دوشنبه|25 تير 1397|02 ذی القعده 1439|16 July 2018
زمان انتشار: 1396/01/22 - 05:54 |

حجت الاسلام بركت‌رضايي؛

وجود ۹۱۵۰ حديث در خصوص حج/ ائمه(ع) نيز براي مصالح عالي به حج مي‌رفتند

مسئول پايگاه اطلاع رساني حج با اشاره به اينكه ائمه(ع) نيز در زمان حاكمان جور براي تحقق مصالح عالي اسلام به حج مي‌رفتند، گفت: حيات جامعه اسلامي در گرو فريضه حج است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حجت‌الاسلام و المسلمين روزبه بركت‌رضايي مسئول پايگاه اطلاع رساني حج با اشاره به اينكه حج ريشه در تاريخ انسان دارد، گفت: حيات جامعه اسلامي در گرو فريضه حج است؛ اگر اين فريضه مهم نباشد و يا كمرنگ شود، در دين اسلام، جامعه اسلامي و تمدن پايدار اسلامي تزلزل ايجاد خواهد شد.

حجت‌الاسلام بركت‌رضايي، با اشاره به اهميت حج در دين اسلام گفت: حج در قرآن كريم به عنوان يك تكليف واجب بر عهده امت اسلامي نهاده شده است. تمامي انبيا از حضرت آدم، نوح، ابراهيم، سليمان و تا حضرت خاتم(ص) حج‌ گزارده‌ و به دور خانه خدا به طواف پرداخته‌اند. حج و بيت‌العتيق متعلق به هيچ قوم و قبيله خاصي نيست و از همه خواسته شده است كه حداقل يك‌بار به سوي آن حركت كنند.


وي با اشاره به آيه «وَ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلاً » گفت: طبق اين آيه صريح قرآن، انجام فريضه حج براي خدا بر گردن مردم است و آن قدر صريح مسئله حج را اعلام كرده كه نمي‌توان هيچ توجيهي براي ترك آن داشت و امر خداوند را ناديده انگاشت.


اين روحاني كاروان‌هاي حج و عمره با اشاره به روايتي از امام محمد باقر(ع) گفت: ايشان فرمودند «بني الاسلام علي خمس، الصلوة و الزكوة و الصوم و الحج و الولاية»، در اين روايت و روايات متعدد از ائمه(ع) بر اهميت حج تأكيده شده و در كنار عبادات مهم ديگر و مخصوصا مسئله ولايت قرار گرفته است.


مسئول پايگاه اطلاع رساني حج اظهار كرد: در دو كتاب وسائل الشيعه و مستدرك الوسائل، بيش از ۹۱۵۰ حديث درباره جايگاه و احكام حج وجود دارد كه نشان‌دهنده اهميت آن در دين اسلام است.


حجت‌الاسلام بركت‌رضايي عنوان كرد: حيات جامعه اسلامي در گرو فريضه حج است؛ اگر اين فريضه مهم نباشد و يا كمرنگ شود، در دين اسلام، حكومت اسلامي و جامعه اسلامي تزلزل ايجاد خواهد شد. حج با هيچ عبادتي قابل مقايسه نيست و اگر برخي جايگزين‌هايي براي حج تعيين مي‌كنند نشان از كم‌اطلاعي آنها از فريضه حج است و افراد متخصص و آگاه به اهميت فريضه حج واقف هستند و به خوبي اهميت آن را به جامعه مي‌رسانند.


حجت‌الاسلام بركت‌رضايي در پايان گفت: برخي تصور مي‌كنند رفتن به حج تقويت كشور ميزبان است، در حالي كه رفتن به حج تقويت اسلام، دينداري و وحدت و برادري در جهان اسلام براي حل مشكلات امت اسلامي و ايجاد تمدن پايدار اسلامي است. بسياري از ائمه اطهار(ع) در زمان حاكمان جور و مستبدي مي‌زيستند كه سيطره‌ بر مكه گسترانيده بودند، اما آنان براي مصالح عالي و برتر سواره و پياده و حتي‌الامكان هرساله به سوي مكه مي‌شتافتند.

برچسب ها:ياداشت - حج تمتع - حج 96 - بركت ‌رضايي


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: