دوشنبه|07 خرداد 1397|12 رمضان 1439|28 May 2018
زمان انتشار: 1396/02/25 - 11:07 |

درديدار با مراجع عظام تقليد درقم مطرح شد؛

طرف عربستاني برعزت، امنيت و احترام حجاج ايراني تاكيد كرده است

نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج ايراني و رئيس سازمان حج و زيارت روز گذشته با مراجع عظام تقليد درقم ديدار و گفتگو كردند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حجت الاسلام والمسلمين سيد علي قاضي عسكرو آقاي محمدي رئيس سازمان حج و زيارت روز گذشته در سفر به قم با تعدادي از مراجع عظام تقليد به صورت جداگانه ديدار و گفتگو كردند.

ديدار با آيات عظام وحيد خراساني ، جوادي آملي ، مكارم شيرازي، نوري همداني، صافي گلپايگاني، سبحاني و شبيري زنجاني از جمله برنامه‌هاي نماينده ولي فقيه درامور حج و زيارت درسفر يك روزه به قم بود.

دراين سفرهمچنين سرپرست حجاج ايراني و رئيس سازمان حج و زيارت با حجت الاسلام والمسلمين آقاي سيد جواد شهرستاني نماينده آيت الله العظمي سيستاني در ايران نيز ديدار و گفتگو كردند.

دراين ديدارها مراجع عظام تقليد بر برپايي حجي با صلابت همراه با امنيت و آرامش تاكيد كردند و ضمن دعا براي موفقيت خدمت گذاران به زائران ايراني ، درخصوص لزوم آشنايي و توجيه هرچه بيشتر ضيوف الرحمان با اهميت حج ومناسك آن ، حرمت كعبه و توجه به حفظ عزت و عظمت زائران ايراني توصيه هايي را ارائه كردند.

آيت الله العظمي وحيد خراساني با بيان اينكه امنيت ضيوف الرحمان از سوي خداوند متعال تامين شده است، خدمت به حجاج را توفيق دانستند وبراي موفقيت همه خادمان زوار دعا كردند و افزودند: همه پيامبران و اوصياي الهي دور خانه خدا طواف كردند و اين مكان قدمگاه جمله پيامبران است لذا حجاج بايد بدانند به چه مكاني مشرف مي شوند.

آيت‌الله العظمي جوادي‌آملي هم با تاكيد براينكه ‌عزت مسلمانان ‌در مناسك حج تمتع بايد حفظ شود، فرمودند: همه اعمال و رفتار ما بايد عزتمندانه باشد، و در ايام حج بايد به‌گونه‌اي رفتار كنيم كه عزت مسلمانان حفظ شود.

ايشان با بيان اينكه نظام اسلامي ايران داراي عزت و عظمت در جهان است، اظهار داشتند: حفظ اين عزت و عظمت بايد در دستور كار تمامي مسئولان قرار گيرد.

استاد برجسته حوزه علميه قم با تأكيد برحفظ عزت و عظمت از سوي حجاج افزودند: رفتن به حج از فرايض ديني ما مسلمانان است‌ و عظمت كعبه و جايگاه آن،‌ چنان بالاست كه قابل توصيف نيست‌ و هركسي هم قادر به درك اين عظمت و جايگاه نيست.

ايشان يكي از مهم‌ترين شروط قبولي مناسك و اعمال انسان در حج را شناخت قبله و كعبه بيان كردند و فرمودند : به تمامي مديران و روحانيون كاروان‌ها آموزش هاي لازم به ‌منظور بهره بردن بيشتر از معنويات حج داده شود.

آيت الله العظمي مكارم شيرازي نيز بر برپايي حج با صلابت توام با امنيت تاكيد كردند و با قدرداني از اقدامات انجام شده براي راه اندازي مجدد اعزام زائران ايراني به حج فرمودند: عده اي كه اعتقادي به حج نداشتند و مي خواستند چهره نظام اسلامي مخدوش شود از تعطيلي حج خوشحال بودند كه خوشبختانه ناكام شدند.

اين مرجع تقليد با ابراز اميدواري بر برگزاري حجي معنوي وبا صلابت در سال جاري و سالهاي آينده، بر ضرورت ارائه آموزش هاي لازم به حجاج براي پيشگيري از هر گونه حوادث ناگوار توصيه كردند و افزودند: بايد اخلاق اسلامي، تذكرات بهداشتي و پزشكي و ملزومات مربوط به حج از سوي هر يك از زائران و كاروان ها رعايت شود تا حج امسال به نحو احسن برگزار شود.

آيت الله العظمي سبحاني نيزبا اشاره به اينكه اهميت حج همواره مورد تاكيد دين مبين اسلام بوده است، افزودند: بايد كشور ميزبان اين موضوع را كه حج يك موضوع ديني است و حجاج بيت الله الحرام ضيوف الرحمن هستند براي مردم عربستان بازگو كند و فضاي حج را فضاي معنوي و برادري قراردهد و براين نكته تاكيد شود كه اگر اختلافي بين دولت ها وجود دارد ربطي به زائران حرم الهي ندارد.

آيت الله العظمي صافي گلپايگاني هم با ابراز خرسندي از آغاز مجدد اعزام زائران ايراني به مراسم حج تمتع امسال فرمودند: حج از فرائض مهم دين مبين اسلام است و بايد از هر جهت مورد توجه جدي قرار گيرد.

ايشان افزودند: با انجام موفق حج امسال اميدواريم ساير مسائل بين ايران و عربستان نيز حل شود.

آيت الله العظمي نوري همداني نيز با بيان اينكه حفظ عزت، عظمت مسلمانان و ايرانيان بايد محقق شود، اظهار داشتند: اميدواريم باتحقق قول هاي مسئولان سعودي حج امسال به بهترين شكل برگزار شود.

ايشان افزودند: بايد با رعايت شرايط و پيش بيني امكانات، حج امسال با عزت و عظمت هر چه بيشتر برگزارشود.

آيت الله العظمي شبيري زنجاني هم با بيان اهميت موضوع حج و انجام اين فريضه الهي كه در دين مبين اسلام به آن تاكيد شده است، فرمودند : اين فريضه الهي بخاطر برخي حواشي نبايد تعطيل شود و خطبا با روشنگري و تبليغ اهميت برگزاري مناسك حج، لازم است نسبت به برخي شبه افكني ها هوشيار باشند و مردم را نگران نكنند.

برپايه اين گزارش سرپرست حجاج ايراني دراين ديدارها ضمن بيان محورهاي توافق صورت گرفته با وزارت حج كشورعربستان سعودي، برنامه ريزيهاي انجام شده براي اعزام عزتمندانه زائران ايراني به سرزمين وحي و اقدامات اجرايي صورت گرفته در اين زمينه را تشريح كرد.

حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسكر با بيان اينكه در مذاكرات بين ايران و عربستان گفتگوها به شكل منطقي انجام و در تمامي موارد موردنظر توافق نهايي حاصل شد، افزود: طرف عربستاني درتوافق صورت گرفته بر عزت، امنيت و احترام حجاج ايراني تاكيد كرده است.

آقاي محمدي رئيس سازمان حج و زيارت هم با بيان اينكه در روز اول ثبت نام حجاج در كاروانها بيش از 44 هزار نفربراي اعزام به حج ثبت نام كرده اند، گفت: امسال بيش از 86 هزار زائر ايراني به سرزمين وحي اعزام مي شوند كه اين ميزان در مقايسه با سال 94 / سي و پنج درصد افزايش داشته است.

برچسب ها:حج - قم - مراجع تقليد - قاضي عسكر


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: