پنجشنبه|06 ارديبهشت 1397|09 شعبان 1439|26 April 2018
زمان انتشار: 1396/02/16 - 08:07 |

آيت‌الله علما در گفت‌وگو با پايگاه حج؛

حج آثار بسياري را در رشد و اعتلاي جامعه اسلامي دارد

نماينده ولي فقيه در استان كرمانشاه با بيان اين كه حج آثار بسياري را در رشد و اعتلاي جامعه اسلامي دارد، گفت: تمام اعمال حج داراي روح تعبد و بندگي است.
آيت الله مصطفي علما، نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه كرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، گفت: يكي از مسائل مهم اسلام، مسأله حج است، كه خداي تبارك و تعالي خود در قرآن كريم آن را به عنوان شعائر بزرگ اسلام بيان مي‌كند.

وي با بيان اين كه اسلام و بسياري از احكام اسلام با شعائرش زنده و ماندگار است، افزود: از اين رو خداوند حج را جزء شعائر اسلام مي‌داند و آن را بر همه مؤمنان و مسلماناني كه واجد شرايط هستند واجب كرده است.

امام جمعه كرمانشاه ادامه داد: زماني كه حجاج به حج مشرف مي شوند و عظمت اسلام و قرآن و شعائر اسلام را در سرزمين مكه و مدينه مي‌بينند به عظمت پروردگار پي مي برند و هميم مسأله تأثير فراواني در وجود آن‌ها خواهد داشت.

آيت الله علما حج را يكي از احكام سياسي، عبادي و اجتماعي اسلام دانست و بيان داشت: قبل از اسلام و جلوتر هم به حج عنايت ويژه بود اما پيامبر خدا مناسك مشخص، معين و تربيت‌كننده‌اي را براي حج تنظيم و تشريع كرد.

وي خاطرنشان كرد: حج يكي از عبادات مؤثر و عملي سياسي، عبادي، اجتماعي، فرهنگي و تجاري است و آثار بسياري را در رشد و اعتلاي جامعه اسلامي دارد.

نماينده ولي فقيه در استان كرمانشاه توجه بيش از پيش به مسأله حج را ضروري و مهم دانست و گفت: به بركت انقلاب اسلامي ايران حج وضعيت بسيار بهتري پيدا كرد و امام راحل آن را از ثبات و خاموشي نجات داد و برائت از مشركين را در آنجا مطرح كرد و فضاي معنوي، عبادي و سياسي ديگري براي حج رقم خورد كه اميدواريم روز به روز و لحظه به لحظه بر عظمت اين عمل عبادي كه دنيا را متحير كرده است، باشيم.

آيت الله علما با بيان اين كه حج هم آثار معنوي و هم آثار اجتماعي دارد، ادامه داد: آثار معنوي حج اين است كه اشخاص و افراد، خود منقلب مي‌شوند و همين كه در عرفات، منا و مشعر حاضر مي شوند، انقلاب روحي براي آنها ايجاد مي شود و آثار اجتماعي حج هم اين است كه وقتي حجاج در سطح جامعه حضور پيدا مي كنند با انقلاب روحي خود مي توانند انقلابي معنوي و اخلاقي در افراد ايجاد كنند.

وي تمام اعمال حج را داراي روح تعبد و بندگي دانست و تأكيد كرد: حجاج بايد آثار و بركات حج را به خوبي در جامعه تفسير و تبيين كنند.

امام جمعه كرمانشاه در پاسخ به اين سؤال كه عده اي در اصل مسأله حج به دليل ضرورت كمك به فقرا و همين طور پرداخت نكردن پول به كشورهاي ظالم، شبهه وارد مي كنند، اظهار داشت: احكام اسلام اين بحث ها را ندارد و هر مسأله اي برنامه مخصوص به خود را دارد، يعني براي رسيدن به فقرا بايد پول‌هاي ديگري را خرج كرد، چون حج خود از شعائر دين است و هيچ چيزي مانند شعائر دين اهميت ندارد.

وي در پايان حج را واجبي براي اعلاي كلمه لااله‌الاالله و اعلاي كلمه توحيد خواند و افزود: مناسك و اعمال حج جزء شعائر بزرگ اسلام است، از اين رو لازم است ما براي حج هزينه كنيم و در جاي خود هم به فقرا رسيدگي داشته باشيم، صله رحم كنيم و امثال اين‌ها.


گفتني است، در پي فاجعه منا در دوم مهرماه 94، عربستان سعودي با عدم اجراي مقدمات حضور حجاج ايراني، عملا مانع از حج گزاري ايرانيان در حج سال 95 شد. در پي تامين امنيت، كرامت و عزت حجاج ايراني، نخستين گروه زايران از دهه نخست مرداد جهت انجام مناسك حج تمتع عازم سرزمين وحي خواهند شد.

برچسب ها:حج تمتع - گفتگو


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: