شنبه|05 خرداد 1397|10 رمضان 1439|26 May 2018
زمان انتشار: 1395/11/18 - 10:00 |

آيت‌الكرسي چگونه فشار قبر را كاهش مي‌دهد

درميان آيات نوراني و سوره‌هاي قرآن كريم، آيه ۲۵۵ سوره بقره معروف به آيه الكرسي، از جمله نشانه‌هاي الهي است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، روضه نيوز نوشت: درميان آيات نوراني و سوره‌هاي قرآن كريم، آيه ۲۵۵ سوره بقره معروف به آيه الكرسي، از جمله نشانه‌هاي الهي است كه امام كاظم (ع) در رواياتي مي فرمايند: «از بعضي پدران بزرگوارم شنيدم كه كسي داشت سوره حمد را مي خواند پس حضرت فرمود: هم شكر خدا را به جاي آورد و هم به پاداش رسيد. بعد حضرت شنيد كه سوره توحيد مي خواند فرمود: ايمان آورد و ايمني به دست آورد و سپس شنيد كه سوره قدر مي خواند فرمود: راست گفت و آمرزيده شد و بعد شنيد كه آيت الكرسي مي خواند فرمود: خداوند خالق , امان نامه برايش فرو فرستاد.» و با عنوان امان نامه الهي تلقي مي‌كنند.

همچنين از ديگر رواياتي كه امامان معصوم(ع) ما به خواص آيه الكرسي اشاره كردند؛ چنين است: امام رضا (ع) از اميرالمومنين(ع) روايت كرده‌اند كه پيامبر اعظم (ص) فرمودند: «هر كس يكصد مرتبه آيه الكرسي را بخواند مثل كسي است كه در طول حياتش خدا را عبادت و بندگي كرده است. و هر كس آيه الكرسي را بخواند و ثوابش را براي اهل قبور قرار دهد خداوند گناهانش را مي آمرزد.»
روايت است كه :هر كه آيه الكرسي را بنويسد و بر بالاي در دكان يا منزل بياويزد مال او زياد ميگردد و هرگز محتاج ديگران نخواهد شد. و در جاي ديگر امام رضا(ع) مي فرمايند: هر كه آيه الكرسي بخواند هيچ حيواني كه نيش زهرآگيني دارد، او را نميگزد.

رسول خدا(ص): هر كه در شب نوزدهم ماه رجب چهار ركعت نماز بخواند و در هر ركعتي بعد از حمد هر يك از آيه الكرسي و توحيد را پانزده مرتبه بخواند خداوند عالم ثواب جناب موسي(ع) را به او ميبخشيد.

روايت است كه :هر كسي بين نماز مغرب و عشاء شش ركعت نماز بخواند و در هر ركعت بعد از حمد هفت مرتبه آيه الكرسي را بخواند و بعد از سلام پنجاه مرتبه صلوات بفرستد عملش با عمل صديقين و صالحين بالا ميرود.

و پيامبر اكرم(ص) در جاي ديگر مي فرمايند: هر كه در شب يكشنبه چهار ركعت نماز بگزارد و در هر ركعت يك مرتبه حمد يازده مرتبه آيه الكرسي بخواند خداوند او را در دنيا و آخرت محافظت خواهد كرد گناهان او را ميبخشد و اگر بميرد بنده ي مخلص پروردگار عالم ميشود اجازه دارد كه روز قيامت شفاعت كند.

روايت است كه برخي از گناهان در تنهايي انجام ميشوند و براي جلوگيري از انجام گناه و حفظ تقوا ذكر استغفرالله ربي و اتوب اليه و همچنيين تلاوت آيه الكرسي بسيار تاكيد شده است.

براي حفظ بچه اي كه در شكم مادر است آيه الكرسي را با زعفران بنويسد و بر كمر زن باردار ببنديد، كه آن بچه هيچ گاه دچار صدمات نميشود.

امام باقر(ع): هر كس آيه الكرسي را يك مرتبه بخواند هزار مكروه و بدي از بدي هاي دنيا و هزار مكروه و بدي از بدي هاي آخرت از او دور ميشود و كم ترين مكروه دنيا فقر و آسانترين مكروه آخرتي، عذاب قبر است.

هركس عبورش به قبرستان افتاد و يازده مرتبه مرتبه سوره ي توحيد را بخواند، خداوند به عدد مردگان به او ثواب دهد و دستور است سوره ي حمد و آيه الكرسي و حمد و فلق و ناس هر يك را سه بار بخواند و سوره ي قدر را هفت را و سوره ي ملك را يك باز بخواند كه اين عمل ميت را از عذاب خلاص ميكند.

پيامبر اعظم(ص): پهر كس آيه الكرسي را بعد از هر نماز بخواند، خداوند خودش عهده دار گرفتن جان او ميشود و همانند كسي است كه همراه پيامبران و در ركاب آنها،در راه خدا جهاد كرده و به شهادت رسيده باشد.

پيامبر اعظم (ص) به اميرالمؤمنين علي (ع) فرمودند: بر تو باد به خواندن آيه الكرسي كه در هر حرف آن هزار رحمت و بركت است.

جابربن عبدالله انصاري از حضرت رسول اكرم(ص) روايت كرده اند كه فرمود: هر كه آيه الكرسي را بعد از هر نماز واجبي بخواند، درهاي هفت آسمان گشوده گردد و به هم متصل نشوند تا آن كه حق تعالي به لطف و مرحمت خود بر خواننده ي آن نظر فرمايد، و گناهان او را بيامرزد و هر گاه آيه الكرسي را بخواند و ثوابش را به قبرستان مسلمانان هديه نمايد، حق تعالي چهل نور در هر قبر هر كه از مشرق تا مغرب كه مرده باشد داخل سازد و قبور ايشان را گشاده و پرنور گرداند و براي خواننده ي آن ثواب شصت پيامبر را كرامت فرمايد و به عدد هر حرفي، فرشته اي را بيافريند كه براي او تا روز قيامت تسبيح ميكنند.

پيامبر (صلي الله عليه وآله) فرمودند: با فضيلت ترين آيه اي كه بر من نازل شد آيه الكرسي است و آيه الكرسي و سوره توحيد عظيم تر از همه چيزهايي است كه دون و پست تر از خداست.

پيامبر (صلي الله عليه وآله) فرمودند: دانش بر تو گوارا باد. سوگند به كسي كه جان محمد در دست اوست اين آيه داراي دو زبان و دو لب است كه در عرش الهي تسبيح و تقديس خدا مي گويد.
رسول خدا (صلي الله عليه وآله) فرمود: در شب معراج دو لوح را ديدم ، كه در يك لوح سوره حمد و در لوح ديگر كل قرآن قرار داشت كه سه نور از آن ميدرخشيد . پس گفتم اي جبرئيل اين نور چيست؟ جبرئيل در جواب گفت: آن سه نور يكي سوره توحيد و يكي سوره ياسين و ديگري آيه الكرسي مي باشد.

امام صادق (عليه السلام) فرمود: همانا من از آيه الكرسي براي بالا رفتن درجاتم استفاده مي كنم.

امام صادق (عليه السلام) فرمودند: هرگاه سوره حمد و توحيد و قدر را با آيه الكرسي بخوانيد و بعد از آن برخيزيد و رو به قبله حاجات خود را از خدا بخواهيد كه حاجاتتان بر آورده خواهد شد زيرا اسم اعظم هستند.

امام علي (عليه السلام) فرمودند: اگر شما از آثار معنوي آيه الكرسي آگاه بوديد در هيچ حال خواندن آن را ترك نمي كرديد.

امام محمد باقر (عليه السلام) فرمودند: هر كس يك بار آيه الكرسي را بخواند خداوند هزار ناراحتي از ناراحتي هاي دنيا و هزار سختي آخرت رااز او دور ميكند كه كمترين ناراحتي دنيا فقر و كمترين سختي آخرت فشار قبر است.

امام علي (عليه السلام) فرمودند: هرگاه يكي از شما اراده حاجتي كند پس صبح روز پنج شنبه در طلب آن بيرون رود و در وقت بيرون رفتن آخر سوره آل عمران ( آيه ۱۹۰تا آخر) و آيه الكرسي و سوره قدر و حمد را بخواند ، زيرا كه در خواندن اين ها حوائج دنيا و آخرت برآورده مي شود.

رسول خدا (صلي الله عليه وآله) در خواب به دخترش فاطمه (سلام الله عليها) فرمودند: ترازوي اعمال خويش را با آيه الكرسي سنگين گردان زيرا هركس آن را قرائت نمايد آسمان و زمين با فرشتگانش به جنبش و حركت در آيند و خداوند را با صداي بلند به پاكي ياد كنند و او را بزرگ بدارند و تسبيح گويند ، پس از آن تمامي فرشتگان از خداوند ميخواهند كه گناه خواننده آيه الكرسي را ببخشد و از خطا و لغزشش در گذرد.

رسول خدا (صلي الله عليه وآله) فرمودند: هركس آيه الكرسي را يك بار بخواند اسم او از ديوان اشقيا و انسان هاي بد محو مي شود.

امام رضا (عليه السلام) به نقل از پيامبر فرمودند: هر كس ۱۰۰ مرتبه آيه الكرسي را بخواند چنان باشد كه همه عمر خود را عبادت كرده باشد.

18/18

برچسب ها:معارف


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: