یکشنبه|30 ارديبهشت 1397|04 رمضان 1439|20 May 2018
زمان انتشار: 1396/02/13 - 14:18 |

دغدغه پيگيري نشده رهبر معظم انقلاب؛

خبري از پاسخ‌گويي به سؤالات مردم در كتاب‌ها نيست

رهبر معظم انقلاب درباره موضوع كتاب و كتابخواني بارها تاكيد فرمودند كه «اگر مردم توانستند سؤال‌ها و استفهام‌هايشان را در كتاب بيابند و به كتاب مراجعه كنند، يك عالم ديگر و ماجراي ديگري خواهد شد كه متأسفانه امروز در داخل ايران از آن خبري نيست».
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، ارديبهشت‌ماه نيز فرا رسيد و نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران كه بزرگترين رويداد فرهنگي سال است برپا شد. همزمان با برگزاري نمايشگاه،‌ شمار بسياري از مخاطبان به نمايشگاه كتاب مي‌روند و از آثاري كه در اين رويداد فرهنگي ارائه شده، بازديد مي‌‌كنند. شمارگان بسياري از آثار توسط گروه‌هاي سني مختلف از اقشار مردم خريداري مي‌شود،‌ ولي آنچه جاي تاسف دارد آن است كه با وجود برگزاري اين مهم‌ترين رويداد سال و عرضه شمار فراوان آثار در آن،‌ هنوز هم مشكل كتاب و كتابخواني در كشور ما برطرف نشده است. در همين راستا بيانات رهبر معظم انقلاب در اين باره بازخواني و مرور مي‌كنيم؛
«من هر زماني كه به ياد كتاب و وضع كتاب در جامعه خودمان مي‌افتم، قلباً غمگين و متاسف مي‌شوم. اين به خاطر آن است كه در كشور ما به هر دليل كه شما نگاه كنيد، بايد كتاب اقلاً ده برابر اين ميزان رواج و توسعه و حضور داشته باشد(بيانات در ديدار با دست‌اندركاران برگزاري هفته كتاب، ۰۳/۷/۱۳۷۵).

از بس كه درباره اين مسئله مهم (كتابخواني) گفته‌ام و به من هم گفته شده كه چقدر اثر دارد، حقيقتاً وقتي مي‌خواهم بار ديگر اين مسئله را بيان كنم دچار ترديد مي‌شوم كه اين ديگر جزء گفتار لغو نباشد. من نمي‌دانم واقعاً اين تكرار، اثر كرده، يا نكرده است... بياييد كاري كنيد كه مردم كتابخوان بشوند(بيانات در ديدار با دست‌اندركاران برگزاري هفته كتاب، ۰۳/۷/۱۳۷۵).

اين عادت هنوز در بين مردم ما جا نيفتاده كه بروند كتابي را بخرند، بعد آن را بخوانند، بعد به دوست‌شان يا به فرزندشان بدهند، تا آنها هم بخوانند، اين‌طوري نيست... واقعاً كتاب خواندن در مملكت ما جا نيفتاده است و اين درد بزرگي است. ما از اهميت و عظمت اين درد غافل هستيم.(بيانات در ديدار با اعضاي هيئت تحريريه دفتر نشر فرهنگ اسلامي، ۸/۱۲/۱۳۷۴).

من اگر بدانم هر روز يك ساعت بايد حرف بزنم و نتيجه‌اش اين باشد كه مردم كتابخوان بشوند، حاضرم روزي يك ساعت و نيم حرف بزنم. اگر اين طوري بشود قضيه را حل كرد، حرفي نيست، بله، ما بايد عرض‌مان را به مردم بكنيم و بنده هم عرض مي‌كنم، منتهي چيزهايي است كه با گفتن تنها تمام نمي‌شود... اين، گفتن و باز گفتن و باز گفتن و به زبان‌هاي گوناگون گفتن و از همه طرف گفتن و او را با فكر محاصره كردن مي‌خواهد، تا يك عادت از بين برود، يا به وجود بيايد.(بيانات در ديدار با برگزيدگان مراسم انتخاب كتاب سال، ۷/۰۱/۱۳۷۲).

«اگر هر منصفي به بيانات نبي مكرم اسلام و ائمه (ع) و پيشوايان اسلام نگاه كند و ببيند كه اينها در چه زماني به كتاب و كتابخواني دعوت مي‌كردند و فرامي‌خواندند، همه افسانه‌ها از ذهنش شسته خواهد شد و خواهد فهميد كه دشمنان اسلام راهي جز اين نداشتند كه افسانه‌هاي كتاب‌سوزي و كتاب‌ستيزي را بر سر زبان‌ها بيندازند؛ چون اسلام پرچمدار كتابخواني است».(بيانات در ديدار با دست اندركاران برگزاري هفته كتاب، ۰۳/۷/۱۳۷۵).

«اگر مردم توانستند سؤال‌ها و استفهام‌هايشان را در كتاب بيابند و به كتاب مراجعه كنند، يك عالم ديگر و ماجراي ديگري خواهد شد كه متأسفانه امروز در داخل ايران از آن خبري نيست».(بيانات در ديدار با دست‌اندركاران هفته كتاب، ۹/۱۸/۱۳۷۶).

با نگاهي به بيانات معظم‌له متوجه اين نكته مي‌شويم كه كارهاي صورت گرفته در اين حوزه تاثير لازم را نداشته و همچنان مشكل كتابخواني پا برجاست. اميد آن كه با برپايي اين دوره از نمايشگاه كتاب،‌ مسئولان و سياست‌گذاران به فكر رفع اين مشكل به شكلي ثمربخشي برآيند.

ايكنا

برچسب ها:رهبر انقلاب - كتاب


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: