پنجشنبه|31 خرداد 1397|06 شوال 1439|21 June 2018
زمان انتشار: 1396/03/25 - 09:42 |

بي‌شك اين يكي از بهترين سفرنامه‌هاي حج است كه من خوانده‌ام

نظر رهبر معظم انقلاب درباره يك سفرنامه حج

رهبر انقلاب در تقريظي بر «يار كجاست؟» نوشتند: بار ديگر موسم حج شد و وقت انس و معاشقه‌ من با سفرنامه‌هاي حج. دود كبابي به ضرورت، با مصداقي از «وصف‌العيش، نصف‌العيش»؛ و «ماشاءالله كان».
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، يكي از سنت‌هاي معمول اهالي قلم، نگاشتن داستان‌ها و خاطرات سفرهايي است كه داشته‌اند. اين خاطرات معمولاً با نام «سفرنامه» منتشر مي‌گردند و از جمله‌ي اين سفرنامه‌ها، «سفرنامه‌هاي حج» است. نويسندگاني كه به اين سفر مشرف شده‌اند، با انتشار اين خاطرات، خوانندگان را با احساسات، عواطف و تجربيات خود از اين سفر سهيم مي‌كنند. كتاب «يار كجاست؟» كه به قلم آقاي رحيم مخدومي به رشته‌ تحرير درآمده است، شرح حال سفر اين نويسنده‌ كشورمان به سرزمين وحي است؛ شرح حالي كه حضرت آيت‌الله خامنه‌اي آن را «يكي از بهترين سفرنامه‌هاي حج» كه خوانده‌اند مي‌دانند.

كتاب در 180 صفحه و در سال 1372 از سوي انتشارات ملك اعظم به چاپ مي‌رسد. نويسنده در توضيحي كه در ابتداي اين سفرنامه آمده است مي‌نويسد: «حج درس زندگي است و بانگ بيداري، و فرصت بازگشت براي آنان كه قسمتي از عمر خويش را به غفلت گذراندند؛ و اين همه نه تنها در حج، كه در لحظه لحظه طبيعت و نيز ديگر عبادات هويداست؛ اما در حج آشكارتر. هركس به فراخور گنجايش فهم خويش از اين كلاس بزرگ برداشتي دارد. اين دفتر نيز مجموعه‌اي است از برداشت بسيار اندك اينجانب از حج.»

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي پس از مطالعه‌ اين كتاب، در تقريظي بر آن نگاشتند: «بار ديگر موسم حج شد و وقت انس و معاشقه‌ي من با سفرنامه‌هاي حج. دود كبابي به ضرورت، با مصداقي از «وصف‌العيش، نصف‌العيش»؛ و «ماشاءالله كان». اما بي‌شك اين يكي از بهترين سفرنامه‌هاي حج است كه من خوانده‌ام. اگر نگويم بهترين؛ لطيف، پرنكته، ژرف‌نگر، با روح، موعظه‌آميز، ‌گويا و همراه با هنرمندي‌هاي اديبانه؛ از قبيل زيبايي قلم، همراهي طنز، اشتمال بر تصوير، آميختگي به خيال؛ و... خلاصه اين‌كه، نوشته زيبا و شيريني است.»

عنوان اثر برگرفته از اين بيت معروف است:

كعبه يك سنگ نشان است كه ره گم نشود
حاجي! احرام دگر بند، ببين يار كجاست؟


ماجراي اطلاع نويسنده از سفر حج نيز جالب است؛ او در اين‌باره مي‌نويسد: «گوشي را برمي‌دارم. آقاي صفري است، يكي از نويسنده‌ها و محققين خوب دفاع مقدس. مي‌گويد: از سفر اطلاع داري؟ مي‌گويم: كدام سفر!؟ روحم مي‌چرخد توي زيارتگاه‌ها؛ مشهد، دمشق و... مي‌گويد: سفر حج! غافلگير مي‌شوم. نمي‌دانم چه بگويم. فقط اشتياق عجيبي در درونم احساس مي‌كنم كه گويي پس از سال‌ها سستي دوباره زنده شده است. اشتياقي كه مرا در عالم خيال، بارها برده بود و به تماشاي جاي پاي اولين قدم‌هاي اسلام و ميدان كارزار اولين مجاهدين مسلمان، پيامبر صلي‌الله‌‌عليه‌وآله، امام علي عليه‌السلام و ياران با وفايشان؛ حمزه، سلمان، ابوذر، بلال و... مي‌گويد: پانزده نفر از حوزه‌ي هنري هستيم؛ نويسنده، محقق، عكاس، فيلمبردار و...»

به اين ترتيب سفر گروهي ايشان به همراه تعدادي ديگر از اعضاي حوزه‌ي هنري سازمان تبليغات اسلامي شروع مي‌شود. اما شروع اين سفر با مشكلاتي همراه است كه نويسنده آنها را اين‌گونه تصوير مي‌كند: «در اين يك ماه گذشته به قدر يك سال دوندگي كرده‌ام. اصلاً فكر نمي‌كردم عبور از دست‌اندازهاي سفر اين‌قدر دشوار باشد. بعضي دشواري‌ها پولي بودند و بعضي‌ها صوري. هر دو مثل بختك چمباتمه زده بودند رويم. طوري كه به هيچ قيمتي حاضر به فرود نبودند!»

از گم ‌شدن دفتر خاطرات حج تا تقريظ رهبري بر آن‌ها

رحيم مخدومي از نويسندگان كشورمان، در بخشي از گفت‌وگو با خبرنگار كتاب و ادبيات خبرگزاري فارس، به تقريظ رهبر انقلاب بر كتاب «يار كجاست؟» اشاره كرد و گفت: تقريظ رهبر انقلاب بر كتاب «يار كجاست؟» جديد نيست.

وي به خاطره‌اي جالب از نوشتن خاطرات حج خود اشاره كرد و گفت: دفتر يادداشت خاطرات ما در حج گم مي‌شود. يك ماه تمام در طول سفر نوشتيم و در پايان سفر دفتر ما گم شد. وقتي سوار هواپيما مي‌شدم متوجه شدم كه دفتر را داخل اتوبوسي كه ما را آورده جا گذاشته‌ام. اين اتفاق يك تلنگري به ما زد. وقتي برگشتم به ايران از طرف يكي از كاروان‌هاي ايراني با من تماس گرفته شد و گفتند كه دفتر را پيدا كرده‌ايم و من اصلا اميدي نداشتم كه دفترم پيدا شود، زيرا اين اتفاق در يك كشور غريبه رخ داده بود. وقتي تماس گرفتند و از دفتر صحبت كردند بسيار شوكه شدم. اين سفرنامه تمام آن در طول سفر نوشته شده است.

مخدومي به تقريظ رهبري اشاره كرد و گفت: پيدا شدن دفتر چيزي شبيه معجزه بود و اتفاق غيرمنتظره‌اي بود و يكي از شادي‌هايي بود كه در طول زندگي بسيار بسيار معدود اتفاق مي‌افتد.

وي ادامه داد: تقريظ‌نويسي رهبر انقلاب بر كتاب‌هاي بنده يكي ديگر از اتفاقات ماندگار در زندگي من بوده است. ماندگاري اين امر فقط خوشحالي نيست بلكه ما از اين تقريظات رهنمود مي‌گيريم. نكته به نكته اين مطالبي كه ايشان مي‌فرمايند نقد هم هست و ما از آن‌ها استفاده مي‌كنيم. نكاتي كه در مورد همين سفرنامه نيز فرموده‌اند كه از آن‌ها به عنوان يك نظر متقن و كارشناسانه كه مو لاي درز آن‌ها نمي‌رود استفاده مي‌كنيم كه منجر مي‌شود بازگرديم و كتاب را مرور كنيم و ببينيم كه در كجا امكان اصلاح و ويرايش وجود دارد و آن را اصلاح كنيم.
برچسب ها:سفرنامه - رهبر انقلاب - حج تمتع


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: