شنبه|01 ارديبهشت 1397|04 شعبان 1439|21 April 2018
زمان انتشار: 1395/10/21 - 16:24 |

كتاب زيد و صعصعه پسران صوحان منتشر شد

مؤسسه فرهنگي هنري مشعر وابسته به حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت، كتاب زيد و صعصعه پسران صوحان را منتشر كرد.
به سرويس انديشه پايگاه اطلاع رساني حج، كتاب زيد و صعصعه پسران صوحان تأليف كامران محمدحسيني با تدوين پژوهشكده حج و زيارت از سوي مؤسسه فرهنگي هنري مشعر وابسته به حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت منتشر شد.

پيران صوحان (زيد، صعصعه و سيحان) از ياران نزديك و شيعيان بلندمرتبه امام علي عليه السلام بودند. از ميان سه برادر، زيد و صعصعه نزد شيعيان شناخته شده ترند؛ زيرا از سيحان اطلاعات اندكي در منابع تاريخي نقل شده است.

براساس آنچه در مقدمه اين اثر مي خوانيم: اين سه برادر از آغاز خلافت امام علي عليه السلام در ركاب او بودند و همراه ديگر اعضي قبيلي «عبدالقيس» بخشي از سپاه وفادار آن حضرت را تشكيل مي دادند.

زيد و سيحان در نبرد جمل به شهادت رسيدند، اما صعصعه بن صوحان تا پايان خلافت امام حسين عليه السلام و زمان امارت معاويه مي زيست. صعصعه توانايي ويژه اي در سخنوري داشت؛ از اين رو در دوره خلافت امام علي عليه السلام، بارها سفير ايشان نزد مخالفان بود.

اين اثر مي كوشد مختصري از زندگي زيد و صعصعه را بيان كند و زيارتگاه هاي منسوب به آنان را معرفي نمايد. اطلاعات تاريخي چنداني از زندگي پسران صوحان در سال هاي نخست اسلام تا دوره خلافات عثمان وجود ندارد. پسران صوحان، به خصوص صعصعه، به سخنوري و قدرت خطابه شهرت داشته اند.

خطابه ها و گفتگوهاي بسياري از صعصعه بن صوحان در منابع تاريخي يافت مي شود كه همچون ديگر نمونه هاي برجسته ادب عرب در منابع قديم بازتاب يافته است؛ از اين رو بخشي از اين كتاب به نقل اين گفتگوها اختصاص دارد.

در بخشي از سراغاز كتاب زيد و صعصعه پسران صوحان آمده است: زيد، سيحان و صعصعه سه پسر صوحان بودند كه منابع تراجم و انساب نسبش را با اختلافاتي جزئي چنين دانسته اند: صوحان بن حجر ابن حارث بن هجرس بن صبره بن حدرجان بن عساس بن ليث بن حُداد بن ظالم بن ذُهل بن عجل بن عمرو بن وديعه بن لكيربن افصي ابن عبدالقيس بن افصي بن دعمي بن جديله بن اسد بن ربيعه بن نزار.

درباره صوحان اطلاعاي در منابع تاريخي يافت نشده است و نام همسران و شمار دقيق فرزندان وي روشن نيست. برخي منابع از پسر ديگري از صوحان به نام «عمرو» ياد كرده اند. اينكه زيد و صعصعه از يك مادر بوده اند، در منابع تراج تصريحاتي وجود ندارد.

همچنين در بخش ديگري از اين متن مي خوانيم: فرزندان صوحان «العبدي» خوانده مي شدند كه اين خود انتساب آنان را به قبيله «عبدالقيس» نشان مي دهد. كنيه زيد بن صوحان را ابوسلمان، ابوعايشه و ابوعبدالله، و كنيه صعصعه را ابوعكرمه، ابوعمرو و ابوطلحه دانسته اند.

كتاب زيد و صعصعه پسران صوحان تأليف كامران محمدحسيني در قطع رقعي، 136 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و به قيمت پنج هزار تومان از سوي مؤسسه فرهنگي هنري مشعر وابسته به حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت منتشر شده است.برچسب ها:شيعه - امام علي - تازه هاي نشر


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: