي، «دشمن دروني» هم داريم كه عبارت است از «بي انگيزگي، نااميدي، بي‌حالي، بي‌نشاطي، تنبلي، سياست‌هاي غلط، رفتارهاي بد، اختلافات گوناگون، و تنگ نظري».

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأكيد كردند: اگر ما تنبلي كنيم و به‌وقت عمل نكنيم، دشمن را اشتباه بگيريم و به‌جاي «شيطان اكبرِ واقعي»، يك برادرِ ناباب را دشمن بگيريم، ضربه خواهيم خورد.

ايشان وجود دشمنان اصلي خارجي را نه يك شعار بلكه واقعيتي مبتني بر مباني مستدل دانستند و گفتند: وقتي كه وزير امور خارجه به‌اصطلاح «خوش اخلاق» آمريكا در نامه خداحافظي خود، به دولت بعدي توصيه مي‌كند كه «تا مي‌توانيد به ايران سخت بگيريد و تحريم‌ها را حفظ كنيد، زيرا با سخت گيري مي توان از ايران امتياز گرفت»، آيا اين دشمن نيست؟ چرا، دشمن است اما يك دشمنِ خندان؛ و رفتار اين دشمن خندان با آن دشمني كه ايران را محور شرارت مي‌خواند، هيچ تفاوتي ندارد.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: اينكه گفته مي‌شود «دشمن»، يك شعار و يا «دشمن‌تراشي» نيست، و اگر چشم را باز كنيم، دشمن را مي‌بينيم.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين درخصوص دشمني «انگليسي‌ها» خاطرنشان كردند: انگليس، استعمارگرِ پيرِ از كارافتاده، اكنون بار ديگر به خليج فارس آمده و قصد دارد با استفاده از كشورهاي اين منطقه، منافع خود را به دست آورد و به همين دليل در حالي‌كه خود، يك «تهديد واقعي» است، ادعا مي‌كند كه ايران، تهديد است.

ايشان گفتند: همچنين محافل انگليسي در حال برنامه‌ريزي و تصميم‌گيري براي كشورهاي منطقه و ايران هستند و يكي از اهداف آنها، «تجزيه عراق، سوريه، يمن و ليبي» است و در مورد ايران هم همين نيت را دارند اما چون به شدت از افكار عمومي ايران هراس دارند، آن را بر زبان نمي آورند.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: انگليسي‌ها به زعم خود، در حال برنامه‌ريزي براي محدوديت‌ها و تحريم‌هاي دوران بعد از برجام هستند و همچنين آموزش و تسليح افراد بومي در منطقه از جمله ايران است تا اين افراد به جان نظام اسلامي و ملت بيفتند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي بعد از برشمردن نمونه‌هاي عيني از اقدامات خصمانه انگليس بر ضد ملت ايران، خاطرنشان كردند: آيا اين، دشمن نيست؟ آيا دشمن از اين، خبيث‌تر مي‌توان يافت؟ بنابراين بايد دشمن و شيوه‌هاي دشمني او را شناخت.

ايشان با تأكيد بر اينكه همه آحاد مردم اعم از مسئولان، جوانان، كارگران، و دانشگاهيان بايد دشمن و اهداف او را بشناسند، گفتند: هدف اصلي دشمن، ملت ايران و نظام اسلامي است و اگر برخي اوقات نيز با برخي اشخاص يا برخي دستگاهها و نهادها دشمني مي‌كنند، به اين علت است كه آنها در مقابل او سينه سپر كرده‌اند و دشمن مي‌خواهد اين افراد يا نهادها را از سرراه خود بردارد.

رهبر انقلاب اسلامي مهمترين وظيفه مسئولان، دانشگاهيان، حوزويان و فعالان فرهنگي و سياسي را در چنين شرايطي، «بالا بردن قدرت كشور و مقاوم سازي از طريق تقويت عناصر اقتدار ملي» دانستند و افزودند: يكي از مهمترين عناصر اقتدار و تحرك كشور، «ايمان ديني مردم به‌ويژه جوانان» است، زيرا در طول ۱۴۰ سال گذشته، هر حركت جريان‌ساز و تأثيرگذاري كه در كشور روي داده است، عنصر اصلي آن، «ايمان ديني» بوده است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به قضايايي همچون «تحريم تنباكو»، «مشروطيت» و «ملي شدن صنعت نفت» اشاره و تأكيد كردند: در همه اين قضايا، «ايمان ديني» و «پيشاهنگي علما و روحانيون» به عنوان مظهر دينداري مردم، حرف اول را مي‌زد و هرگونه انحراف يا شكستي كه در اين قضايا به وجود آمد، به دليل دوري از عنصر ديني و كنار گذاشته شدن علما بود.

ايشان به نقش بي‌بديل «ايمان ديني» در «قيام پانزده خرداد»، «پيروزي انقلاب اسلامي»، «دوران دفاع مقدس» و قضاياي ديگر در سالهاي اخير اشاره كردند و گفتند: امروز تلاش گسترده‌اي براي تضعيف يا از بين بردن ايمان ديني در مردم به ويژه جوانان، در جريان است اما بايد اين عامل اقتدار را حفظ و تقويت كرد.

رهبر انقلاب اسلامي، شرطِ تأثيرگذاري ايمان ديني را همراه شدن آن با «معرفت ديني» دانستند و افزودند: معرفت ديني يعني حضور دين در جامعه، سياست، اقتصاد و اداره كشور و به تعبيري همان جمله معروف مرحوم مدرس كه گفت «ديانت ما عين سياست ما است».

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به برنامه‌ريزي و طراحي هيأت‌هاي انديشه‌ورز آمريكايي و انگليسي براي مقابله با «دين سياسي» و «جدايي دين از سياست» خاطرنشان كردند: آنها به دنبال «دينِ گوشه‌ي مسجد و داخل خانه و فقط در درونِ افراد» هستند و نه «دينِ همراه با عمل در اقتصاد و سياست و زيربارِ دشمن نرفتن».

ايشان تأكيد كردند: دشمن از آن ديني مي‌ترسد كه دولت، اقتصاد، قدرت، سياست، ارتش و سيستم مالي و اداري دارد، بنابراين معرفت دينيِ صحيح، منفك نشدن دين از زندگي و سياست است.

رهبر انقلاب اسلامي، «قدرت علمي» را دومين عامل اقتدار كشور خواندند و گفتند: با وجود خباثت‌هاي برخي عناصر خودفروخته كه سعي در نااميد كردن جوانان و كوچاندن آنها از كشور دارند، اما جوانان انقلابي و مؤمن ايستاده‌اند و به حركت علمي خود ادامه مي‌دهند كه يك نمونه آن در ديدار چند روز پيش نخبگان بسيجي و مدال‌آور دانشگاه صنعتي شريف مشاهده شد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأكيد كردند: يكي از راههاي مقاوم سازي كشور، ادامه حركت علمي است، بنابراين حركت علمي نبايد متوقف شود و همچنين نبايد شتاب آن كاهش يابد.

ايشان از «اقتصاد مقاوم» به عنوان سومين عامل اقتدار كشور اشاره كردند و افزودند: نبايد مردم دچار مشكلات اقتصادي گوناگون همانند بيكاري و ركود باشند و مسئولان هم فقط حرف بزنند زيرا هدف اصلي از تحريم ها، ايجاد مشكلات اقتصادي و فشار بر مردم و جدا كردن آنان از نظام است و حتي در برداشتن تحريم‌ها نيز به گونه اي عمل مي‌كنند كه مشكلات باقي بمانند.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: پادزهر اين طراحي دشمن، همان «اقتصاد مقاومتي» است كه بارها گفته‌ايم.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأكيد كردند: اگر كشوري اقتصاد قوي داشته باشد، پول آن كشور ارزش پيدا مي‌كند و مسئولان و مردم آن نيز داراي اعتبار مي‌شوند.

ايشان افزودند: يكي از راههاي اصلي مقاوم سازي اقتصاد، «رهايي از وابستگي به درآمد حاصل از فروش نفت» است زيرا قيمت نفت، اهرمي در دست ديگران براي فشار به كشورها است.

رهبر انقلاب اسلامي «حفظ عزت ملي» را چهارمين عامل اقتدار ملي برشمردند و تأكيد كردند: عزت ملي به معناي حفظ عزت كشور و ملت در مذاكرات بين المللي و رفت‌وآمدهاي ديپلماتيك، و زير بار زور نرفتن است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در جمع‌بندي اين بخش از سخنان خود خاطرنشان كردند: اگر اين عناصر اقتدار ملي را بشناسيم و تقويت كنيم و نسبت به اهداف و روشهاي دشمن نيز آگاهي پيدا كنيم، مي‌توانيم در مقابل طراحي‌هاي او برنامه‌ريزي و مقاومت كنيم اما اگر اين عناصر را نشناسيم و بصيرت نداشته باشيم، ممكن است به دشمن، كمك هم بكنيم و به جاي دشمن، دوست و جبهه خودي را هدف قرار دهيم.

ايشان با اشاره به تلاش دشمن براي از بين بردن عوامل اقتدار ملي، گفتند: از بين بردن «ايمان، حيا و عفاف، پايبندي به مباني ديني و حاكميت دين، متوقف كردن حركت علمي، مخدوش كردن عزت ملي»، و «تضعيف دستگاهها و نهادهايي كه مظهر اقتدار كشور هستند» از برنامه‌هاي دشمن است كه بايد در مقابل آنها ايستاد.

رهبر انقلاب اسلامي، «حمله به سپاه، بسيج و شوراي نگهبان» را در چارچوب طراحي دشمن براي تضعيف دستگاهها و نهادهاي مظهر اقتدار كشور خواندند و افزودند: من كاري به بگومگوهاي اخير رؤساي دو قوه ندارم زيرا موضوع مهمي نيست و به حول و قوه الهي تمام مي‌شود، اگرچه دشمن به دنبال بزرگ‌نمايي آنهاست اما همه بايد وجود يك قوه قضاييه مستقل و شجاع را قدر بدانند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأكيد كردند: من همواره از دولتها، از مجلس شوراي اسلامي و از قوه قضاييه حمايت كرده و مي‌كنم اما بايد ديد دشمن به دنبال چيست و او را در رسيدن به اهدافش ناكام گذاشت.

ايشان تأكيد كردند: امروز مهمترين اهداف كشور، داشتنِ «دستگاه امنيتي قوي»، «دستگاه نظامي مقتدر و مردمي»، «حركت عظيم مردمي به نام بسيج»، «روحانيت آگاه به زمان و حاضر در صحنه»، «قوه قضاييه مقتدرِ كامل»، و «دولت برنامه ريزِ دقيق و شجاع» است زيرا با تأمين اين اهداف، حركت ملت ايران موفق خواهد شد و بايد هر كدام از اين عناصر كه موجود نيستند، تأمين، و عناصر موجود، حفظ شوند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به رويشها و حركتهاي علمي و فرهنگيِ پر شمار و فراگير جوانان مؤمن و انقلابي در كشور، گفتند: امروز بهترين مدال‌آوران كشور در مسابقات علمي، جوانان بسيجي هستند و جوانان نخبه، با هوش و همچنين اساتيد داراي فكر، انگيزه و عزم انقلابي در عرصه‌هاي علمي، فرهنگي، هنري و سياسي فعال هستند و ما مسئولان وظيفه داريم هر چه مي‌توانيم به اين جوانان پر انگيزه كمك كنيم.

ايشان با اشاره به شناخت نادرست دشمن از ملت ايران، «فتنه ۸۸» را نمونه‌اي از خطاهاي محاسباتي دشمن برشمردند و خاطرنشان كردند: دشمن در سال ۸۸ با به‌راه‌انداختن فتنه به خيال خود كار را به نقاط حساس و باريك رساند اما ناگهان حركت عمومي ۹ دي كه از جنس حركت ۱۹ دي ۵۶ بود، همه را مبهوت كرد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي بار ديگر وظيفه همه قشرهاي فعال كشور را «حفظ و تقويت عوامل اقتدار ملي» خواندند و تأكيد كردند: حتي كساني كه به دين و شريعت پايبندي و دلبستگي ندارند اما ايران را دوست دارند و خائن و دشمن در لباس دوست نيستند، بدانند كه «حمله به ايمان اسلامي جوانان»، «خيانت به ايران و كشور» است.

رهبر انقلاب اسلامي در پايان بار ديگر درس حادثه ۱۹ دي را «شناخت دشمن و شيوه‌هاي دشمني و ايستادگي و مقابله بهنگام و همه‌جانبه در مقابل او» دانستند و تأكيد كردند: اگر به اين درس عمل كنيم، دشمنان عنود و جهاني در مقابل ملت ايران هيچ غلطي نمي‌توانند بكنند.
برچسب ها:رهبرانقلاب


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: