پنجشنبه|31 خرداد 1397|06 شوال 1439|21 June 2018
زمان انتشار: 1396/05/25 - 16:28 |

رييس شوراي فرهنگي نهاد رياست جمهوري:

مراسم حج بزرگداشت مقام خدا، ياد خدا و لبيك بر خدا است

حجت‌الاسلام والمسلمين اكرمي گفت: مراسم حج بزرگ داشت مقام خدا، ياد خدا و لبيك بر خدا است؛ اگر ملتي قلباً بر توحيد اعتقاد داشته باشد، به طور طبيعي بر وحدت ميان مسلمين نيز معتقد خواهد بود.
حجت‌الاسلام والمسلمينسيد‌ رضا اكرمي، رييس شوراي فرهنگي نهاد رياست جمهوري در گفت‌و‌گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، با مهم ‌‌ارزيابي كردن مناسك حج در روابط سياسي و بين‌المللي كشور‌هاي اسلامي، اظهار داشت‌: وجود سوره‌اي به نام حج در قرآن كريم به منزله پرچمي است كه همواره بايد در اهتزاز باشد، چرا كه مردم بزرگ ايران به آن معتقد بوده و از آن الهام مي‌گيرند.

حجت الاسلام اكرمي با قرائت آيات «لِيَشْهَدُوا مَنافِعَ لَهُمْ» و «...‏ ما رَزَقَهُمْ مِنْ بَهيمَةِ الْأَنْعامِ فَإِلهُكُمْ إِلهٌ واحِدٌ ...»، ابراز داشت:‌ خداوند در آيات 28 و 34 سوره حج اين واجب الهي را مايه بركت و تأمين منافع، سياسي، اقتصادي، اخلاقي و اجتماعي كشور‌هاي مسلمان معرفي مي‌كند.

وي با بيان اين كه گردههمايي بزرگ حجاج مي‌تواند منافع بسياري براي كشور‌هاي اسلامي داشته باشد، گفت:‌ براي حجاج كاملا مشهود است و بعينه مي‌توانيد ببينند كه در مراسم طواف، در مراسم سعي بين صفا و مروه، در حالت نماز جماعت، در نماز جمعه و امثال اينها ميليون‌ها مسلمان از پنجاه و پنج كشور اسلامي آمده‌اند و همه يك ندا سر مي‌دهند و يك هدف را دنبال مي‌كنند.

رييس شوراي فرهنگي نهاد رياست جمهوري تصريح كرد: مراسم حج به عبارتي بزرگ داشت مقام خدا، ياد خدا و لبيك بر خدا است؛ اگر ملتي قلباً بر توحيد اعتقاد داشته باشد، به طور طبيعي بر وحدت ميان مسلمين نيز معتقد خواهد بود.

وي با تأكيد بر اين كه اسلام در دو كلمه خلاصه مي‌شود، خاطرنشان كرد: نخست كلمه توحيد و وحدت‌الهي و سپس كلمه وحدت و اتحاد ميان مسلمان‌ها ماه‌عسل اسلام است كه بركات آن در مناسك حج مشهود است.

كشور‌هايي كه از موقعيت ناب حج به درستي استفاده كنند در پيشگاه پروردگار سربلند خواهند بود

عضو جامعه روحانيت مبارز عنوان كرد: در صورتي كه كشور‌هاي اسلامي از موقعيت نابي كه حج در اختيار آنها قرار مي‌دهد به درستي استفاده كرده و از آن به نفع اسلام بهره‌برداري نمايند، يقيناً در پيشگاه پروردگار متعال سربلند و سرافراز خواهند بود.

وي با اشاره به آيه 52 سوره مؤمنون، اظهار داشت: خداوند در آيه «وَ إِنَّ هذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً واحِدَةً وَ أَنَا رَبُّكُمْ فَاتَّقُونِ»، اسلام را منادي وحدت و اتحاد معرفي مي‌كند همانطور كه حضرت اميرمؤمنان(ع) نيز در نهج‌البلاغه مردم را برادر ديني و برادر انساني يكديگر مي‌داند.

حجت الاسلام اكرمي افزود: در صورتي كه مسلمانان آنگونه كه بايد به مباني اسلام و نهج‌البلاغه عمل كنند؛ آرمان، عدالت و اعتقادات افراد لحاظ شده و بر هيچ مسلماني در جهان هتك حرمت نخواهد شد.

وي با اشاره به روايتي از حضرت امام صادق(ع)، گفت: امنيت، عدالت و رفاه نسبي سه مؤلفه‌اي است كه هر انساني در جاي جاي كره خاكي بايد از آن بهره‌مند شود، از اين روي اگر روزي بتوانيم به عنوان پيام اسلام براي هشت ميليارد انسان در سراسر جهان چنين امكاناتي فراهم سازيم، بي‌ترديد همه طرفدار اسلام محمدي(ص) خواهند شد./878/۳۰۲/ب2

برچسب ها:حج تمتع - گفتگو


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: