چهارشنبه|30 خرداد 1397|05 شوال 1439|20 June 2018
زمان انتشار: 1396/06/07 - 14:00 |

نايب رييس شوراي عالي مجمع تقريب:

صميميت علماي شيعه و سني ايراني واقعا ارزشمند است/ضرورت پايبندي به مقررات در ايام تشريق

نايب رييس شوراي عالي مجمع تقريب گفت: جمع زائران ايراني واقعا ارزشمند است چرا كه در هيچ جاي دنيا چنين چيزي ديده نمي شود كه علماي اهل تسنن و تشيع با اين صميميت حرف هاي يكديگر را با كمال ميل و شوق بپذيرند و به آن عمل كنند.
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج به مكه مكرمه، وي با بيان اين مطلب افزود: حج مساله اي عجيب است كه مشقت و زحمت در آن نهفته است و هيچ كس نمي تواند بدون مشقت انجام بدهد.

وي گفت: روحانيون در حج واگذار شده نسبت به آنچه بزرگان و ديگران انجام داده اند، بسيار ناچيز است.

مولوي اسحاق مدني با بيان اينكه شريعت در مواردي در حج عذر را هم لحاظ كرده است، گفت: بين عذرهايي امروز با زمان رسول اكرم يا زمان مجتهدان و اصحاب مذاهب تفاوت وجود دارد چرا كه شرايط خيلي فرق كرده است و نبايد عذرها را به همان چيزي كه در گذشته بوده، محدود كنيم.

وي خاطرنشان كرد: خيلي از مسائل از جمله ميزان جمعيت تفاوت كرده در حالي كه بيت الله،‌ عرفات،‌ مزدلفه و منا همان است؛ بر همين اساس دولت عربستان مقرراتي براي برگزاري حج امسال مشخص كرده كه در كتاب فقه ما نيست و زائران ايراني در ساعتي مشخص براي انجام برخي اعمال در منا و جمرات مي روند.

نايب رييس شوراي عالي مجمع تقريب تصريح كرد: ما آزاد هستيم اما عمل نكردن به مقرراتي كه امروز تدوين شده و در فقه ما هم اشاره اي به آن وجود ندارد، ممكن است باعث بروز مشكلات ديگري شود.

مولوي اسحاق مدني افزود: بعثه مقام معظم رهبري به خاطر حفظ جان و آسايش زائران ايراني و زائران ديگر كشورها اين مسائل را پذيرفته و چاره اي هم نيست؛ پس بايد حتما به اين مقررات پايبند باشيم و اگر تخلف كنيم و خدايي نخواسته بر اساس تخلف ما چنين حادثه اي تكرار شود، كسي نمي تواند گناه آن را به عهده بگيرد.

امسال 86هزار 500 زائر ايراني راهي سرزمين وحي شده اند كه بيش از 15 هزار نفر از آنان زائران اهل سنت هستند.

زائران اهل سنت صبح روز هشتم ذي الحجه براي انجام مراسم ترويه راهي سرزمين منا خواهند شد و روز بعد يعني نهم ذي الحجه به ديگر زائران ايراني در عرفات مي پيوندند.


برچسب ها:حج 96 - مكه مكرمه - اهل سنت


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: