جمعه|01 تير 1397|07 شوال 1439|22 June 2018
زمان انتشار: 1395/10/22 - 10:12 |

حجت الاسلام دكتر شريعتي تشريح كرد:

در برخورد با والدين چه آدابي را بايد رعايت كنيم

استاد دانشگاه علامه طباطبايي با بيان اينكه مرز عدم اطاعت از دستورات والدين، تضاد با دستورات الهي است به تشريح برخي از مواردي كه فرزند در برخورد با والدين خود بايد رعايت كند پرداخت.
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج به عتبات عاليات، حجت الاسلام والمسلمين دكتر سيدصدرالدين شريعتي، استاد دانشگاه علامه طباطبايي در جمع زوار امام حسين(ع) با تاكيد بر رعايت حرمت والدين گفت: والدين هرقدر سنشان بيشتر مي شود توقع آنان از فرزند نيز بيشتر است.

وي اظهار داشت: در روايات وارد شده است كه به خردسالان محبت كنيد و بزرگان را مورد تكريم و احترام قرار دهيد و ادب را در مقابل آنان حفظ كنيد.

شريعتي با بيان اينكه برخي افراد ممكن است ناخواسته و از روي جهل به پدر و مادر خود ستمي كرده باشند بيان داشت: اگر در قيد حيات هستند برويد رضايت آنان را به دست آوريد و اگر نيستند هم براي آنان خيرات بفرستيد، نماز، دعا، قرائت قرآن و كارهاي خيريه را به نيت آنان انجام دهيد تا از شما راضي شوند.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به مرز اطاعت از والدين عنوان كرد: اين مرز فقط در اموري است كه خلاق دستورات الهي باشد وگرنه در مابقي مسايل فرزند بايد از والدين خود اطاعت كند.

وي با اشاره به رعايت برخي مسايل اخلاقي در نزد والدين افزود: هرگز نبايد در مقابل آنان پاي خود را دراز كنيم، بالادست آنان در مجالس ننشينيم، اگر به مجلسي وارد شدند تمام قد به احترام آنان بايستيم و از زدن حرف هاي تند و خشن در نزد آنان به شدت خودداري كنيم.

شريعتي عنوان كرد: ميان حرف پدر و مادر نبايد بپريم و حرفشان را قطع كنيم همچنين نبايد صدايي بالاتر از صداي آنان بلند شود و دستور قرآن اين است كه كريمانه يعني دلنشين و شايسته با آنان سخن بگوييم.

وي تاكيد كرد: اگر كسي عاقبت بخيري مي خواهد بايد به والدين خويش احترام بگذارد و آنان را تكريم كند.

شريعتي گفت: اگر فرزند سرش به عرش هم برسد و مقامات بالايي داشته باشد باز هم بايد در مقابل والدين به خاك بيفتد تا رشد كند؛ فرزند بايد در مقابل والدين خود متواضع باشد.

وي در توصيه به والدين اظهار داشت: من از والدين مي خواهم فرزندان هر قدر هم بد باشند آنان را از دعاي خير محروم نكنند و به آنان نفرين نشود زيرا زندگي آنان به بدبختي گرفتار خواهد شد.

وي بر لزوم رعايت حريم محرم و نا محرم در همه جا به خصوص در حرم هاي مطهر ائمه نيز تاكيد كرد.
 شريعتي  شريعتي  شريعتيبرچسب ها:شريعتي - كربلا - سخنران


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: