یکشنبه|06 خرداد 1397|11 رمضان 1439|27 May 2018
زمان انتشار: 1396/02/19 - 06:22 |

حجت الاسلام والمسلمين پورمحمدي در گفت‌وگو با پايگاه حج:

حج با ولايت كمال پيدا مي‌كند/ تشكيل حج در راستاي استحكام پايه‌هاي دين

نماينده مردم آذربايجان شرقي در مجلس خبرگان رهبري با بيان اين كه حج براي حفظ و استحكام پايه‌هاي دين تشكيل شده است، گفت: حج با ولايت كمال پيدا مي كند و اساس اسلام است.
حجت الاسلام والمسلمين محمدتقي پورمحمدي، نماينده مجلس خبرگان در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، به آثار و بركات حج اشاره كرد و گفت: حج براي حفظ و استحكام پايه‌هاي دين تشكيل شده است.

وي افزود: در برخي از روايات داريم كه دين به وسيله حج تأييد مي‌شود و حج پايه‌هاي دين را محكم و مستحكم‌ مي‌ كند، از اين رو در حج مسلمانان با هم ارتباط برقرار كرده و در رابطه با مسائل و مشكلات جهان اسلام تبادل نظر مي‌كنند.

امام جمعه مراغه با بيان اين كه حج مسأله ساده‌اي نيست كه فقط به وجوب آن قائل باشيم، بيان داشت: بلكه حج در كنار واجب بودن، يك مسأله سياسي است و اين سياسي بودن مربوط به يك منطقه، يك شهر و يا يك كشور نمي شود، بلكه مربوط به كل جهان اسلام مي‌شود و سالي هم يك بار و در ايامي خاص برگزار مي شود.

حجت الاسلام والمسلمين پورمحمدي ادامه داد: حج كنگره عظيم اسلامي بوده و قابل مقايسه با مسائل ديگر نيست و بايد گفت مسأله حج از مسائل اساسي اسلام است.

وي با اشاره به اين كه حج بدون ولايت معنا ندارد، خاطرنشان كرد: كسي كه به زيارت بيت خدا مي‌رود و به زيارت پيغمبر در مدينه منوره نمي‌رود گويا حج ناقصي انجام داده است؛ درست است كه اين از اعمال حج نيست ولي در واقع حج با ولايت كمال پيدا مي كند.

نماينده مردم آذربايجان شرقي در مجلس خبرگان رهبري افزود: انساني كه به حج مشرف مي‌شود بايد مدينه برود و با پيامبر و اهل بيت پيامبر بيعت كند، چون حج و ولايت قابل جدايي نيستند كه ما بخواهيم آن ها را جدا كنيم.

وي در ادامه به بركات معنوي و عرفاني حج اشاره كرد و گفت: يكي از بركات معنوي حج دعاي عرفه است كه در عرفات خوانده مي‌شود، امام سجاد(ع) به فردي كه در روز عرفه گدايي مي‌ كرد فرمود «هر چه نياز داري از خدا بخواه كه هر كه در اين روز از غيرخدا طلب كمك كند زيان كرده است و در ادامه فرمودند حتي كساني كه در رحم مادران هستند نيز در اين روز از رحمت خدا بهره‌مند مي‌شوند».

حجت الاسلام والمسلمين پورمحمدي اظهار داشت: در برخي روايت وارد شده است كه اگر كسي روز عرفه را در عرفات باشد و موقع رفتن از عرفات گمان كند كه حجش قبول نشده است يا گمان كند كه خدا او را نبخشيده است به خدا سوء ظن كرده است.

وي با بيان اين كه حج بركات معنوي، معرفتي، علمي و روحي زيادي دارد، افزود: وقتي فردي به حج مي رود و آثاري را از تاريخ اسلام و پيامبر اكرم(ص) كه خاستگاه اسلام است در مكه و مدينه مي بيند هم اطلاعات او افزايش پيدا مي كند و هم از لحاظ معنوي به رشد و تعالي مي رسد.

امام جمعه در پايان بيان داشت: در روايت داريم كه حاجي وقتي كه از حجي برمي‌گردد مادامي كه مرتكب گناه نشده است مانند كسي است كه تازه از مادر متولد شده است، يعني خداوند همه گناهانش را بخشيده است، از اين رو آثار علمي و معنوي و نورانيت حج در فرد باقي مي‌ماند و همين مسأله در جامعه و اطرافيان نيز تأثيرگذار است.


برچسب ها:حج تمتع - گفتگو


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: