دوشنبه|28 خرداد 1397|03 شوال 1439|18 June 2018
زمان انتشار: 1396/05/12 - 23:58 |

درآمدي بر چيستي شبهه

در دومين شماره اين نشريه كه ويژه پاييز و زمستان 1395 است، شش مقاله در موضوعات مرتبط با حج و زيارت و حرمين شريفين منتشر شده است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، دومين شماره پژوهشنامه حج و زيارت منتشر شد. در اين شماره در مقاله حجت الاسلام سيدمهدي عليزاده موسوي با عنوان «درآمدي بر چيستي شبهه» آمده است:

شبهه در لغت در معاني مختلفي مانند شباهت و همانندي، و پيچيدگي و ابهام به كار رفته است؛ اما كاربرد اصطلاحي آن در فقه و كلام، متفاوت است.

شبهه در علم فقه به معناي شك به كار مي‌‏رود؛ در حالي كه در علم كلام، استدلالي اعتقادي است كه با اختلاط يا ايجاد مشابهت ميان حق و باطل يا صحيح و غلط، تشخيص حق را دشوار مي‏‌كند و خواسته يا ناخواسته، باورهاي اعتقادي يك مذهب را به چالش مي‏‌كشد. همچنين شبهه ويژگي‏‌هايي دارد؛ از قبيل استفاده از نظام استدلالي به ظاهر بسيط و ساده، پايان نيافتن با پاسخ منطقي، بهره‌برداري از شذوذات و نوادر، استناد به رفتار عوام، تأثيرگذاري بيشتر بر توده‌ها، رشد در محيط‌هاي غير پاسخ‌گو و قدرت گسترش و رشد سريع. اين ويژگي‌ها سبب شده است كه شبهه، از نگاه متكلمين، بسيار خطرناك باشد، تا آنجا كه برخي پاسخ‏‌گويي به شبهه را يكي از اهداف علم كلام دانسته‌‏اند.

اين نشريه علمي-تخصصي كه به صورت دوفصلنامه منتشر مي‌شود، از جمله نشريات پژوهشكده حج و زيارت است كه با مدير مسئولي حجت‌الاسلام والمسلمين قاضي‌عسكر تهيه و منتشر مي‌شود.

براي مشاهده متن كامل مقاله اينجا را كليك نماييد.


برچسب ها:تازه هاي نشر


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: