سه شنبه|01 خرداد 1397|06 رمضان 1439|22 May 2018
زمان انتشار: 1395/12/24 - 14:02 |

سخنران بعثه مقام معظم رهبري در كربلا:

كرسي قدرت، هيچ گاه اميرالمومنين را تغيير نداد

حجت الاسلام والمسلمين راشد يزدي با تأكيد بر اين‌كه كرسي خلافت به علي، ابهتي نمي بخشد بلكه اين اميرالمومنين است كه به كرسي خلافت، ابهت بخشيد گفت: پس از به خلافت رسيدن حضرت علي ((ع))، هيچ تغييري در رفتار ايشان به وجود نيامد.
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج از كربلاي معلا، حجت الاسلام والمسلمين راشد يزدي، سخنران بعثه مقام معظم رهبري در كربلا در جمع زائران ايراني عتبات عاليات كه در سرداب علقمي حرم حضرت ابوالفضل العباس(ع) گردهم آمده بودند، اظهار داشت: عمروعاص كسي بود كه براي به خلافت رسيدن اميرالمومنين از خود مايه و انرژي گذاشت و در روايتي آمده كه او گفت: از مكه بيرون نيامدم، مگر بر هر چوپاني گذشتم، از او خواستم از چوب چوپاني اش در قتل عثمان استفاده كند.

سخنران بعثه مقام معظم رهبري گفت: عمروعاص از هوشمندترين افراد در بين عرب به شمار مي رفت و از طرفي فعاليت گسترده اي براي روي كار آمدن اميرالمومنين انجام داده و شناخت خوبي نسبت به رفتار و سختگيري حضرت داشت اما چه شد كه با اين كياست و شناخت، ايشان را براي خلافت ياري كرد؟

وي در ادامه افزود: دليل اين امر تنها اين مسئله بود كه عمر و عاص با خود مي گفت: علي (ع) اكنون نسبت به بيت المال سختگير است اما وقتي بر كرسي قدرت تكيه بزند و لذت داشتن قدرت را بچشد، براي بقاي آن تن به هر رفتاري مي زند.

حجت الاسلام والمسلمين راشد يزدي همراهي افرادي چون عمر و عاص، طلحه و زبير در ابتداي خلافت اميرالمومنين را تنها به دليل دو موضوع برشمرد و گفت: اين افراد تنها به دنبال سهم بيشتري از بيت المال و حضور در فتوحات براي بهره برداري از غنائم و غلامان بودند.

اين كارشناس مذهبي با بيان اينكه در تاريخ جايي سراغ نداريم كه اميرالمومنين در هيچ يك از فتوحات حضور داشته باشد گفت، هر جا جهاد كه امري واجب بود اتفاق مي افتاد اميرالمومنين در صف اول حاضر مي شد، اما فتوحات كه بيشتر با نيت به دست آوردن غنائم بود را شركت نمي كرد زيرا معتقد بود گسترش اسلام در دلهاست نه در جغرافيا.

سخنران بعثه مقام معظم رهبري در كربلا، با اشاره به اينكه هر چه بيشتر اميرالمومنين را مي شناسيم، متوجه مي شويم كه چقدر در رفتار و كردار نسبت به آن حضرت دور هستيم گفت: قدرت، مال و اموال، غنائم و ... هيچ كدام اثري بر تغيير رفتار ايشان نگذاشت.
برچسب ها:راشد - بعثه - سخنراني - سرداب


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: