پنجشنبه|06 ارديبهشت 1397|09 شعبان 1439|26 April 2018
زمان انتشار: 1396/02/04 - 11:41 |

صبح امروز و پس از سال‌ها انتظار

ضريح جديد حرم مطهر سامرا بروي زائران چشم گشود

ستاد بازسازي عتبات عاليات از رونمايي ضريح جديد حرم مطهر امامين عسكريين (ع) در صبح امروز(دوشنبه) ، توسط هنرمندان و دست اندركاراني پرتلاش ايراني در شهر سامرا خبر داد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، ضريح مطهر امامين عسكريين (ع) با عنايت اهل بيت، همزمان با اذان صبح امروز به وقت سامرا، بدون انجام تشريفات رسمي و با حضور زائران رونمايي شد.

اين گزارش افزود: اين درحالي است كه قرار بود براساس برنامه زمانبندي، مراحل نصب و رونمايي ضريح شش گوشه و مطهر حرم امامين عسكريين(ع) در نيمه شعبان به اتمام برسد كه با تلاش گروه اجرايي، تقريبا 20 روز زودتر از برنامه پيش‌بيني شده به پايان رسيد.

براساس اين گزارش، محوطه مضجع مطهر كه به دليل اجراي عمليات نصب ضريح براي زائران بسته شده بود در آستانه عيد بزرگ مبعث به روي زائران گشوده شد.

عمليات ساخت اين ضريح مطهر از سال 89 در ايران آغاز و پس از 2 سال به اتمام رسيد.ضريح جديد در 14 بهمن ماه سال گذشته به سامرا منتقل و عمليات تعويض با برداشتن و تعويض سنگ هاي كف حرم آغاز شد.

نماي كلي اين ضريح از نظر ابعاد، شبيه به ضريح قبلي است اما نماي جديد ضريح بر اساس مهندسي روز و طراحي هنرمندانه، هنرمندان متعهد و علاقه‌مند به ائمه معصومين(ع) انجام شده است، چوبي كه در ساخت اين ضريح استفاده شده است از مرغوب‌ترين چوب‌ها با استقامت و ماندگاري بالاست كه 11 تن وزن دارد.

ستاد بازسازي عتبات عاليات مي افزايد: در ساخت اين ضريح حدود چهار تن و نيم نقره خالص استفاده شده است. همچنين يك تن و صد كيلو گرم مس و بيش از 60 كيلو طلا نيز در آن به كار رفته است.يكي از مهمترين ويژگي‌هاي اين ضريح سقف معرق كاري شده است.

برچسب ها:امام هادي - امام عسكري - سامرا


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: