یکشنبه|06 خرداد 1397|11 رمضان 1439|27 May 2018
زمان انتشار: 1396/02/22 - 07:02 |

آيت الله دري نجف آبادي در گفت‌وگو با پايگاه حج:

فريضه حج، فرهنگ توحيد را در خود جاي داده است

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: اينكه اين همه ابعاد نوراني حج، ابعاد وحدت بخش امت اسلامي و مسئله ظرفيت حج در ايجاد تفاهم و تعامل با همه ملل اسلامي را برخي زير سوال مي برند، دور از انصاف و دور از فهم و شعور اجتماعي، سياسي و عبادي است.
آيت الله قربانعلي دري نجف آبادي، عضو مجلس خبرگان رهبري در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج گفت: حج يكي از اركان بزرگ اسلام و سرمايه‌هاي بزرگ امت محمد(ص) است تا بتوانند به وسيله آن مقتدرتر شوند.

نماينده مجلس خبرگان رهبري افزود: قرآن كريم در چندين سوره مباركه بحث حج را مطرح كرده است؛ در سوره مباركه بقره، در سوره آل عمران، در سوره مباركه حج و در سوره‌هاي ديگر از جمله سوره ابراهيم خليل(ع)، مباحث مربوط به حج و مباحث مربوط به حضرت ابراهيم خليل(ع) مطرح شده است.

امام جمعه شهرستان اراك ابراز داشت: همه اين آيه ها نشان دهنده ابعاد عظمت و نورانيت مسئله حج است و صدها روايت نيز به اهميت فريضه حج تأكيد شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبري افزود: آيات فراوان قرآن كريم و روايات فراواني در زمينه مسائل حج، احكام حج، آداب حج، آداب مسافرت براي حج، عظمت حج، عظمت كعبه، عظمت مكه مكرمه، حرم، عظمت مناسك حج، عظمت مدينه منوره، عظمت قبرستان بقيع، از همه مهمتر قبر خاتم انبياء محمد ابن عبدالله(ص) فرهنگ عظيم اسلام، فرهنگ قرآن، فرهنگ ابراهيم خليل(ع)، كانون وحدت، عظمت و اتحاد امت اسلامي و دهها بُعد ديگر وجود دارد.

وي گفت: اين مسئله، مسئله‌اي براي امروز نيست، براي ديروز نيست، براي فردا هم نخواهد بود؛ اين مسئله چهار، پنج هزار سال قبل از خلقت آدم پايه گذاري شد؛ دحوالارض وجود داشت، مكه مكرمه كانون نور، توحيد، وحدت و عظمت بود و تا قيام قيامت هم اين كانون نور و عظمت تداوم خواهد داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبري تصريح كرد: بنابراين برادراني كه احيانا يا عزيزاني كه احيانا درباره اصل مسئله حج دغدغه دارند؛ اين همه مسافرت‌هايي كه ايام فروردين ماه امسال به كشورهاي مختلف با اهداف بسيار معمولي انجام و متاسفانه گاهي به ابتذال كشيده مي شود، هم دغدغه داشته باشند.

امام جمعه شهرستان اراك عنوان كرد: با اينكه سال قبل وضعيت تركيه از نظر امنيتي خيلي خوب نبود؛ نزديك 3 ميليون نفر طبق آمار رسمي از ايران به تركيه رفتند و البته چندين هزار نفر هم عبوري و ترددي به تركيه رفتند.

عضو مجلس خبرگان رهبري با اشاره به اهميت حج گفت: مناسك حج با اين عظمت و با اين بركت كه تاريخ بشريت با آن گره خورده است، از آدم تا ابراهيم(ع)، از ابراهيم خليل (ع) تا خاتم انبياء و از خاتم انبياء تا خاتم اوصياء و تا قيام قيامت چنين مناسكي با اين بركات بي نظير است.

امام جمعه شهرستان اراك افزود: اينكه اين همه ابعاد نوراني حج، ابعاد وحدت بخش امت اسلامي و مسئله ظرفيت حج در ايجاد تفاهم و تعامل با همه ملل اسلامي را برخي زير سوال مي برند، دور از انصاف و دور از فهم و شعور اجتماعي، سياسي و عبادي است.

آيت الله دري نجف آبادي خاطرنشان كرد: بنابراين عظمت حج بر كسي پوشيده نيست؛ اميدوارم خداوند توفيق بدهد، خانه خدا و بيت الله الحرام مكه مكرمه و مدينه منوره با توجه به آرمان‌هاي امام و رهبري و شهداي عزيز آن طور كه دل ما مي‌خواهد و حج ابراهيمي است، برگزار شود.

برچسب ها:حج تمتع - گفتگو


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: