پنجشنبه|06 ارديبهشت 1397|09 شعبان 1439|26 April 2018
زمان انتشار: 1396/04/05 - 04:12 |

آيت الله العظمي مكارم شيرازي:

حج زمينه ساز تقويت بنيه اسلام و مسلمين مي شود

حضرت آيت الله مكارم شيرازي حج را يكي از فريضه هاي مهم اسلام عنوان كردند و افزودند: حج سبب تقويت بنيه اسلام و مسلمين است و خون تازه اي هرسال در رگ هاي اسلام به جريان مي اندازد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حضرت آيت الله مكارم شيرازي شامگاه يكشنبه در برنامه «چشمه معرفت» كه از شبكه سوم سيما پخش شد، با اشاره به اينكه «فطر» و «قربان» دوعيد مشترك همه مسلمانان است، اظهار داشتند: همچنين اعياد غديرخم، ميلاد مبارك امام زمان(عج) و اعياد مشابه آن از اعياد ويژه شيعيان اهلبيت(ع) است.

ايشان با بيان اينكه اعياد فطر و قربان بعد از انجام يك فريضه مهم الهي است، تصريح كردند: روزه ماه مبارك رمضان را گرفته ايم و حالا جشن انجام اطاعت خدا را مي گيريم، اين توفيق جشن دارد همچون زماني كه ان شاء الله خداوند كارنامه قبولي اعمال را به همه مي دهد.

معظم له، حج را يكي از فريضه هاي مهم اسلام عنوان كردند و افزودند: حج سبب تقويت بنيه اسلام و مسلمين است و خون تازه اي هرسال در رگ هاي اسلام به جريان مي اندازد؛ بعد از اقامه داشتن اين فريضه الهي از سوي حجاج عزيز، ما هم با آنها هم صدا مي شويم و جشن اطاعت مي گيريم.

اين مرجع تقليد افزودند: اعياد فطر و قربان جشن پيروزي بر لشكر شيطان و هواي نفس و جشن پرورش صفات انساني در وجود انسان است.

حضرت آيت الله مكارم شيرازي در ادامه با اشاره به حديثي از اميرالمومنين(ع) مبني بر اينكه «اين عيد براي كسي عيد است كه خداوند نماز و روزهاش را پذيرفته باشد»، گفتند: كسي كه روزه خوار بوده و پشت پا به اين فريضه الهي زد، عيدي ندارد و روز عزاي اوست براي اينكه مي بيند فرصت مهمي از دست رفت و او استفاده نكرد.

ايشان همچنين با اشاره به بيان ديگري از اميرالمومنين(ع) در نهج البلاغه مبني بر اينكه هر روزي كه در آن گناه نشود همان روز عيد است. تصريح كردند: با توجه به سرمايه معنوي كسب شده در ماه رمضان كه ان شاء الله همراه با پاكي روح و قلب، بخشش گناهان و قوي تر شدن اراده بوده، تصميم بگيريم كلام حضرت علي(ع) را در تمام ايام سال اجرايي كنيم.

معظم له در بخش ديگري از سخنان خود به بيان توصيه هايي به جوانان پرداختند و اظهار داشتند: جوانان عزيز به نماز اول وقت اهتمام جدي داشته باشند؛ نماز ستون خيمه دين است و كسي كه نمازخوان واقعي باشد دنبال كارهاي ناپسند نمي رود؛ نماز موجب از بين بردن گناهان گذشته و تكامل روح انسان مي شود.

اين مرجع تقليد با بيان اينكه اقامه نماز اول وقت با حضور قلب موجب سعادت افراد در دنيا و آخرت و موفقيت در كارهاي مختلف مي شود، ابراز داشتند: شخصي كه نماز را مرتب مي خواند به آن اميدوار باشيد اعمال ديگر ديني را هم به خوبي انجام دهد.

حضرت آيت الله مكارم شيرازي همچنين بر لزوم پرهيز از دوستي با افراد ناباب تاكيد كردند و افزودند: هركسي معتاد شد، بواسطه دوست ناباب معتاد بود؛ دوست ناباب موجب مي شود انسان به همه وادي هاي غلط كشيده شود؛ بنده بارها تاكيد كردم در بعضي كارها انسان بايد خيلي آسان بگيرد اما در انتخاب دوست بايد سختگير باشد، مخصوصا در اين زمان كه شياطيني در لباس انسان در مي آيند و مي خواهند جوانان را فريب دهند.

حضرت آيت الله مكارم شيرازي همچنين در توصيه ديگري با بيان اينكه كار كردن عيب ندارد، تصريح كردند: برخي افراد مي گويند ما هركاري را نمي پذيريم، اگرچه بيكار هستيم اما فلان كار به درد ما نمي خورد؛ افراد نگاهي به زندگي انبياء و پيامبران كنند؛ علي(ع) توسط آبياري و پرورش نخلستان هزار بنده خريد و آزاد كرد و اين مسئله نشان مي دهد كشاورزي كار كوچكي نيست.

ايشان با اشاره به روايتي مبني بر اينكه هر پيامبري مبعوث شد يك دوره چوپاني داشته است، افزودند: موسي بن عمران مطابق سخن قرآن هشت يا ده سال چوپاني كرد و اين كار براي ايشان عار نبود؛ همچنين به حضرت داود خطاب شد همه كارهاي تو خوب است اما از بيت المال استفاده نكن؛ البته كسي كه زحمت مي كشد از بيت المال بايد بتواند استفاده كند؛ به حضرت داود الهام شد كه با وجود سلطان بودن و قدرت داشتن، زره ببافد؛ اگر مردم كار را افتخار بدانند، وضع اشتغال در كشور بهتر خواهد شد.

برچسب ها:حج تمتع - عيد فطر - مكارم شيرازي


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: