دوشنبه|04 تير 1397|10 شوال 1439|25 June 2018
زمان انتشار: 1396/02/13 - 09:59 |

مديركل امور اجتماعي سازمان اوقاف:

۴۷۵ زائر اولي به بركت وقف به عتبات اعزام شدند

مديركل امور اجتماعي و موسسات خيريه سازمان اوقاف با بيان اينكه اجراي طرح اعزام زائران حرم حسيني از محل عوايد موقوفات به عنوان يكي از كار ويژه‌هاي اين سازمان برگزار مي‌شود، گفت: ۴۷۵ زائر اولي به بركت وقف به عتبات اعزام شدند.
به گزارش پايگاه اطلاع زساني حج به نقل از مهر، حميد عسگري سوادجاني درباره طرح اعزام زائران حرم حسيني اظهار كرد: اجراي طرح اعزام زائران حرم حسيني از محل عوايد موقوفات به عنوان يكي از كار ويژه‌هاي اين سازمان برگزار مي‌شود.

وي افزود: امسال با اجراي اين طرح و صرف هزينه‌اي بالغ بر 4 ميليارد و 700 هزار ريال از عوايد 226 موقوفه مرتبط بيش از 475 زائر و عاشقان كربلاي معلي كه تاكنون به زيارت اين حرم مقدس مشرف نشده‌اند، به اين سفر معنوي اعزام شدند.

مديركل امور اجتماعي و موسسات خيريه سازمان اوقاف هدف از اجراي اين طرح را اجراي امينانه و متمركز نيات موقوفات اين حوزه برشمرد و گفت: شفاف‌سازي و اطلاع‌رساني از عملكرد موقوفات و آثار و بركات وقف، ترويج فرهنگ زيارت و بهره‌مندي از بركات زيارت عتبات عاليات و ايجاد وحدت رويه در سراسر كشور از جمله اهداف اين طرح است.

سفر زائر اوليها به عتبات از مرز مهران و شلمچه

عسگري با بيان اينكه سفر معنوي زائران به عتبات عاليات از مرز مهران و مرز شلمچه آغاز شده است، تصريح كرد: سفر معنوي زائر اوليها از دهم ارديبهشت ماه از مرزهاي مهران و شلمچه به عتبات عاليات آغاز شده است كه از تعداد 475 نفر زائر، تعداد 434 نفر از شهر مهران و 41 نفر از مرز شلمچه به صورت زميني اعزام شدند و بازگشت اين زائران هم 18 ارديبهشت ماه خواهد بود.

«تهران» بيشترين زائر، «سمنان» كمترين زائر

وي افزود: بيشترين اعزام زائران مربوط به اين طرح، از استان تهران با 122 زائر و كمترين آن مربوط به استان سمنان با 2 زائر است.

مديركل امور اجتماعي و موسسات خيريه سازمان اوقاف يادآور شد: واجدان شرايط اين طرح علاوه بر افرادي كه در وقف‌نامه‌ها، مطابق نيات واقفان مشخص شده‌اند شامل خدام ثابت و افتخاري بقاع متبركه و مساجد و افراد ساكن در مناطق محروم و روستايي، روحانيون و مديران مراكز فرهنگي و قرآني هستند.

عسگري گفت: اميدواريم با اجراي صحيح و امينانه نيات واقفان در ارتباط با زيارت عتبات عاليات، شاهد ترويج فرهنگ زيارت و ايجاد وقفهاي جديد در اين زمينه باشيم تا در سالهاي آينده افراد بيشتري كه تاكنون به زيارت عتبات مشرف نشده‌اند و توان مالي براي حضور در اين سفر را ندارند از اين طرح بهره‌مند شوند.

وي خاطرنشان كرد: بزرگترين موقوفه‌هايي كه در سطح كشور درآمد آنها به اين امر اختصاص يافته موقوفه ميرزا محمد علي‌آبادي وزير در جنوب تهران، موقوفه آقا شيخ محمد امام تجريشي و موقوفه حاج ملاعلي كني در شهر ري هستند كه بيشترين هزينه را براي اعزام زائران عتبات بر عهده گرفته‌اند.

مديركل امور اجتماعي و موسسات خيريه سازمان اوقاف درباره آسيبهاي ساختاري در اجراي نيات واقفان متذكر شد: يكي از اين آسيبها، آسيبهاي ساختاري است كه شامل عدم توجه به اجراي نيات در ساختار سازمان اوقاف و امور خيريه و درهم تنيدگي در حوزه اجراي نيات بود كه براي حل اين معضل در ساختار سازمان تغييراتي ايجاد شد.

عسگري گفت: آسيبهاي نگرشي و فرهنگي از قبيل نگرشهاي سنتي و عدم نوآوري، نگاه جزيره‌اي و منفرد به موقوفات و عدم به رسميت شناخته شدن اجراي نيات به عنوان ماموريت اصلي سازمان يكي ديگر از آسيبهايي بود كه در گذشته نه چندان دور در حوزه اجراي نيات واقفان در سازمان اوقاف وجود داشت.

وي خاطرنشان كرد:اجراي قانونمند و ضابطه‌مند با رويكرد شفاف‌سازي و اتخاذ وحدت رويه در اجراي نيات علاوه بر زمينه سازي وقف‌هاي جديد مشاركتي و ارتقاي بهره‌وري موجب ترويج و اشاعه فرهنگ وقف نيز خواهد شد.


برچسب ها:وقف - عتبات


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: