پنجشنبه|31 خرداد 1397|06 شوال 1439|21 June 2018
زمان انتشار: 1396/05/25 - 09:19 |

حجت الاسلام والمسلمين حسيني خراساني:

موسم حج جلوه گاه اتحاد امت اسلامي است

نماينده خبرگان، حج را جلوه گاه اتحاد امت اسلامي دانست و گفت: حج تجلي جماعت مسلمين، جلوه الفت مسلمانان و عرصه به نمايش گذاشتن همدلي و يكپارچگي امت بزرگ اسلامي است.
حجت الاسلام والمسلمين سيد احمد حسيني خراساني نماينده مردم خراسان رضوي در مجلس خبرگان رهبري در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، موسم حج را زمينه ساز تشكيل امت واحده اسلامي و وحدت مسلمانان دانست و گفت: درباره فلسفه تشريع حج در آيات و روايات هدف هاي متعددي ذكر شده است.

وي با اشاره به آيه 28 سوره حج افزود: خداوند متعال به بزرگ بت شكن تاريخ حضرت ابراهيم فرمان فراخوان عمومي به حج مي دهد مي فرمايد اي ابراهيم همه مردم را به حج فرا بخوان كه از راه هاي دور و نزديك همگان خود را در موسم حج به اين سرزمين مقدس و خاستگاه توحيد برسانند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به چرايي فراخوان حج و حضور همگاني در موسم حج اظهار داشت: قرآن مي فرمايد در اين اجتماع عظيم جهاني امت بزرگ اسلامي، مسلمانان مي توانند شاهد و ناظر منافع خود باشند و اين منافع را كسب كنند.

وي ادامه داد: امام رضا(ع) در روايتي به برخي از منافع حج اشاره مي كند كه از جمله آن ها منافع تربيتي، سياسي، فرهنگي و اقتصادي است، علت حج اين است كه مردم به سوي خدا بازگردند و به خداوند متعال توجه كنند كه اين موضوع منفعت و عنصر تربيتي به شمار مي رود.

حجت الاسلام والمسلمين حسيني خراساني با بيان اين كه مردم با حضور در موسم حج از آلاينده ها پاك و منزه مي شوند، ابراز داشت: درباره فلسفه اقتصادي حج آمده كه مسلمانان بايد اموال خود را در راه خدا و براي اهداف اسلام و كمك به امت اسلامي بايد هزينه كنند، همه جهات در شريعت با عظمت حج ديده شده است.

وي عنوان كرد: حضرت زهرا(ع) ام ابيها و ام ائمه طاهرين(ع) كه كلام ايشان ام الكلام خواهد بود، درباره فلسفه تشريع حج مي فرمايند خداوند متعال قانون حج را در متن دين طراحي كرده تا پايه هاي دين استحكام پيدا كند.

استاد درس خارج حوزه علميه قم خاطرنشان كرد: استحكام پايه هاي دين در گرو شكل گيري امت واحده و تحقق امت قدرتمند است، تحقق امت واحده قدرتمند منوط به تحقق جماعت، الفت، وفاق، همبستگي، يكپارچگي و اتحاد امت اسلامي است.

وي اضافه كرد: اگر بخواهيم يكي از بزرگترين منافع و مقاصد حج را با استفاده از آيات و روايات بيان كنيم اين است كه مراسم باشكوه حج جلوه گاه اتحاد امت اسلامي است؛ حج تجلي جماعت مسلمين، جلوه الفت مسلمانان و عرصه به نمايش گذاشتن همدلي و يكپارچگي امت بزرگ اسلامي است.

نماينده مردم خراسان رضوي در مجلس خبرگان رهبري با بيان اين كه امت اسلامي بايد اختلافات را كنار بگذارند، گفت: همه مذاهب از مليت هاي گوناگون با آداب و فرهنگ ملي مختلف از سراسر امت اسلامي بايد بر محور كلمه توحيد و توحيد كلمه عظمت و شكوه عزت خود را در ديد جهانيان به نمايش بگذارند.

وي افزود: مسلمانان بايد به ريسمان الهي كه قرآن و عترت است چنگ بزنند و در سايه آن ها به عظمت از دست رفته خود دست پيدا كنند، امت اسلام نبايد به وسوسه ها، توطئه ها و شيطنت هاي دست هاي پليد پيروان شيطان اعتنا نكنند بلكه اخوت و برادري خود را به اثبات برسانند تا از ظرفيت بزرگ و 100 درصد استثنايي حج براي بازيابي عزت و شوكت امت اسلامي استفاده شود.

برچسب ها:حج تمتع - گفتگو


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: