شنبه|05 خرداد 1397|10 رمضان 1439|26 May 2018
زمان انتشار: 1396/02/28 - 12:07 |

اعمال روزهاي پاياني ماه شعبان

ماه شعبان ماه بسيار پر فضيلتي است كه براي هر يك از روزهاي آن اعمال خاصي سفارش شده است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حال كه زمان زيادي تا پايان ماه شعبان باقي نمانده، نگاهي به اعمال روز‌ها و شب‌هاي پاياني اين ماه مبارم مي‌اندازيم.

اباصلت هروي مي‌گويد: جمعه آخر ماه شعبان خدمت امام رضا (عليه‌السلام) رسيدم. حضرت فرمود::‌اي اباصلت! اكثر ماه شعبان رفت و امروز جمعه آخر ماه است، پس تقصير‌ها و كوتاهي‌هاي گذشته را در بقيّه اين ماه جبران كن و به آنچه براي تو سودمند است روي‌آور، بسيار دعا كن و استغفار نما و قرآن را بسيار تلاوت كن و از گناهان خود توبه نما تا وقتي‌كه ماه رمضان داخل مي‌شود، خود را براي خدا خالص ساخته باشي و هر دَيْن و امانتي بر عهده داري، ادا كن و كينه هر كس كه در دل داري بيرون نما و گناهاني را كه انجام مي‌دادي ترك كن و از خدا بترس و در امور پنهان و آشكار خود بر خدا توكّل نما كه هر كس بر خدا توكّل كند، خداوند امور او را كفايت مي‌نمايد و در بقيه اين ماه اين دعا را بسيار بخوان:

اَللّـهُمَّ اِنْ لَمْ تَكُنْ غَفَرْتَ لَنا فيما مَضي مِنْ شَعْبانَ، فَاغْفِرْ لَنا فيما بَقِي مِنْهُ.
خدايا اگر در آن قسمت از ماه شعبان كه گذشته ما را نيامرزيده‌اي در آن قسمت كه از اين ماه مانده بيامرزمان. امام (عليه‌السلام) در ادامه فرمود:: خداوند به احترام و عظمت ماه مبارك رمضان، بنده‌هاي بسياري را در ماه شعبان از آتش جهنّم آزاد مي‌گرداند. [زاد المعاد، صفحه ۸۱ و ۸۲]

در سه روز دو ماه روزه بگيريم
عزيزان اين سه روز پاياني ماه شعبان اهميت بسيار زيادي دارد، بايد سعي كنيم از لحظه لحظه آن استفاده كنيم و از آن بهره ببريم اين سه روز به قدري اهميت دارند كه روزه داشتن آن و وصل كردنش به روزه ماه رمضان، ثوابي معادل روزه دو ماه متوالي داشتن دارد.
قالَ الصّادِقُ عليه السلام: مَنْ صامَ ثَلاثَةَ أَيّامِ مِنْ اخِرِ شَعْبانَ وَ وَصَلَ‌ها بِشَهْرِ رَمَضانَ كَتَبَ اللّه ُ. لَهُ صَـوْمَ شَهْـرَيْنِ مُتَتـابِعَـيْنِ.
امام صادق عليه السلام فرمود:: هر كس سه روز آخر ماه شعبان را روزه بگيرد و به روزه ماه رمضان وصل كند، خداوند ثواب روزه دو ماه پي در پي را برايش محسُوب مي كند. (وسائل الشيعه، ج. ۷، ص. ۳۷۵، ح. ۲۲)
در اين سه روز هر چقدر مي‌توانيم، صلوات بفرستيم و دعاي فرج بخوانيم و تا مي‌توانيم استغفار كنيم، باشد كه آمرزيده وارد ماه سراسر نور رمضان شويم.

نكته‌اي در مورد مناجات شعبانيه
مناجات شعبانيه يكي از پربارترين دعاهاي مأثور ماست، در مناجات شعبانيه همه حرف هايي كه دوست داريم با خداي خوبمان بگوييم و عاجزيم، به شيواترين شكل آمده است، اگر تا كنون اين مناجات نوراني را نخوانده ايد فرصت مناسبي است كه اين دعاي شريف را بخوانيد، كه در مورد آن سفارشات زيادي از علماي بزرگ ما به ما رسيده است.

منبع: ميزان

برچسب ها:ماه شعبان


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: