پنجشنبه|31 خرداد 1397|06 شوال 1439|21 June 2018
زمان انتشار: 1396/05/14 - 11:58 |

تحليلي بر عوامل تأثير گذار بر مناسبات صفويان با اشراف حجاز

در دومين شماره اين نشريه كه ويژه پاييز و زمستان 1395 است، شش مقاله در موضوعات مرتبط با حج و زيارت و حرمين شريفين منتشر شده است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، دومين شماره پژوهشنامه حج و زيارت منتشر شد. در اين شماره در مقاله سيد محمود ساماني با عنوان «تحليلي بر عوامل تأثير گذار بر مناسبات صفويان با اشراف حجاز» آمده است:

همزمان با حكومت صفويه(حك:907_1148ق.)در ايران، در حرمين شريفين، اشراف (سادات حسني و حسيني) از سده هاي پيش امارت داشتند. روابط صفويه با اين دو كانون معنوي و امارت اشراف حاكم بر آنها، هم به دلايل مذهبي و هم استقلال نسبي اشراف و نيز به دليل مسأله حج، اجتناب ناپذير بود. به رغم وجود زمينه ها براي توسعه مناسبات از جمله همسويي مذهبي برخي از خاندان اشراف با صفويه و نيز تلاش صفويان براي توسعه مناسبات، روابط ميان آنان چندان گسترده نبود كه مي توان آن را متأثر از تحولات سياسي نظامي، تنش و رقابت ميان عثماني و صفويان و سيادت عثماني بر حرمين دانست.

در اين جستار مناسبات صفويه با اشراف حاكم بر حجاز و عوامل تأثير گذار در اين عرصه مورد بررسي قرار مي گيرد. فرضيه تحقيق حاضر اين است كه وابستگي اقتصادي اشراف حجاز به دولت عثماني و قدرتمندي اين دولت در مقايسه با صفويه كه مي توانست به حفظ موجوديت سياسي و تداوم امارت اشراف بينجامد، سياست آنان را همسو با عثماني ساخته بود. هدف اين تحقيق كه به صورت كتابخانه اي انجام شده، شناسايي عوامل مؤثر بر روابط سياسي صفويان با اشراف حاكم بر حجاز و سير مناسبات آنان با يكديگر است. ازديدگاه اين مقاله مهمترين عامل خارجي مؤثر بر روابط آنان، عثماني بود كه ادعاي خلافت نيز داشت و مهمترين عامل داخلي براي اشراف، تأمين نيازمندي هاي مادي و بهره مندي از حمايت هاي دولتهاي قدرتمند بود.

اين نشريه علمي-تخصصي كه به صورت دوفصلنامه منتشر مي‌شود، از جمله نشريات پژوهشكده حج و زيارت است كه با مدير مسئولي حجت‌الاسلام والمسلمين قاضي‌عسكر و سردبيري حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمهدي عليزاده موسوي تهيه و منتشر مي‌شود.

براي مشاهده متن كامل مقاله اينجا را كليك نماييد.


برچسب ها:تازه هاي نشر


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: