دوشنبه|28 خرداد 1397|03 شوال 1439|18 June 2018
زمان انتشار: 1396/05/12 - 23:47 |

بيوت مرفّع اهل بيت (ع)

در دومين شماره اين نشريه كه ويژه پاييز و زمستان 1395 است، شش مقاله در موضوعات مرتبط با حج و زيارت و حرمين شريفين منتشر شده است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، دومين شماره پژوهشنامه حج و زيارت منتشر شد. در اين شماره در مقاله حجت الاسلام غلامرضا رضائي با عنوان «بيوت مرفّع اهل بيت (ع)» آمده است:

ابن تيميه و به تبع او وهابيان، ادعا كرده‌اند كه به اجماع عالمان مسلمان، از واژه «بيوت» در آيه شريفه «رفع بيوت»، فقط مساجد اراده شده است و هم رديف دانستن فضيلت عبادت در بيوت و مراقد مطهر پيامبر اكرم(ص) و اهل بيت(ع) با مساجد، بدعت و شرك است.

در حالي كه اولاً، ادعاي اجماع، خلاف واقع است، ثانياً، بنابر تحقيق، مراد اصلي از بيوت در آيه ياد شده، بيوت و مراقد مطهر پيامبران (ع)، به ويژه بيوت و مراقد مطهر پيامبر اكرم (ص) و اهل بيت(ع) است و شمول آيه بر مساجد و بيوت مؤمنان كه واجد ويژگي‌هاي ياد شده در آيه مي‌باشند، از طريق تنقيح مناط است؛ زيرا در كتب لغت معناي بيت غير از معناي مسجد است و در آيات قرآن نيز اين تفاوت معنايي مشهود مي‌باشد.

وجود احاديث مستفيض كه صريحاً آيه شريفه را به بيوت ياد شده تفسير كرده‌اند، دليل مهم ديگر است. آيه 73 سوره هود و 33 سوره احزاب نيز قرينه است.

اين نشريه علمي-تخصصي كه به صورت دوفصلنامه منتشر مي‌شود، از جمله نشريات پژوهشكده حج و زيارت است كه با مدير مسئولي حجت‌الاسلام والمسلمين قاضي‌عسكر و سردبيري حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمهدي عليزاده موسوي تهيه و منتشر مي‌شود.

براي مشاهده متن كامل مقاله اينجا را كليك نماييد.


برچسب ها:تازه هاي نشر


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: