شنبه|05 خرداد 1397|10 رمضان 1439|26 May 2018
زمان انتشار: 1396/02/24 - 07:26 |

آيت الله ايماني در گفت‌وگو با پايگاه حج:

حج مقدمه اي براي بهره مندي از ولايت و امامت است

نماينده مردم شيراز در مجلس خبرگان رهبري با بيان اين كه حج مقدمه اي براي بهره مندي از ولايت و امامت است، گفت: پيوند حج و ولايت امري مهم و ضروري است.
آيت الله اسدالله ايماني، نماينده ولي فقيه در استان فارس و امام جمعه شيراز در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج با بيان اين كه مسأله حج از اهم تكاليف الهي است، گفت: اين تكليف به حدي مهم است كه اگر امكانات مسلمين اجازه زيارت خانه خدا را ندهد، بر عهده دولت‌هاي اسلامي است كه از بيت‌المال افرادي را براي زيارت خانه خدا مأمور كنند تا خانه خدا خالي نباشد و اين نشان از عظمت و بزرگي اين مراسم است.

وي افزود: آيات متعددي از قرآن مجيد درباره حج نازل شده كه در امتداد مسئوليت يا تداوم مسئوليت حضرت ابراهيم خليل(ع) است و آن هم در تداوم مسئوليت همه انبياء سلف و گذشته است.

نماينده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: كعبه خانه‌اي است كه از ابتداي خلقت عالم براي بشر ساخته شده، «إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذي بِبَكَّةَ مُبارَكاً وَ هُديً لِلْعالَمينَ»(آل عمران 96) و برپادارنده زندگي مادي و معنوي انسان‌ها است، و اين مقام فوق العاده مهمي است كه خداي متعال براي كعبه قائل است.

آيت الله ايماني با اشاره به اين كه خداوند كعبه را مقوم و تكيه گاه همه مردم مي‌داند، بيان داشت: يعني اين كه خانه كعبه براي مسلمان‌ها به تنهايي نيست و براي همه فرق و اديان ها است كه اين امر نشان دهنده اهميت و عظمت حج است.

وي پيوند حج و ولايت را امري مهم و ضروري دانست و خاطرنشان كرد: حج از آغاز در خدمت ولايت بوده است، يعني اين خانه در خدمت پيامبران الهي، در خدمت آدم، در خدمت ابراهيم، در خدمت پيامبر اسلام و در خدمت امام زمان است و هيچ گاه حج از ولايت جدا نيست.

نماينده ولي فقيه در استان فارس و امام جمعه شيراز در ادامه به سخني از امام محمدباقر(ع) اشاره كرد كه فرمودند «مردم وظيفه‌شان اين نيست كه بيايند و طواف كنند و برگردند، بلكه وظيفه‌شان اين است كه قبل از مكه بيايند و نصرت خود را بر ما عرضه بدارند، يعني اطاعت خود را نسبت به دستورالعمل‌هاي ما به ما ارائه كنند، پيوند خودشان را با ولايت محكم و استوار كنند».

وي اظهار داشت: در روايات داريم كه كعبه مانند امام است و امام هم مانند كعبه؛ بايد رفت خدمت امام و از امام بهره گرفت و كعبه و مراسم حج مقدمه‌اي براي اين كار است.

آيت الله ايماني با بيان اين كه در جاي جاي مراسم حج همچون منا، عرفات، مشعر، طواف، سعي، نماز و جاهاي ديگر مسأله ولايت متبلور است، گفت: همه اين ها نمادي از ولايت، رهبري و امامت است.

به گفته وي، مسأله حج با رهبري و ولايت پيوند عميقي دارد و همين است كه دشمنان سعي كرده‌اند از ابتدا تا به امروز حج را از محتوا خالي كرده و اجازه ندهند كه مسلمانان به معنا و محتواي واقعي حج توجه لازم را داشته باشند.

نماينده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبري تصريح كرد: وقتي كه حج كنگره و تشكيلاتي با اين اهميت و عظمت است، بركات آن نيز مانند بركات امامت و ولايت است، چون حج در خدمت ولايت و امامت است، همانگونه كه معتقديم همه چيز و همه الطاف الهي و تفضلات پروردگار عالم از طريق امام به مردم ارسال شده و مي‌رسد و امام واسطه فيض، وسيله دفع بلا و وسيله نجات جامعه انساني است، كعبه هم همين است و آثار و بركاتي كه امام براي جامعه دارد، كعبه هم به شكلي همان آثار و بركات را دارد.

وي با بيان اين كه همه عبادات ما تكراري است و در تكرار اثرگذار خواهد بود، ادامه داد: اما حج عبادتي تكراري نيست و شايد انجام آن يك بار در عمر آدمي صورت بگيرد، ولي همين يك مرتبه مي‌تواند بسيار اثرگذار باشد و در زندگي فردي و اجتماعي انسان را نجات داده و گذشته‌ فرد را پاك و آينده‌اش را بيمه كند.

آيت الله ايماني در پايان بيان داشت: گردانندگان حج بايد با تمام وجود امنيت زوار و حجاج بيت‌الله الحرام را تأمين كنند تا كشورها بتوانند با اطمينان خاطر و صد در صد حجاج خود را به اين سفر معنوي و عظيم اعزام كنند و احتمال اينكه مشكلاتي براي مسلمانان به ويژه شيعيان پيش آيد، نباشد و جوانب امر به طور كامل مهيا شود.


برچسب ها:حج تمتع - گفتگو


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: