دوشنبه|25 تير 1397|02 ذی القعده 1439|16 July 2018
زمان انتشار: 1396/06/07 - 13:20 |

نماينده ولي فقيه در جمع ايثارگران و خانواده معظم شهدا:

حجاج حقايق و بركات حج را براي ديگران بيان كنند/تقابل با فريضه حج ريشه تاريخي دارد

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت و سرپرست حجاج ايراني گفت: زائران فداكاري كه امسال با وجود همه تبليغات منفي براي انجام فريضه الهي حج پا به سرزمين وحي گذاشتند بايد با بهره گيري از بركاتي كه در اين سفر درك كردند، به عنوان يك مبلغ، حقايق را بازگو و فرهنگ عميق حج را توسعه دهند.
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج به مكه مكرمه، حجت الاسلام و المسلمين سيدعلي قاضي عسكر دوشنبه شب در جمع ايثارگران و خانواده معظم شهدا در محل بعثه مقام معظم رهبري افزود: امسال فضاي سنگيني عليه فريضه حج به وجود آمد كه به نظر مي رسد بايد يك كالبدشكافي در اين زمينه انجام شود كه چه كساني و با چه اهدافي اقدام به مخالفت با اين فريضه الهي كردند.

وي با بيان اينكه هيچ فريضه يا سفر ديني به اندازه حج در زندگي مردم و جامعه تاثير گذار نيست، اظهاركرد: دشمنان اين تاثير را دقيقا شناسايي كرده اند، و از گذشته تا حال تمام تلاش و امكانات خود را به كار گرفته اند تا به شكل هاي گوناگون اين فريضه مهم را يا كمرنگ كنند و يا به نوعي از اثر بيندازند.

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت گفت: فضاسازي و تبليغات منفي عليه حج موضوعي جديد نبود بلكه در طول تاريخ سابقه داشته و تمام جبهه اي كه مقابل اهل بيت(عليها السلام) قد عَلَم كردند، مروجان اين انديشه و مبلغان اين طرز تفكر بودند.

حجت الاسلام قاضي عسكر با اشاره به اينكه پيش از انقلاب هم گروه هاي به اصطلاح روشنفكر تلاش كردند با ورود القاب و واژه هايي درباره حج و حاجي، به نوعي اين فريضه مهم را تحت الشعاع قرار دهند‌، ادامه داد: اينها مسائل جديدي نبود و مرور تاريخ نشان مي دهد كه از صدر اسلام به بعد اين تفكر به وجود آمد و با هدف منصرف كردن مردم از آمدن به حج استمرار پيدا كرد.

وي خاطرنشان كرد: امام خميني(ره) بعد از پيروزي انقلاب احياگر «حج ابراهيمي» شد و با وارد كردن اين واژه در ادبيات ديني، اين مساله مورد توجه قرار گرفت كه حج بايد مطابق ملاك هايي كه قرآن در مورد حضرت ابراهيم(ع) بيان كرده، برگزار شود.

سرپرست حجاج ايراني با اشاره به منافع فردي حج گفت: آمرزش گناهان، دستيابي به بهشت،‌ خير دنيا و آخرت،‌ اجابت دعا،‌ آرامش دل،‌ پيوند روح با خدا و مسائلي از اين دست تنها گزيده اي از منافع فردي اين فريضه است كه مشابه آن جاي ديگري به صورت جامع ديده نمي شود.

وي اضافه كرد: حج علاوه بر منافع فردي، منافع فراواني براي امت اسلامي دارد و مطابق روايات اساسا خداوند حج را قرار داد تا مسلمانان در يك زمان و مكان مشخص در كنار هم جمع شوند و براي حل مشكلات و معضلات، چاره انديشي كنند.

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت تصريح كرد: اگر سران، دانشمندان و فرهيختگان كشورهاي اسلامي هر سال در موسم حج براي رفع گرفتاري هاي جهان اسلام كنار هم جمع مي شدند، آيا وضع امت اسلامي بهبود پيدا نمي كرد؟ و آيا نمي توانستند با اين همه منابع و ثروت خدادادي در منطقه خاورميانه، عليه رژيم صهيونيستي تصميم بگيرند و آن را وادار به تسليم كنند؟ آيا درباره مسلمانان ميانمار و كشمير نمي شود تصميم گرفت و از ظلم به آنها جلوگيري كرد؟

وي، كعبه را محور وحدت امت اسلامي برشمرد و گفت: بايد كنار هم قرار بگيريم و با مرور مشتركات به وحدت دست پيدا كنيم،‌ همان گونه كه اكنون امت اسلامي از هر نژاد و مذهبي، همه به شكلي واحد گرد كعبه مي ايستند و نماز بجا مي آورند.برچسب ها:


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: