پنجشنبه|31 خرداد 1397|06 شوال 1439|21 June 2018
زمان انتشار: 1396/05/25 - 10:33 |

حجت‌الاسلام والمسلمين مبلغي:

حج تابلوي همنوايي و همگرايي بين امت اسلام است

عضو مجلس خبرگان رهبري، نظريه "بازتوليد همگرايي اجتماعي در جهان اسلام" را برگرفته از عمق فلسفه حج دانست و حج را تابلوي همنوايي و همگرايي بين امت اسلام برشمرد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حجت‌الاسلام والمسلمين احمد مبلغي در نشستي تحليلي پيرامون حج امسال خاطرنشان كرد: نظريه "بازتوليد همگرايي اجتماعي ميان امت در دو سطح منطقه اي و بين المللي" از عمق فلسفه حج قابل برگرفتن است.

وي با بيان اين نكته كه حج در هر عصر، كانون الهام بخش همگرايي متناسب با شرايط زماني است، گفت: لازم است مسلمانان در هر زمان از فرصت حج براي ايجاد "همگرايي معنادار، فعال و متناسب با شرايط و چالش هاي فراروي خود" بيشترين استفاده را به عمل آورند.

* حج و شرايط كنوني جهان اسلام

استاد حوزه علميه قم يادآورشد: با توجه به توان حج براي ايجاد همگرايي گسترده، لازم است در شرايط كنوني كه در جهان اسلام اختلاف هايي رخ داده است، بكوشيم حج را در مسير تعديل اختلافات و تقليل رويارويي ها مورد استفاده قرار دهيم و از فرمايشات رهبر معظم انقلاب اسلامي در ارتباط با حج امسال بوي چنين خط و رهنمودي به مشام مي رسد.

وي گفت: دو مجموعه عرب و عجم در امت اسلامي بايد امروز بيش از هر زمان ديگر همگرايي در جهت عظمت امت را بين خود تقويت كنند، برقراري رابطه ميان ايران و دول منطقه به صلاح امت اسلامي است.

رئيس مركز تحقيقات اسلامي مجلس تاكيد كرد: عادي سازي رابطه ميان ايران و كشورهاي منطقه مي تواند از شدت مانور قدرت هاي بزرگ براي دخالت و حضوريابي در منطقه بكاهد.

* ديپلماسي و همگرايي منطقه اي

وي گفت:اكنون در جناح هاي مختلف عرب نشانه هايي حاكي از آمادگي هر مجموعه از آن ها - هر چند كم آشكار يا به صورت ضعيف- براي نوعي تمكين در برابر گونه اي يا زمينه اي از واقعيت هاي مربوط به ايران اسلامي به چشم مي آيد.

عضو مجلس خبرگان رهبري خاطرنشان كرد: در شرايط كنوني منطقه، دستگاه ديپلماسي ايران مي تواند ضمن پايبندي به اصول اساسي انقلاب و نظام اسلامي، به نوعي از ديپلماسي فعال در قبال جناح هاي مختلف جهان عرب روي آورد؛ ديپلماسي اي كه لازم است در قبال هر يك، بر زاويه اي تمركز نمايد كه چشم اندازي از انعطاف و تحرك را فراروي قرار دهد.

وي با اشاره به اين كه انعطاف هاي رخ داده در جهان عرب هر چند ضعيف است، ولي مهم است و زمينه ديپلماسي را فراهم آورده است، گفت: در شرايط كنوني، حركت ديپلماسي بر ريل اصول به صورت پويا و منعطف به سمت مصلحت امت و تلطيف فضاي حاكم بر جهان اسلام به پيش بتازد.

حجت‌الاسلام والمسلمين مبلغي با بيان اين نكته كه دعوت به همگرايي اسلامي ارسال پيام آرامش براي امت اسلامي است، خاطرنشان كرد: كاركرد ارسال پيام آرامش به امت، خود، تعديل كننده و تقليل دهنده پاره اي از مشكلات است.

وي گفت: براي ايران اسلامي مهم است كه قدرت هاي خارجي در فضاي امت اسلامي حضور سرنوشت سازي پيدا نكنند.

وي بيان داشت: حج را از فرصت هاي نهفته در آن خالي نكنيم. حج بايد زمينه اي براي همگرايي دولت ها و ملت هاي جهان اسلام و پيام هشداري به قدرت هاي بزرگ باشد كه با سرنوشت امت اسلامي بازي نكنند.

عضو مجلس خبرگان رهبري افزود: دستگاه ديپلماسي با شجاعت، صراحت و ضمن باقي ماندن در چارچوب اصول، سيگنال هاي ارتباطي و تعاملي را به هر نحو ممكن به جهان اسلام مخابره بكند.

برچسب ها:حج تمتع - وحدت


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: