دوشنبه|07 خرداد 1397|12 رمضان 1439|28 May 2018
زمان انتشار: 1396/05/20 - 13:16 |

رييس سازمان دارالقران الكريم :

دولت دوازدهم ؛ اهتمام ويژه اي به فعاليت هاي قرآني داشته باشد/ كاهش بودجه قرآني به فعاليت ها لطمه مي زند

رييس سازمان دارالقرآن الكريم ؛ با اشاره به كاهش بودجه فعاليت هاي قراني در سال 96 ؛ از دولت دوازدهم خواست تا اهتمام ويژه اي به فعاليت هاي قرآني در كشور داشته باشد .
"‌مهدي قره شيخلو" كه در مدينه منوره بسر مي برد ؛ روز جمعه در گفت وگوي اختصاصي با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج ؛ گفت : براي تحقق فرمايشات ومنويات مقام معظم رهبري در حوزه فعاليت هاي قراني ؛‌نيازمند توجه جدي دولت و مجلس در تصويب و تخصيص بودجه هاي قراني هستيم.

وي با بيان اين مطلب كه بودجه قراني در سال 96 نسبت به سال 95 دستكم 50 درصد كاهش يافته است ؛ گفت :‌اين كاهش بودجه ضربه اي به فعاليت هاي قرآني است و اميدواريم مجلس شوراي اسلامي با افزايش اعتبارات قرآني و نيز تخصيص به موقع و كامل آن از سوي دولت ؛‌ بتوانيم برنامه هاي قراني را با كيفيت مناسب در كشور اجرايي كنيم.

رييس سازمان دارالقرآن الكريم ؛ اصلي ترين مشكل جامعه قرآني كشور را كمبود اعتبارات دانست و ابراز اميدواري كرد دولت دوازدهم با بهره گيري از تجارب چهارسال گذشته ؛ نگاه ويژه اي به فعاليت هاي قرآني داشته باشد.

*** زايران ايراني در مسجدالنبي و مسجدالحرام انس بيشتري با قرآن پيدا كنند

رييس سازمان دارالقرآن الكريم كه خود از قاريان برجسته كشورمان به شمار مي رود ؛ در اين گفت و گو به زايران ايراني بيت الله الحرام توصيه كرد در اين سفر معنوي كه كمتر تكرار مي شود ؛ سعي كنند انس و الفت بيشتري با قران كريم پيدا كنند.

وي گفت : در برخي روايات آمده است زايراني كه در سفر حج موفق به ختم قرآن در مكه مكرمه مي شوند در زندگي دنيوي دچار فقر نخواهند شد.

اين قاري ممتاز كشورمان ابراز اميدواري كرد كه زايران از فرصت ايجاد شده براي قرائت و تدبر در قرآن كريم استفاده كنند و انس با قرآن را پس از بازگشت از سفر حج نيز ادامه دهند.

وي درخصوص حضور برخي قاريان ايراني در موسم حج در كاروان هاي اعزامي گفت : قاريان كشورمان در حلقه هاي قراني در مسجدالنبي همراه با زايران ساير كشورها حضور دارند.

قره شيخلو برضرورت تداوم و استمرار طرح مشترك سازمان دارالقران الكريم با سازمان حج و زيارت درخصوص آموزش قرآني مديران كاروان ها تاكيد كرد و گفت : بدون شك هرقدر مديران كاروان ها و دست اندركاران برگزاري حج ؛ با قرآن بيشتر مانوس باشند ؛ اين حس و حال به زايران نيز انتقال خواهد يافت .

وي گفت كه سازمان دارالقران الكريم آمادگي دارد با همكاري بعثه مقام معظم رهبري و سازمان حج و زيارت ؛ طرح هاي جديدي را با هدف آموزش هاي قراني و صحت قرائت نماز قبل از سفر زايران به سرزمين وحي طراحي و اجرا كند.

*** قاريان قران تاكنون 30 برنامه قرآني در مدينه منوره اجرا كرده اند

وي درخصوص اجراي برنامه تلاوت قران كريم توسط قاريان در كاروان هاي زايران كشورمان گفت :‌تاكنون 30 برنامه قراني در جمع زايران كشورمان از جمله در جلسات انس و معرفت و ساير نشست ها اجرا شده كه با استقبال خوب زايران مواجه شده است .

وي همچنين درپاسخ به پرسشي درباره برنامه هاي آتي سازمان دارالقران الكريم ؛ گفت :‌ يكي از برنامه هاي سازمان درحوزه توليدات قراني ؛‌استفاده از ظرفيت و توان هنرمندان براي ارايه توليدات جديد و فراتر از برنامه هاي سنتي است .

وي گفت :‌متاسفانه تنوع توليدات قرآني تنوع زيادي نيست لذا بايد با تنوع بخشيدن به توليدات درحوزه قرآن كريم در بخش هاي مكتوب ؛ صوتي و تصويري ؛ محصولات ويژه كودكان و نوجوانان ؛ به فكر جذب مخاطب بيشتري باشيم .

*** تاكنون 70 هزار نفر در آزمون هاي حفظ قران كريم شركت كرده اند

از قره شيخلو درخصوص آزمون هاي حفظ قران كريم سئوال شد و او درجواب گفت : طي 12 سال گذشته كه مسئوليت برگزاري آزمون هاي حفظ قران كريم را برعهده داشته ايم ؛ تاكنون 70 هزار نفر در اين آزمون ها شركت كرده اند كه 10 درصد اين افراد كه حافظان 10 جز ؛ 20 جز و حافظ كل قران كريم هستند ؛‌ موفق به كسب مدرك شده اند.

وي در عين حال گفت كه در اين آزمونها ملاك حفظ قرآن نيست و حفاظ مي بايست بر ترجمه و درك معناي قران نيز تسلط داشته باشند.

رييس سازمان دارالقران كريم همچنين از فعاليت هاي انجام شده در حوزه شناسايي استعدادهاي قراني در كشور خبر داد و گفت : اكنون 1300 نفر از استعدادهاي قراني تحت پوشش آموزهاي منظم قرار گرفته اند و در آينده نزديك 4 اردوي فرهنگي در دو گروه سني تا 12 سال و از 12 تا 18 سال ويژه استعدادهاي قراني برگزار مي شود.

سازمان دارالقران الكريم از سال 61 به عنوان يك بخش در سازمان تبليغات اسلامي راه اندازي شد و در سال 73 تبديل به اداره كل گرديد و در سال 81 هم با هدف توسعه فعاليت هاي قراني تبديل به يك سازمان وابسته به سازمان تبيلغات اسلامي شد .

توسعه اموزش هاي عمومي و تخصصي قران در كشور ؛ ساماندهي مشاركت هاي مردمي در حوزه فعاليت هاي قرآني و نظارت بر چاپ و نشر قران كريم سه ماموريت اصلي سازمان دارالقرآن الكريم است .


برچسب ها:حج - قرآن - مدينه


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: