دوشنبه|31 ارديبهشت 1397|05 رمضان 1439|21 May 2018
زمان انتشار: 1396/01/31 - 07:58 |

كامل الزيارات،كتابي با محتواي زيارتي

زيارت، عملي عبادي است به معناي حضور در پيشگاه پيشوايان ديني يا نزد قبور آنان يا ديدار از مكاني مقدس يا محترم براي اظهار ارادت و احترام و كسب فيض معنوي. زيارت همواره از اعمال پسنديده اسلام بوده و در طول تاريخ، مسلمانان به آن عنايت و اهتمام داشته‌اند. اين عمل عبادي، نزد شيعيان جايگاهي ويژه و اثرات معنوي و ثواب بسياري دارد. به دليل جايگاه مهم زيارت در فرهنگ شيعه، اين عمل، از ويژگي‌ها و نمادهاي شيعيان به شمار مي‌رود.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، فرقه وهابيت با تفسير‌هايي خاص از برخي آيات قرآن مدعي است زيارت با سنت پيامبر(ص) سازگار نيست و شبهه‌هايي را درباره اين موضوع مطرح ساخته است. اين شبهات باعث شده است تا علماي شيعه و اهل سنت به پاسخگويي و دفاع از مشروعيت زيارت برآيند.

در ژانر ديني،از كتاب هايي كه در خصوص زيارت ها نگارش شده اند و كارويژه آنها، آموزش ادعيه و خواندن آنها در اماكن مختلف ديني است، به كتاب الزيارات شهرت دارند.

كامل الزيارات،كتابي با محتواي زيارتي

كتاب كامل الزيارات مجموعه رواياتى از ائمه عليهم السلام درباره شيوه زيارت حضرت رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم و ديگر امامان و امامزادگان عليهم السلام و ثواب و فضل آن مى‏باشد.

از ويژگى‏هاى مهم اين كتاب توثيق عام روات آن است يعنى ابن قولويه در آغاز كتاب تمام روات آنرا توثيق كرده و اين كمكى بزرگ براى توثيق بسيارى از روات شيعه است كه نامى از آنها در كتاب‏هاى رجالى نيامده يا توثيق نشده‏اند. كتاب كامل الزيارات گنجينه‏اى ارزشمند درباره شيوه زيارت خاندان عصمت و طهارت مى‏باشد كه از ائمه معصومين عليهم السلام به ما رسيده است.

اين كتاب از مهم‏ترين منابع روايى ما در اين زمينه و يكى از معتبرترين مراجع كتب دعا و زيارات متأخرين مانند« مفاتيح الجنان» شيخ عباس قمى مى‏باشد.

انگيزه نگارش‏
راويان بزرگ شيعه در قرن‏هاى اوليه اسلام با همت و تلاش والاى خود سعى در زنده نگه داشتن ياد و سخنان ائمه معصومين عليهم السلام داشتند و در اين راه از هيچ كوششى فروگزار نكردند. آنان تمام عمر خود را صرف شنيدن و نقل و نوشتن روايات آن امامان بزرگوار كرده‌‏اند.

مؤلف اين كتاب نيز يكى از چهره‏هاى درخشان روات شيعه است. وى انگيزه نگارش كتاب كامل الزيارات را اين گونه بيان مى‏فرمايد: « من اين كتاب را براى تقرب به درگاه الهى و پيامبر و على و فاطمه و ائمه صلوات الله عليهم اجمعين و نشر زيارت آن بزرگواران در ميان برادران مؤمنم نگاشتم.»

تبيان

منابع:
1. جامع الاحاديث نور
2. دانشنامه اهل بيت

برچسب ها:زيارت


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: