جمعه|07 ارديبهشت 1397|10 شعبان 1439|27 April 2018
زمان انتشار: 1396/04/25 - 11:31 |

سخنران بعثه رهبري:

عهد محكم بندگي خدا تا پاي جان نشان ابالفضلي ها است

حجت الاسلام والمسلمين ماندگاري با اشاره به لزوم داشتن عهد، عقد و بيعت بندگي با خدا در زندگي تأكيد كرد كه عهد محكم بندگي خدا تا پاي جان نشان ابالفضلي ها است كه بايد از آن سرمشق بگيريم.
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج از كربلاي معلا، حجت الاسلام والمسلمين ماندگاري در مراسم روضه خواني و عزاداري زائران ايراني كه شامگاه شنبه در سرداب علقمي حرم مطهر حضرت ابوالفضل(ع) برگزار شد به بيان اصول و مباني عهد و پيمان در دين پرداخت.

سخنران بعثه رهبري عنوان داشت: امروز در حرم مطهر حضرت ابوالفضل(ع) مي خواهيم به سه مسأله در مورد عهد و پيمان اشاره كنيم كه امتياز ويژه قمر بني هاشم است ولي ما در آن مشكل داريم؛ نخست عهد خداوند با انسان ها مبني بر بندگي او و دوري از عبادت شيطان است همچنانكه در قرآن مي خوانيم «الم اعهد اليكم يا بني آدم أن لاتعبدو الشيطان».

وي با اشاره به عبارت «السلام عليك ايها العبد الصالح» در زيارت حضرت اباالفضل(ع) تأكيد كرد: عبد صالح خدا يعني كسي كه در نهايت بندگي و خضوع و خشوع در برابر خدا قرار دارد، حال ما نيز اگر بخواهيم عباسي بشويم بايد مرام او را داشته باشيم و اين را هم بدانيم اگر با عهد و پيمان خودمان با خدا بمانيم، همچون حضرت ابوالفضل(ع) قوت قلب امام زمان(عج) خواهيم شد.

حجت الاسلام والمسلمين ماندگاري تأكيد كرد: ويژگي دوم حضرت عباس(ع) تبديل كردن عهد به عقد بود يعني اينكه عهد خود را در مقام عمل پياده كرد؛ همچنانكه در ادامه زيارت ايشان مي خوانيم «المطيع لله و لرسوله و لاميرالمؤمنين و الحسن و الحسين»، حال اگر ما نيز بخواهيم عهد بندگي خودمان را با خدا محكم كنيم بايد واجب سازي و حرام سازي را ياد بگيريم.

وي ادامه داد: درست است كه نماز اول وقت واجب شرعي نيست ولي مي توانيم با خدا عهد ببنديم كه اول وقت بخوانيم و اگر عمدا دير خوانديم مثلا فلان مقدار صدقه بدهيم و يا اگر نمي توانيم جلوي زبان خودمان را غيبت بگيريم يا زود عصباني مي شويم براي خودمان جريمه معين كنيم.

استاد حوزه علميه در پايان ويژگي آخر حضرت قمر بني هاشم(ع) را تبديل عهد و عقد به بيعت دانست و با اشاره به آيه «إِنَّ الَّذينَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلائِكَةُ» خاطرنشان ساخت: بيعت يعني استقامت كردن پاي عهد و پيمان كه حضرت ابوالفضل(ع) در اين قضيه سرآمد جهانيان است، استقامت يعني اين كه تا پاي جان از عهد بندگي با خدا كنار نرويم و اگر اين طور شد طبق اين آيه قرآن همراهي ملائك را با خود در زندگي خواهيم داشت.
برچسب ها:كربلا - سرداب علقمي - عهد و پيمان


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: