دوشنبه|07 خرداد 1397|12 رمضان 1439|28 May 2018
زمان انتشار: 1396/02/27 - 07:00 |

پژوهشكده حج و زيارت منتشر كرد؛

شخصيت و امامت اميرالمؤمنين در اشعار اهل‌سنت

حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت كتاب شخصيت و امامت اميرالمؤمنين علي عليه السلام در اشعار اهل سنت قرن اول هجري را منتشر شد.
به گزارش سرويس انديشه پايگاه اطلاع رساني حج، پژوهشكده حج و زيارت وابسته به حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت، كتاب شخصيت و امامت اميرالمؤمنين امام علي عليه السلام در اشعار اهل سنت قرن اول هجري را به قلم حافظ نجفي منتشر كرد.

نويسنده در اين اثر كه در چهار بخش مفاهيم و كليات، از تولد تا رحلت پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله، از رحلت پيامبر تا دوران خلافت و دوران خلافت و حكومت تا شهادت تنظيم شده، اشعار اهل سنت در قرن اول هجري را درباره شخصيت اميرالمؤمنين امام علي عليه السلام بررسي و تحليل كرده است.

در بخش نخست اين كتاب، مفهوم شناسي شعر و جايگاه شعر در فرهنگ اسلامي بررسي شده و نويسنده به دنبال آن است كه با استفاده از منابع معتبر اهل سنت، بداند كه شاعران و اديبان اهل سنت قرن اول هجري، سيماي حضرت علي عليه السلام را چگونه به تصوير كشيده اند.

در بخش كليات و مفاهيم، ذيل عنوان جايگاه شعر در فرهنگ اسلامي چنين مي خوانيم:

«پس از رحلت پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و در زمان امامان معصوم عليهم السلام، شعرا از نقاط دور به خدمت ائمه مشرف مي شدند و مورد تفقد و اكرام ايشان قرار مي گرفتند.

دوره ائمه طاهرين عليهم السلام، تحولاتي در شعر و ادب پيدا شد و به كمال گرائيد و در اجتماع آن روز، از بيشتر علوم و فنون، پيشي گرفت؛ چنانكه اين حقيت را به وضوح از گفتار و رفتار امام صادق عليه السلام درباره «هاشميات» كُميت مي يابيم.

كميت در ايام تشريق در منا بر آن حضرت وارد شد و اجازه خواست تا براي حضرت از اشعار خود بخواند. حضرت فرمود: «اين ايام بسيار شريف و با ارزش است». كُميت عرض كرد: اين اشعار درباره شما سروده شده! امام چون اين جواب را شنيد، فرمود: «تا ياران و همراهانش جمع شوند و به كميت هم اجازه داد تا شعرش را بخواند». كميت هم قصيده لاميه از قصايد هاشمياتش را خواند. پس از تمام نمودن شعر حضرت درباره‏‌اش دعا كرد و هزار دينار و يك دست خلعت به او مرحمت فرمود».

آيا موضوع ولادت حضرت علي عليه السلام در داخل كعبه از نظر علماي اهل سنت صحيح است؟ آيا از ديد شاعران سني، علي عليه السلام اولين كسي است كه به پيامبر ايمان آورده و با وي نماز خوانده است؟ و آيا در مجلس سران قريش كه علي عليه السلام براي حمايت از پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله اعلام آمادگي كرد، پيامبر وي را به عنوان خليفه خود معرفي كرد؟ بخشي از سؤال هاي فرعي تحقيق حافظ نجفي به شمار مي رود.

نويسنده در مقدمه اين اثر مزيت تحقيق حاضر را موارد زير دانسته است:

يك‌ـ اين تحقيق به بيان و تحليل اشعار اهل ‌سنت قرن اول هجري اختصاص دارد. درحالي‌كه موسوعه‌هاي فوق عموميت دارند و همه آثار ادبي را گردآوري كرده‌اند كه طبعاً تشخيص موافق و مخالف در آنها براي همگان ميسر نيست.

دو‌ـ در بسياري از موسوعه‌ها تلاش بر اين بوده كه اشعار كساني كه به صورت رسمي شاعر شناخته مي‌شدند، گردآوري شود. درحالي‌كه سروده‌هاي زيادي در اين تحقيق به چشم مي‌خورد كه در رجزهاي ميادين جنگ توسط حاضران در جنگ بر زبان جاري شده كه نامي از آنها در تاريخ به عنوان شاعر برده نشده است.

سه‌ـ همه موسوعه‌ها با زبان عربي نوشته شده‌اند كه براي گسترده بودن بحث‌ها و نيز به دليل اينكه همگان قادر به فهم كامل زبان عربي نيستند، نمي‌توانند مرجع تحقيق براي همه دانش‌پژوهان باشند. از اين جهت، تحقيق حاضر مي‌تواند مرجع قابل دسترس براي كليه دانشجويان و محققان فارسي‌زبان باشد.

پژوهشكده حج و زيارت وابسته به حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت كتاب شخصيت و امامت اميرالمؤمنين علي عليه السلام در اشعار اهل سنت قرن اول هجري نوشته حافظ نجفي را در قطع وزيري و 456 صفحه منتشر كرده است.

تمامي آثار و كتابهاي حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت را مي توان آنلاين و رايگان از كتابخانه تخصصي پايگاه حج دريافت كرد.برچسب ها:تازه هاي نشر - كتاب


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: