دوشنبه|28 خرداد 1397|03 شوال 1439|18 June 2018
زمان انتشار: 1396/05/21 - 19:58 |

حاشيه نگاري از ديدار نماينده ولي فقيه با زايران در مدينه

توصيه هاي رهبر معظم انقلاب به حجاج ؛ سرلوحه فعاليت هاي فرهنگي در موسم حج

اتحاد و وحدت امت اسلام ؛ نماز جماعت در مسجد النبي و مسجدالحرام ؛ تلاوت قران و پرهيز از بازارگردي موضوعات محوري چهار تراكت تبليغاتي است كه در تابلوي اعلانات هتل " راما المدينه "‌ در نزديكي مسجد النبي نصب شده است و نظر هر تازه واردي را به خود جلب مي كند.
يكي از فعاليت هاي فرهنگي بعثه مقام معظم رهبري در موسم حج ؛ تبيين شعار حج و رهنمودهاي رهبر فرزانه انقلاب درباره حج است كه با استفاده از آثار هنري ؛ اين پيام ها به انحاء مختلف به اطلاع زايران بيت الله الحرام رسانده مي شود.

رهبر معظم انقلاب ؛‌امسال در ديدار كارگزاران حج توصيه هاي معنوي ارزشمندي را به حجاج كشورمان با هدف پالايش روح و جان خويش داشتند كه تلاوت قران و حضور در نمازهاي جماعت و سپري كردن اوقات به ذكر و نماز و توجه در محضر قرب الهي از جمله مهمترين اين توصيه هاي اخلاقي است.

شعار "‌حج ؛ معنويت ؛‌اقتدار ملي و همبستگي اسلامي "‌ نيز كه به عنوان شعار محوري حج امسال از سوي ايران انتخاب شده است به نوعي در راستاي همين توصيه هاي حكميانه رهبر انقلاب است و اين روزها در بازديدها و سركشي هاي نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت در كاروان ها ؛‌ اين محورها از سوي حجت الاسلام و المسلمين سيد علي قاضي عسكر نيز مورد تاكيد قرار گرفته و مي گيرد.

بازديدهاي سرزده نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج كشورمان از كاروان هاي زايران ايراني ؛ صرفا در حد يك ديدار تشريفاتي نيست بلكه ديداري است كه علاوه بر رسيدگي و نظارت بر نحوه خدمت رساني به حجاج و ارائه توصيه هاي اخلاقي ؛‌پيوند و ارتباط ميان خدمتگزاران حوزه حج و زايران را مستحكم تر مي كند . پيوندي كه برخي تلاش كردند با فضاسازي و تبليغات مسموم در ايام قبل از حج ؛‌ آن را خدشه دار كنند و حالا زايران از هر قوم و نژاد و قبليه اي ؛‌ قدرداني زحمات خدمتگزاران خود در حج هستند.

"‌حسن سلطاني "‌ از زايران اعزامي از استان تهران كه اصالتا قمي است ؛ سر حرف را با نماينده ولي فقيه باز مي كند و مي گويد : ترديدي نيست افرادي در خارج از كشوركه حج را قبول نداشتند ؛‌ نگراني هايي را ايجاد كردند و متاسفانه برخي در داخل نيز همان حرف ها را تكرار كردند.

او كه به همراه همسر و فرزند نوجوانش به مدينه آمده ؛‌مي گويد : ثبت نام بيش از 86 هزار زاير ؛‌ همه تبليغات را خنثي كرد و امروز عملا ما شاهديم كه زاير ايراني با "‌عزت " و "‌احترام " سرگرم زيارت و كسب بهره معنوي است.

خانم ميانسالي با آقاي قاضي عسكر سلام و احوالپرسي مي كند . خواهر شهيد صفري فروشاني از استان اصفهان است . شهيدي كه 35 سال از شهادتش مي گذرد . به نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج كشورمان خدا قوت و خسته نباشيد مي گويد و درخواست عكس يادگاري مي كند.

اين زائر ايراني كه از منطقه ملك شهر اصفهان به سفر حج آمده ؛ مي گويد :‌ شهدا امتحان خود را در راه دفاع از اسلام و مهين و حفظ انقلاب اسلامي با سربلندي پس دادند و ما بايد به گونه اي راه آنان را ادامه دهيم ؛‌ كه در فرداي قيامت لااقل شرمنده خون شهدا نباشيم.

غلامحسين شوري اعزامي از تهران ؛‌ بلند بلند صلوات مي فرستد و جمعيت نيز دهان خود را با ذكر صلوات خوشبو مي كنند . باصداي رسا ؛‌ از ميان جمعيت همه را كنار مي زند و خود را به نماينده ولي فقيه مي رساند . مي گويد :‌"‌ حاجاقا باور كنيد خوابش را نمي ديدم به مدينه بيايم "‌.

او كه از جانبازان 25 درصد كشورمان است ؛ مي گويد الان هم حاضرم مدافع حرم باشم و بي اختيار ياد شهيدي (‌محسن حججي ) مي افتم كه اين روزها مظلومانه در راه دفاع از حريم اهل بيت (س)‌در سوريه توسط گروههاي تكفيري سر از تنش جدا شد و همچون اربابش حضرت اباعبدالله ؛ آسماني شد.

كريم رضايي از زايران اهل خميني شهر اصفهان با اقاي قاضي عسكر گرم سلام و احوالپرسي مي شود و مي گويد كه يازده سال چشم انتظار اين سفر بوده است و از اينكه چشمانش به مرقد رسول الله روشن شده ؛‌ ابراز خوشحالي و خرسندي مي كند.

او نيز دل پري از تبليغات در فضاي مجازي دارد و مي گويد ؛ در شبكه هاي مجازي حرفهايي را منتشر كرده و دل حجاج را آزردند؛ اما ما امروز چيزي جز احترام و عزت نديده ايم . سخنان اقاي قاضي عسكر قبل از سفر حج ؛‌ براي ما دلگرم كننده بود و امروز حضورش درجمع ما آرامش بخش .

فاطمه عموشاهي اعزامي از اصفهان كه مدام زير لب صلوات مي فرستد با ديدن نماينده ولي فقيه ؛‌ شروع به تشكر از خدمتگزاران حج مي كند و مي گويد ‌بحمدالله همه چيز خوب است . كمبود خاصي نداريم .

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت احوال ساير زايرين را جويا مي شود و هنوز چند قدمي دور نشده كه خانم عموشاهي به هم كارواني خود مي گويد چه خوب است ذكر صلوات من توام با ديدن سادات شد ... الحمدالله.

محمد ابراهيم لطفي از مشهد مقدس به مدينه آمده است . به روش چاووشي خوان هاي قديم ؛ براي سلامتي رهبر معظم انقلاب ؛ نماينده ولي فقيه و هيات همراه او درخواست صلوات مي كند و حاضران نيز با او همراه مي شوند .

با او سر حرف را باز مي كنم و مي گويد كه در حوزه گياهان دارويي و طب سنتي دستي بر آتش دارد .

از گرمازدگي زايران و اينكه حجاج در موسم حج و در ايام تشريق چه كنند كه كمتر دچار گرمازدگي شوند گفت كه دمنوش هاي سنتي نظير آويشن و بهارنارنج و گل خبازي و ترنجبين ؛ گياهاني است كه دمنوش آنها براي درمان گرمازدگي مناسب است.

از او پرسيدم كه از شهر ولي نعمت ملت ايران يعني علي ابن موسي الرضا(ع) به مدينه آمده اي . با ديدن گنبد خضرا از نبي مكرم اسلام چه درخواستي كرد كه فورا جواب داد : " اتحاد وهمبستگي امت اسلام "

حالا نوبت حجت الاسلام قربانعلي رفيعي روحاني كاروان شده كه با نماينده ولي فقيه روبوسي مي كند . بعد از رد و بدل كردن چند جمله سلام و احوالپرسي مي گويد ؛‌ ابوذر وار راه حج را بازكرده ايد و ما اينجا جز خوبي چيزي نديده ايم.

به سراغ اين روحاني كاروان مي روم و نظر او را درباره جلسات توجيهي و آموزشي حجاج كه از سوي بعثه مقام معظم رهبري ويژه حجاج برگزار شد ؛ سئوال كردم.

او جواب داد : "‌ برگزاري اين جلسات پرمحتوا به ما كمك كرد كه در زمان اندك حضور در مدينه بيشترين بهره معنوي را دراين شهر ببريم . زوار با يك اطلاعات اوليه و خوبي وارد مدينه شدند و اينجا آنچه گفته شده بود را از نزديك مشاهده و تجربه كردند."

اين روحاني كاروان ؛ جلسات "‌انس و معرفت " كه از سوي بعثه مقام معظم رهبري در موسم حج در مدينه منوره و مكه مكرمه با حضور زايران كشورمان برگزار مي شود را " مفيد و مطلوب "‌ارزيابي كرد.

البته برخي از زايران نيز مواردي از كمبودها در زمينه مسائلي رفاهي و اقامتي و بهداشتي را به اطلاع نماينده ولي فقيه رساند كه اقاي قاضي عسكر نيز تذكراتي را به مسئولان ذي ربط براي خدمت بيشتر به زايران و رسيدگي به برخي مشكلات آنان گوشزد كرد.برچسب ها:حج - قاضي عسكر - مدينه - ديدار


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: